نرم‌افزار ادوبی ایلاستریتور (Illustrator) یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های طراحی تصویر برداری (وکتور) در میان طراحان است. نرم‌افزار ایلاستریتور برنامه‌‌ای است که میانبرهای سفارش شده مختلفی برای آن وجود دارد که حتی برخی از آنها نیز در دنیای وب انتشار یافته و قابل دانلود از سوی کاربران است.

چنانچه شما نیز قصد داشته باشید از این میانبرهای سفارشی کمک بگیرید یا حتی خودتان قصد دارید از میانبرهای ایجاد شده در نرم‌افزار ایلاستریتور یک مجموعه میانبر بسازید و پس از نصب مجدد نرم‌افزار روی رایانه براحتی آن را به نرم‌افزار اضافه کنید، ‌باید به روش زیر عمل کنید:

واردات

1 ـ‌ پنجره‌ ویندوز اکسپلورر را باز کرده (به‌عنوان مثال پنجره‌ My Computer) و مسیر زیر را در آن دنبال کنید:

C:‌/‌Users‌/‌username‌/‌AppData‌/‌Roaming‌/‌Adobe‌/‌Adobe Illustrator Settings

توجه: به‌جای درایو C ‌باید به درایو محل نصب سیستم‌عامل بروید، پوشه‌ username نیز نشان‌دهنده کاربری فعلی شما در سیستم‌عامل است. توجه داشته باشید پوشه‌ AppData مخفی است و ‌باید قابلیت نمایش فایل‌های مخفی را فعال کرده باشید.

2 ـ در پوشه‌ تنظیمات، زیر‌پوشه‌ای مشاهده می‌کنید که نشان‌دهنده زبان محیط کاربری نرم‌افزار است. وارد این پوشه شوید. (به‌عنوان مثال زبان انگلیسی با نام en_US یا en_GB به‌نمایش درمی‌آید.)

3 ـ اکنون می‌توانید مجموعه میانبرهای خود را که در یک فایل با فرمت kys است، در این محل کپی کرده و نام آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

4 ـ نرم‌افزار ایلاستریتور را اجرا کرده، به منوی Edit بروید و Keyboard Shortcuts را کلیک کنید. (می‌توانید از کلیدهای میانبر Alt + Shift + Ctrl + K نیز کمک بگیرید)

5 ـ در بالای پنجره‌ به‌نمایش درآمده یک منوی کشویی وجود دارد که گزینه‌ Illustrator Defaults در آن انتخاب شده است. روی آن فشار داده و مجموعه میانبری را که خودتان اضافه کرده‌اید، انتخاب کنید تا به‌عنوان میانبرهای پیشفرض انتخاب شود.

صادرات

1 ـ برای ذخیره کردن مجموعه میانبرهای موجود در ایلاستریتور ‌باید پس از مراجعه به منوی Edit روی Keyboard Shortcuts کلیک کنید.

2 ـ همان‌طور که در مرحله‌ 5 بخش واردات عنوان شد، با استفاده از منوی کشویی موجود، مجموعه میانبر موردنظر خود را انتخاب و روی آیکون گزینه‌ Save در کنار منو کلیک کنید.

3 ـ پس از اختصاص نام به مجموعه موردنظر و کلیک روی OK، مجموعه میانبر دلخواه‌تان روی هارد‌دیسک ذخیره می‌‌شود.

4 ـ برای دسترسی به مجموعه ذخیره شده و استفاده از آن روی رایانه‌های دیگر ‌باید مانند مرحله‌ یک در بخش واردات، به مسیر زیر مراجعه کنید:

C:‌/‌Users‌/‌username‌/‌AppData‌/‌Roaming‌/‌Adobe‌/‌Adobe Illustrator Settings

5 ـ در نهایت به پوشه‌ زبان مراجعه کرده و فایل ایجاد شده در فرمت kys را در بخشی دلخواه روی هارد‌دیسک کپی کنید.