مبل، میز، تخت، کمد، لباس، کیف و کفش، رایانه، لپ‌تاپ و هزار و یک وسیله دیگر از جمله مواردی است که دورتا دور ما را فراگرفته‌اند. گاهی اوقات ممکن است به برخی از آنها نیاز نداشته باشید یا بعضی دیگر به تعویض و تبدیل به مدل‌های جدیدتر نیاز داشته باشند.

با وسایل قدیمی خود چه می‌کنید؟ یک سمسار می‌آورید و وسایل چند میلیونی خود را یک‌جا به قیمت چندصد هزار تومان می‌فروشید؟ یا کم‌کم از آنها دل می‌کنید و آنها را کنار سطل‌های زباله شهرداری قرار می‌دهید؟

گاهی اوقات نیز برخی کاربران نه وسایل خود را می‌فروشند، نه آنها را دور می‌اندازند، بلکه وسایل نو و قدیمی را کنار یکدیگر نگه می‌دارند.

دوست دارید براحتی برای وسایل قدیمی و کارکرده خود مشتری پیدا کنید و به بهترین نرخ آنها را بفروشید؟ به این ترتیب هیچ‌گاه غصه نمی‌خورید که سمساری وسایل شما را مفت از چنگتان درآورده و خریداران نیز بدون واسطه، کل مبلغ مورد توافق را به شما می‌پردازند.

عکس این عمل چطور؟ دوست دارید وسایلی را که قصد دارید خرید کنید بدون واسطه از فروشندگان واقعی که مثل خودتان هستند، بخرید؟ شاید یک تلویزیون 14 اینچ قدیمی از نظر شما قیمتی نداشته باشد و حاضر باشید به هر قیمتی آن را رد کنید، اما آیا می‌دانید همین تلویزیون برای کسی که در یک مغازه کوچک قصد دارد برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده کند بسیار کار راه‌انداز است و پول خوبی را نیز بابت آن به شما پرداخت می‌کند؟ چرا شما تلویزیون خود را به سمساری بفروشید و فرد خریدار نیز تلویزیون را از سمساری با قیمتی بالاتر تهیه کند و این وسط سود معامله نصیب هیچ‌یک از خریداران و فروشندگان واقعی نشود؟

آنلاین بخرید و بفروشید

تمام موارد فوق و دلایل بسیار زیاد دیگر از این قبیل موجب شده است بازارهای آنلاین کاربر محور ایجاد شوند. خدمات ارائه شده از سوی این بازارها رایگان است. شما می‌توانید با استفاده از این خدمات در دنیای مجازی، اجناس خود را در معرض انتخاب کاربران قرار دهید یا از اجناسی که دیگر کاربران برای فروش قرار داده‌اند بازدید کرده و نسبت به خرید موارد موردنظر اقدام کنید.

دیوار و شیپور از نرم‌افزارهای ایرانی تحت سیستم‌ عامل اندروید هستند که این روزها بازار خرید و فروش بی واسطه در آنها داغ داغ است

بازارهای دیجیتال که به این شکل فعالیت می‌کنند در بیشتر موارد فقط زیرساخت‌های نرم‌افزاری را برای شما فراهم می‌‌آورند و در دادوستد شما نقشی ندارند. به‌این ترتیب این بازارها نه سودی از معاملات انجام شده کسب می‌کنند، نه تضمین‌کننده امنیت خرید شما هستند!

امنیت در خرید با اعتماد به فروشنده

در بازارهای دیجیتال کاربر محور، فروشندگان با ارائه توضیحات و تصویر محصولات خود، آنها را در معرض دید خریداران قرار می‌دهند و خریداران نیز با انتخاب محصولات موردنظر و تماس با فروشنده که اغلب به صورت تلفنی یا ایمیلی است، برای خرید به توافق نهایی می‌رسند.

در بسیاری از موارد خریدار و فروشنده سر قیمت با یکدیگر چانه می‌زنند و بسیاری از خریداران برای کسب اطمینان در مورد کیفیت اجناس خریداری شده دست دوم سعی می‌کنند در محل سکونت یا کار فروشنده یک قرار حضوری بگذارند و خرید کالا را در آن محل به انجام برسانند تا در صورت بروز مشکلات احتمالی، حداقل یک آدرس از فروشنده در اختیار داشته باشند!

توجه داشته باشید که در این مدل خرید و فروش، هیچ سازمان نظارتی برای کنترل عملیات خرید و فروش و اجناس معامله شده وجود ندارد و خریدار و فروشنده به‌واسطه اطمینان با یکدیگر معامله می‌کنند.

این نوع معامله در برخی موارد (به‌عنوان مثال خرید یک وسیله برقی دست دوم که ممکن است پس از یک روز استفاده از کار بیفتد) ممکن است با ریسک بالایی همراه باشد؛ اما در بیشتر موارد از آنجا که هنوز پای دلال‌ها و واسطه‌ها به آنها باز نشده و بیشتر کاربران آن را افراد خانگی تشکیل می‌دهند، بی‌خطر است و کاربران صرف اعتماد به یکدیگر و تست کالای مورد معامله می‌توانند معامله خوبی را به سرانجام برسانند.

تنوع کالا

بازارهای دیجیتال کاربرمحور همه نوع جنس دارند. البته این بازارها ممکن است آگهی‌های ارائه خدمات را نیز ثبت کنند، اما در بیشتر موارد کالاها جزو مواردی است که در این بازارها آگهی می‌شوند. املاک، خودرو، وسایل آشپزخانه، لباس و پوشاک، وسایل صوتی و تصویری، لوازم سرگرمی و استخدام و کاریابی از‌جمله گروه‌های مختلف آگهی‌ها در این بازارها به‌شمار می‌روند.

دیوار و شیپور

دیوار و شیپور دو نمونه از نرم‌افزارهای موفقی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند و کاربران بسیاری نیز از آنها استفاده می‌کنند. در این میان نرم‌افزار دیوار از محبوبیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا تقریبا جزو اولین برنامه‌هایی به‌شمار می‌رود که این سبک معامله را در اختیار کاربران قرار داده است.

در هریک از نرم‌افزار های دیوار و شیپور می‌توانید به‌صورت رایگان آگهی‌های موردنظرتان را ثبت کنید و در صورت نیاز نیز می‌توانید با پرداخت هزینه‌های جداگانه، آگهی‌های خود را در بخش فروش‌های ویژه یا فروش فوری قرار دهید.

همچنین در صورتی‌که امکان استفاده از نرم‌افزارهای ارائه شده برای اندروید یا آی.او.اس را نداشته باشید، می‌توانید با مراجعه به سایت‌های هریک از این برنامه‌ها، در بازار آنها چرخ بزنید و خرید کنید یا اجناس و خدمات خود را در معرض فروش قرار دهید.

نرم‌افزار دیوار در دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل اندروید قابل استفاده است و می‌توانید با مراجعه به لینک زیر آخرین نسخه از آن را دانلود کنید.

http:‌/‌‌/‌cafebazaar.ir‌/‌app‌/‌ir.divar‌/‌

نرم‌افزار شیپور نیز با قابلیت نصب در سیستم‌عامل اندروید و آی.او.اس از فروشگاه مایکت و سیب‌چه قابل دانلود است.

Android: http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌zCrDm2

iOS: http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌YdZgox

برای استفاده از هریک از این دو  نرم‌افزار  در دستگاه‌های مختلف و رایانه‌های رومیزی نیز می‌توانید به سایت آنها مراجعه کنید.

http:‌/‌‌/‌www.divar.ir

http:‌/‌‌/‌www.sheypoor.com