فیسبوک، تانگو، وی‌چت، لاین، وایبر، واتس‌اپ و بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر از جمله برنامه‌هایی است که این روزها هر کاربری قصد دارد روی دستگاه هوشمند خود نصب کند. خوشبختانه این نرم‌افزارها امکانات فراوانی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و در موارد زیادی نیز موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

تابه‌حال به فکر استفاده از یک نرم‌افزار بومی برای برقراری ارتباط با دوستان خود افتاده‌اید؟

انار، نرم‌افزاری است که به جر‌أت می‌توان آن را اولین نرم‌افزار ارتباطی موبایل در ایران به‌شمار آورد.

انار چیست؟

انار یک نرم‌افزار پیام‌رسان است که با ترکیبی از یک شبکه اجتماعی بزرگ‌تر به نام کوکجا امکاناتی فراهم آورده تا کاربران مختلف از سراسر دنیا در محیطی کاملا فارسی به گفت‌وگو با یکدیگر بپردازند.

شما پس از ثبت‌نام در انار می‌توانید برای خودتان یک صفحه‌ شخصی داشته باشید. در صفحه‌ شخصی شما قابلیت انتشار متن و تصویر وجود دارد. توجه داشته باشید تصاویر ارسالی فقط باید با دوربین ثبت شود و متن‌های شما نیز باتوجه به چند کلمه‌ اصلی «کجا»، «چی‌کار»، «باکی»، «باحس» همراه می‌شود. به‌عنوان مثال شما می‌توانید بگویید در خانه، سبزی پاک می‌کنم، با مادرم، با حس خوشحالی!

شما می‌توانید به پست‌های هریک از کاربران انار بدهید! همچنین با فشار روی تصویر هر کاربر می‌توانید به ایشان پیام ارسال کنید یا ایشان را به فهرست دوستان خود اضافه کنید.

ارسال نظر برای مطالب منتشر شده، مشاهده افرادی که به یک مطلب انار داده‌اند، مشاهده‌ مطالب با قابلیت فیلترگذاری روی همگان، اطراف من و دوستان، ارسال موقعیت مکانی هنگام ارسال مطلب و... از قابلیت‌های انار به‌شمار می‌رود.

جستجوی دوستان و دعوت از دوستانتان توسط پست الکترونیک نیز از دیگر قابلیت‌هایی است که انار در اختیار شما قرار می‌دهد.

معایب انار

خوشبختانه انار تازه‌ راه افتاده است و می‌توان برخی از ایرادهای وارده به آن چشم‌پوشی کرد و امیدوار بود این مشکلات در نسخه‌های بعدی رفع شود. برخی مشکلاتی که به‌نظر ما بهتر است در انار رفع شود عبارت است از:

ـ انار برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران و تامین امنیت حریم خصوصی ایشان، از هیچ مرجع موجهی دارای تائیدیه یا مجوز فعالیت نیست! بالاخره هرچه باشد انار هم با اطلاعات خصوصی کاربران سر و کار دارد. از مکاتبات صورت گرفته میان افراد گرفته تا اطلاعات مکانی که از هر کاربر ثبت می‌شود. کاربرانی که به امنیت خود توجه دارند نباید سرویس‌هایی همچون انار را که مشخص نیست چه افرادی آن را پشتیبانی می‌کنند، مورد استفاده قرار دهند، مگر آن‌که این سرویس‌ها از سوی مراجع معتبر داخلی بررسی شود و مجوزهای لازم را کسب کنند. چرا که به دلایل مختلف ممکن است اطلاعات شما در اختیار اشخاص ثالثی قرار گیرد و این مساله حریم خصوصی شما را در معرض خطر قرار دهد.

ـ‌ به عقیده سازندگان این برنامه، انار ابزاری برای ثبت موقت مطالب و پیام‌‌های شماست. پس ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف پیام‌های شما حذف شوند. این توجیه شاید برای ثبت وقایع مناسب باشد، اما درعمل هیچ کاربری دوست ندارد مطالبی که منتشر می‌کند به مرور زمان حذف شود!

ـ‌ متاسفانه برخلاف قابلیت حذف خودکار پیام‌های ارسالی، در انار هیچ گزینه‌ای برای حذف آرشیو مکاتبات صورت گرفته وجود ندارد. همچنین شما نمی‌توانید مطالبی را که خودتان منتشر کرده‌اید، حذف کنید.

ـ‌ در انار می‌توانید با فیلترگذاری روی مطالب به‌نمایش درآمده، فقط مطالب انتشار یافته توسط دوستانتان را مشاهده کنید اما هنگامی که بخواهید مطلبی را ارسال کنید نمی‌توانید آن را فقط برای دوستانتان منتشر کنید! همه‌ کاربران می‌توانند مشاهده کنند شما با کی، کجا و چه‌کار می‌کنید!

ـ‌ عضویت در انار با نرم‌افزار انار روی سیستم‌عامل اندروید با مشکلاتی مواجه بود! (برخی سرویس‌های ایمیل هنگام ثبت‌نام پشتیبانی نمی‌شوند و پیغامی برای این عدم پشتیبانی در نرم‌افزار به‌نمایش در نمی‌آید) این مشکلات به‌حدی بود که ما برای تست نرم‌افزار مجبور شدیم با مراجعه به شبکه اجتماعی کوکجا، آنجا ثبت‌نام کنیم و از شناسه کاربری این شبکه اجتماعی که به انار متصل است، استفاده کنیم.

انار کجاست؟

خوشبختانه انار در بازارهای مختلف برنامه‌های اندرویدی وجود دارد و می‌توانید براحتی آن را دانلود و روی اندروید 2/2 و بالاتر از آن استفاده کنید. برای مشاهده‌ همه لینک‌های دانلود این نرم‌افزار  می‌توانید به این سایت مراجعه کنید:

http: //www. anarmidone. com/#download