این‌طور به نظر می‌رسد که همیشه برای جمع‌‌کردن (اسمبل) یک سیستم رایانه دسکتاپ (PC) پیشرفته باید قطعات سخت‌افزاری اینتل را انتخاب کرد و تنها راه داشتن یک سیستم ارزان‌ استفاده از قطعه‌های سخت‌افزاری شرکت AMD است. اما این روزها شرکت اینتل به رقابت با AMD پرداخته و قرار است برای بودجه‌های کم نیز سخت‌افزارهای پیشرفته‌ای را ارائه کند.
گردآوری قطعات سیستم

به علت بودجه محدود کاربرانی که خواهان سیستم‌های ارزان هستند، مجبور شدیم یکی از مادربوردهای ارزان‌قیمت نیمه‌آماده بیربون (bare-bone) را به کار ببریم که امکان استفاده از کیس‌های کوچک و ارزان مینی ای‌تی‌ایکس مانند را به ما می‌دهد. اندازه این کیس بزرگ‌تر از انواع مینیاتوری و کوچک‌تر از کیس‌های mid-tower بوده و فضای داخلی کافی برای کابل‌های اتصال و کارت‌های گرافیک (GPU) با طول زیاد را در اختیار شما می‌گذارد.

معرفی سیستم نیمه‌آماده MINI BAREBONE

سیستم‌های رایانه بیربون به سیستم‌هایی گفته می‌شود که به صورت نیمه‌آماده از سوی شرکت‌های معتبر و صاحب‌نام عرضه می‌شود. این سیستم‌ها به صورت یک بسته کلی عرضه می‌شود که قطعات اصلی (کیس، پاور، مادربورد و در بعضی موارد پردازنده) روی آن نصب شده تا کاربران بنابر نیاز و شرایط مالی خود، نسبت به انتخاب و نصب قطعاتی همچون هارددیسک (HDD)، حافظه اصلی (RAM)، درایو نوری (ODD) و گاهی پردازنده (CPU) و گرافیک (VGA) روی آن اقدام کنند. این سیستم‌های رایانه‌ای نیمه‌آماده، با مشخصات اولیه استاندارد عرضه می‌شود تا توانایی پاسخگویی به نیاز طیف گسترده‌ای از کاربران و بویژه ارگان‌های عمومی نظیر بانک‌ها و ادارات دولتی را داشته باشد.

سیستم نیمه‌آماده بیربون

به طور کلی سیستم‌های بیربون در دو نوع اینتل و AMD و چند گروه و با کاربردها و اهداف مختلف در دنیا عرضه می‌شود. این گروه‌ها شامل مواردی مانند سرور، دسکتاپ، AIO، NB و... هستند که معمولا دو گروه سرور و دسکتاپ برای مصرف‌کنندگان نهایی، شناخته‌شده‌‌تر است. گروه بیربوک دسکتاپ نیز شامل چند رده شامل GAMING، MIDDLE، MINI، SLIM،BOOK-SIZE می‌شود که رده مینی با توجه به برخی شرایط خاصی که دارد، الگوی مناسب‌‌تری است.

مزایای سیستم نیمه‌آماده MINI BAREBONE

1 ـ شرایط امنیتی مناسب‌تر در مقایسه با نمونه‌های دارای سایز کوچک کتابی

2 ـ کاهش فضای اشغال شده بیرونی در مقایسه با سیستم‌های دسکتاپ متداول

3 ـ کاهش مصرف انرژی تا مرز ۷۰درصد در مقایسه با سیستم‌های دسکتاپ معمولی

4 ـ‌کاهش صدای تولید شده در مقایسه با سیستم‌های دسکتاپ متداول

5 ـ سرمایش بهتر و طول عمر بیشتر در مقایسه با نمونه‌های سایز کوچک کتابی

6 ـ یکپارچگی و سهولت خدمات گارانتی برای قطعات اصلی مانند مادربورد و پاور

7 ـ قابلیت اعمال تغییرات سخت‌افزاری در مقایسه با نمونه‌های سایز کوچک

8 ـ دسترسی به امکانات بیشتر در مقایسه با نمونه‌های دارای سایز کوچک کتابی

9 ـ قیمت تمام شده مناسب‌‌تر در مقایسه با سیستم‌های دسکتاپ و سایزکتابی

کاربرد سیستم نیمه‌آماده مینی‌بیربون

بیشتر کاربران در منزل و محل کار خود صرفا از برنامه‌های خاص کاربردهای مشخصی استفاده می‌کنند؛ مانند استفاده از اینترنت، بازی‌های رایانه‌ای سطح متوسط، گوش دادن به موزیک، مشاهده فیلم، برنامه‌های حسابداری، تایپ، کارها و محاسبات اداری. برخلاف تصور عمومی، در این‌گونه موارد نیاز خاصی به پردازش‌های سنگین محاسباتی و گرافیکی و تهیه سیستم‌های رایانه‌های پر‌قدرت ضروری نیست. طبیعتا خرید سیستم‌های رایانه‌ای پر قدرت برای مصارف متداول روزمره موجب اتلاف هزینه اولیه (هزینه تهیه سیستم) و هزینه‌های ثانویه (هزینه نگهداری و هزینه مصرف انرژی) خواهد شد. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری و افزایش قابلیت‌ها در تولیدات سخت‌افزاری کوچک برای تهیه سیستم‌های متعارف مورد نیاز خود می‌توانید از سیستم‌های نیمه‌آماده بیربون استفاده کنید. در این مطلب سیستم اینتل با قیمتی مناسب از این نوع را برایتان شرح می‌دهیم تا خودتان آن را از پایه جمع کنید.

قطعات تشکیل دهنده سیستم نیمه‌آماده بیربون عبارت است از:

دیدگاه‌ لیزری

استفاده از گرداننده‌های نوری هنوز بهترین راه نصب ویندوز است، بنابراین تا زمانی که نصب سیستم‌عامل از طریق سرویس ابری میسر شود، کماکان استفاده از آنها را ادامه می‌دهیم. برخی مادربوردها هنگام بوت‌شدن از فلش دیسک USB بخصوص اگر USB 3. 0 باشد، درست جواب نمی‌دهند.

آینده‌نگری سخت‌افزاری

جمع‌‌کردن یک سیستم خوب داخل کیسی اینچنین کوچک، همیشه چالش‌برانگیز است. در این مورد نصب دیسک‌های سخت و وضعیت جامد چندان آسان نیست؛ اما درعوض شما با این کیس سیستم بی‌سر و صدایی را می‌سازید، زیرا در زیر بار کاری حداکثری و هنگامی که فن پردازنده بسرعت می‌چرخد نیز هیچ صدایی تولید نمی‌کند. برای ارتقای این سیستم می‌توانید از پردازنده‌های آیوی بریج (IvyBridge)اینتل استفاده کرده و حتی یک کارت گرافیک مستقل و حافظه رم بیشتر به آن اضافه کنید. اگر شما بودجه بیشتری دارید و دستگاه روزآمد و قدرتمندتری می‌خواهید، از نظر کارایی عمومی رایانه، ما یک ایده خوب داریم. پیشنهاد ما یک مادربورد مینی ITX سوکت LGA 1150 و پردازنده اینتل Core i5-4430 جدید هزول (Haswell) با تعداد چهارهسته‌ (کوادکور) است و از قابلیت ابر چند نخی که به تعداد هسته‌های پردازشی واقعی تراشه هسته مجازی پردازشی ایجاد می‌کند (Hyper-Threading) برخوردار نیست.

البته اگر شما قصد بهره‌برداری از قابلیت ابر چند نخی را دارید، می‌توانید یکی از پردازنده‌های هزول Core i3 بهره‌مند از قابلیت فوق موجود در بازار با قیمت مشابه را انتخاب کنید که دو هسته مجازی HT دارند، در مقام امتحان، پردازنده Core i5-4430 بخوبی از عهده رمزگشایی (انکود) ویدئو برآمده و عکس‌های پانورامای رزولوشن بالا را بسیار سریع‌تر از پردازنده‌های AMD با قیمت مشابه رندر کند. حتی هنگامی که ما پردازنده AMD 6800K را تا 4.7 گیگاهرتز اورکلاک (ارتقای پردازنده از طریق دستکاری تنظیمات آن) کنیم، نمی‌تواند حریف Core i5-4430 که قابل اورکلاک‌‌کردن نیست، با سرعت سیکل ساعت سه گیگاهرتز شود. از نظر بازی پردازنده AMD گوی سبقت را از اینتل می‌رباید. سرعت هسته گرافیکی HD 4600 حدود 40درصد از هسته گرافیکی پردازنده AMD 6800K کمتر است.

در پایان باید گفت انتخاب پردازنده‌های اینتل و AMD در این سطح قیمت، دقیقا به نیازها و انتظارات شما از سیستم خود بستگی دارد. شما می‌توانید برای اجرای بازی‌های سطح بالا یک پردازنده AMD FX-6300 همراه یک کارت گرافیک Radeon HD 7770 بخرید. همچنین بازیخورهای با بودجه کم شرکت AMD، پردازنده‌های باارزشی را ارائه کرده است. اگر کار شما ویرایش ویدئوی HD و عکس‌های با رزولوشن بالاست، بهترین گزینه برای شما اینتل است. دست آخر نبرد بی‌امان سیستم‌های اینتل علیه AMD ادامه دارد، حداقل در قلمرو رایانش (computing) ، ولی از نظر اجرای بازی فعلا اوضاع از این قرار است. اما گذشته از همه موارد گفته شده بالا این سیستم به اندازه کافی سریع است تا پاسخگوی نیازهای روزمره شما باشد.

نوع قطعه

برند و مدل

قیمت (تومان)

کیس

GREEN mini Barebone Chassis (4xE-Slot))

450.000

منبع تغذیه یا پاور (PSU)

GREEN GP280M (280W، Active PFC، Silent))

مادربورد

Intel Platform - Intel NM-70 Chipset

پردازنده (CPU)

Intel Ivy Bridge Celeron 1037U Dual Core 1.8GHz 64bit، 2-Core، 2-Thread، 2MB Intel® Smart Cache

خنک‌کننده (Cooler)

خنک‌کننده اینتل خود پردازنده

گرافیک (GPU)

Intel 4000 Series HD Graphics - (256MB) Memory Share Up to 512MB

حافظه (RAM)

یک عدد ماژول رم 4 گیگابایتی

Supports DDR3 1333/1066 SD-RAM (2 X 240-pin DDR3 DIMM Socket) Support up to 16GB

115.000

فضای ذخیره دیسک سخت

(HDD)

یک ترابایت

Seagate-SATA 3 - 1 TeraByte / 64mb buffer /

7200 RPM

192.000

گرداننده (درایو) نوری

LITEON - 22X - SATA

85.000

سیستم‌عامل (OS)

ویندوز 8 نگارش64 بیتی

ـــ

جمع کل

815.000