"وبلاگ برنامه موبایل" برنامه موبایل کامپیوتر نرم افزار tag:http://mobile-ir.mihanblog.com 2020-09-24T05:57:17+01:00 mihanblog.com واگذاری سیم کارت 2016-10-17T18:28:56+01:00 2016-10-17T18:28:56+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5457 علیرضا میرزاخواه با واگذاری سیم کارت به دیگران اطلاعات موجود در حساب تلگرام برای صاحب جدید شماره قابل دسترس است . به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ کاربران شبکه های اجتماعی مانند تلگرام که آن نرم افزار برای فعال سازی حساب کاربری از شماره تلفن استفاده میکند باید بدانند در صورت واگذاری سیم کارت یا استفاده سیم کارت آنها توسط دیگران به هر نحو ، اطلاعات حساب کاربری  وآرشیو کل اطلاعات ردو بدل شده آنها (در نرم افزار هایی که اطلاعات در سرورشان میماند) برای کاربر بعدی قابل دسترس با واگذاری سیم کارت به دیگران اطلاعات موجود در حساب تلگرام برای صاحب جدید شماره قابل دسترس است .

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ کاربران شبکه های اجتماعی مانند تلگرام که آن نرم افزار برای فعال سازی حساب کاربری از شماره تلفن استفاده میکند باید بدانند در صورت واگذاری سیم کارت یا استفاده سیم کارت آنها توسط دیگران به هر نحو ، اطلاعات حساب کاربری  وآرشیو کل اطلاعات ردو بدل شده آنها (در نرم افزار هایی که اطلاعات در سرورشان میماند) برای کاربر بعدی قابل دسترس است.

 راهکار چیست؟

برای این امر سه راهکار وجود دارد.

1- حذف اکانت یا حساب کاربری که برای اکثر شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام امکان پذیر است.
2- فعال سازی تایید دومرحله ای فعال سازی اکانت که در برخی از شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام وجود دارد.
3- تغییر شماره اکانت یا حساب کاربری به شماره جدید که کل اطلاعات به شماره جدید منتقل میشود.


با توجه به فراگیری گسترده نرم افزار تلگرام بین ایرانیان  این سه روش را در این نرم افزار توضیح خواهیم داد.
 

حذف اکانت تلگرام


حذف اکانت تلگرام از داخل برنامه امکان پذیر نیست برای حذف حساب کاربری تلگرام باید با مرورگر رایانه به این آدرس بروید "  https://telegram.org/deactivate " سپس  شماره خود را به " 989123456789+ " وارد کنید و دکمه next را بزنید، یک کد در داخل نرم افزار (نه به صورت پیامک) توسط حساب رسمی تلگرام ارسال میشود  ، کد مذکور را را در فیلد باز شده در زیر شماره در صفحه مرورگر وارد میکنید و sign in را بزنید ،  در صفحه باز شده  گزینه Done را زده و سپس در منوی باز شده گزینه قرمز رنگ یعنی Yes را میزنیم
حساب کاربری شما با موفقیت حذف شد.
 
 

تغییر شماره حساب کاربری تلگرام


با این ویژگی تمام اطلاعات کاربری و چت ها و تبادلات دیتای شما به شماره جدید منتقل میشود. و از بین نمیرود.

در نرم افزار تلگرام به قسمت تنظیمات  رفته در قسمت info  بالای یوزرنیم جایی که شماره تلفن شما نوشته ضربه بزنید و وارد شوید  ، در صفحه جدید Change Number  را بزنید و شماره جدید را وارد کنید ( توجه داشته باشید سیم کارت جدید حتما فعال و قابلیت دریافت پیامک داشته باشد و البته حساب فعال تلگرام  نیز نداشته باشد .) کد فعال سازی برای شماره جدید ارسال میشود. کد را وارد کرده و تایید را بزنید

اطلاعات به حساب جدید منتقل شد.

توصیه ما به شما قبل از واگذاری سیم کارت  استفاده از این روش است.

 

تایید دومرحله ای فعال سازی اکانت


این قابلیت را توصیه میکنیم در هر صورت فعال کنید حتی اگر سیم کارتتان در اختیار هیچ کس قرار نمیگیرد. این ویژگی به این صورت عمل میکند که به جز کد فعال سازی ارسال شده از طرف تلگرام یک کد تعیین شده از طرف شما نیز برای اتصال به حساب نیاز است.

در صورتی که سیم کارت شما در اختیار کس دیگری قرار بگیرد آن فرد نمی تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند. البته توصیه میکنیم در صورت واگذاری سیم کارت یا حذف اکانت کنید یا تغییر شماره را انجام دهید .

فعال سازی تایید دومرحله ای به روش زیر انجام میپذیرد

۱- وارد برنامه تلگرام شوید.
۲- به قسمت تنظیمات (settings ) وارد شوید.
۳- وارد قسمت privacy and security شوید.
۴- گزینه two–step verification را انتخاب نمایید.
۵- روی گزینه set additional password کلیک کنید.
۶- در این قسمت Email و Password را با دقت وارد کنید چرا که این رمز در آینده رمز دوم  شما خواهد بود.پس از وارد کردن پسورد و ایمیل با پیغامی روبه رو می شوید که می بایست ایمیل خودتان را چک کنید.
۷- ایمیل ارسالی دارای یک لینک می باشد که کلیک بر روی آن به منزله تایید است و شما باید این کار را انجام دهید تا عملیات انجام شده با موفقیت ثبت شود.

حال اگر کسی قصد ورود به تلگرام با شماره شما را داشته باشد اگر کد ارسال شده توسط تلگرام را هم بدست آورد  به رمز دومی که شما تعیین کرده اید هم دارد  تا به اکانت شما متصل شود.

برای  اکثر شبکه های اجتماعی دیگر نیز شبیه  به این روش ها امکان پذیر است.

]]>
شارژ گوشی با استفاده از USB و لپ تاپ 2016-05-30T17:46:59+01:00 2016-05-30T17:46:59+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5455 علیرضا میرزاخواه گوشی خود را با استفاده از USB و لپ تاپ شارژ نکنید .  برای شارژ کردن گوشی  خود تنها از ایستگاه‌های شارژ و کامپیوترهای قابل اعتماد استفاده کنید،   از راهکارهای تشخیص هویت برای مثال اثرانگشت یا پسورد استفاده کنید، حین شارژ شدن گوشی از باز کردن   قفل آن خودداری کنید و به منظور محافظت از داده‌های گوشی خود از فناوری‌های رمزنگاری استفاده کنید.  از آنجایی که کابل‌های USB هم برای انتقال اطلاعات و هم برای شارژ کردن دستگاه‌ها طراحی شده‌اند، به این &n گوشی خود را با استفاده از USB و لپ تاپ شارژ نکنید . 

برای شارژ کردن گوشی  خود تنها از ایستگاه‌های شارژ و کامپیوترهای قابل اعتماد استفاده کنید، 

 از راهکارهای تشخیص هویت برای مثال اثرانگشت یا پسورد استفاده کنید، حین شارژ شدن گوشی از باز کردن 

 قفل آن خودداری کنید و به منظور محافظت از داده‌های گوشی خود از فناوری‌های رمزنگاری استفاده کنید. 

از آنجایی که کابل‌های USB هم برای انتقال اطلاعات و هم برای شارژ کردن دستگاه‌ها طراحی شده‌اند، به این  

ترتیب گوشی هوشمندی که از طریق یو اس بی به کامپیوتر متصل شود قابلیت انتقال اطلاعات را نیز فراهم  

می‌کند. متصل کردن گوشی برای شارژ شدن به کامپیوترهایی که به شبکه‌های عمومی متصل هستند، برای  

مثال در کافی شاپ‌ها یا فرودگاه‌ها، گوشی را در معرض هک شدن قرار می‌دهد. برای انجام این حملات حتی  

لازم نیست که هکرها چندان حرفه‌ای باشند، همه اطلاعات مورد نظر آنها در اینترنت قابل دسترس خواهد بود.

]]>
استخراج فایل صوتی از یک فایل ویدئویی 2016-04-29T16:56:28+01:00 2016-04-29T16:56:28+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5454 علیرضا میرزاخواه اگر  به استخراج فایل صوتی از یک فایل ویدئویی نیاز دارید  نرم‌افزار معروف VLC با کاربران بسیاری که در سراسر دنیا به خود اختصاص می‌دهد، ممکن است جزو نرم‌افزار های نصب شده روی رایانه شما باشد. این نرم‌افزار که وظیفه اصلی آن پخش انواع فایل‌های صوتی و تصویری است امکانات متعدد دیگری از جمله تبدیل فرمت‌ها و استخراج صوت از فیلم‌های ویدئویی موردنظر شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد؟ برای استفاده از این قابلیت می‌توانید به روش زیر عمل کنید: 1 ـ نرم‌افزار VLC media player را اجرا کرده و پس از اگر  به استخراج فایل صوتی از یک فایل ویدئویی نیاز دارید  نرم‌افزار معروف VLC با کاربران بسیاری که در سراسر دنیا به خود اختصاص می‌دهد، ممکن است جزو نرم‌افزار های نصب شده روی رایانه شما باشد. این نرم‌افزار که وظیفه اصلی آن پخش انواع فایل‌های صوتی و تصویری است امکانات متعدد دیگری از جمله تبدیل فرمت‌ها و استخراج صوت از فیلم‌های ویدئویی موردنظر شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد؟

برای استفاده از این قابلیت می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

1 ـ نرم‌افزار VLC media player را اجرا کرده و پس از مراجعه به منوی Media روی Convert/Save کلیک کنید. (می‌توانید از میانبر Ctrl+R نیز کمک بگیرید)

2 ـ در پنجره به‌نمایش درآمده تب File را انتخاب کرده و با کلیک روی گزینه‌ Add فایل‌های ویدئویی موردنظرتان را در برنامه فراخوانی کنید.

3 ـ روی کلید Convert کلیک کرده یا کلید میانبر Alt+O را فشار دهید.

4 ـ حالا پنجره‌ تبدیل فایل برای شما باز شده و ‌باید از بخش Profile یکی از پروفایل‌های صوتی همچون Audio -MP3 را انتخاب کنید.

5 ـ در پایان با کلیک روی Browse در بخش Destination، محل ذخیره‌سازی فایل صوتی استخراج شده را نیز مشخص کرده و روی Start کلیک کنید تا عملیات استخراج فایل صوتی و تبدیل آن به فرمت MP3 اجرا شود.

]]>
افزایش عمر باتری لپ تاپ 2016-03-11T18:04:19+01:00 2016-03-11T18:04:19+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5453 علیرضا میرزاخواه برای افزایش عمر باطری لپ تاپ باید به نگهداری اصولی از باتری توجه کرد :اگه به پریز برق دسترسی دارید از برق استفاده کنید و به باطری استراحت دهید  . همیشه اول دوشاخه را به پریز بزنید بعد فیش آداپتور را به لپ تاپ وصل کنید .در صورت استفاده از باطری جدید ، اجازه دهید کاملا تخلیه شود و سپس شارژ کامل کنید . اگه مدتی قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید ، باتری را نیمه شارژ کرده و سپس از لپ تاپ جدا کنید . سعی کنید تنظیمات مصرف انرژی لپ تاپ  را در کمترین حالت خود قرار دهید.و درصورت عدم استفاده از برای افزایش عمر باطری لپ تاپ باید به نگهداری اصولی از باتری توجه کرد :

اگه به پریز برق دسترسی دارید از برق استفاده کنید و به باطری استراحت دهید  . همیشه اول دوشاخه را به پریز بزنید بعد فیش آداپتور را به لپ تاپ وصل کنید .

در صورت استفاده از باطری جدید ، اجازه دهید کاملا تخلیه شود و سپس شارژ کامل کنید . اگه مدتی قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید ، باتری را نیمه شارژ کرده و

سپس از لپ تاپ جدا کنید . سعی کنید تنظیمات مصرف انرژی لپ تاپ  را در کمترین حالت خود قرار دهید.و درصورت عدم استفاده از لپ تاپ به مدت کوتاه آن را در

حالت Hibernate نگه دارید. سعی کنید  از شارژ غیر ضرور دستگاه های دیگر  مثل موبایل با پورت یو اس بی لپ تاپتان پرهیز کنید .
]]>
افزایش محدوده پوشش‌دهی سیگنال وای‌‌فای مودم 2016-03-04T16:37:16+01:00 2016-03-04T16:37:16+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5452 علیرضا میرزاخواه نرم‌افزارمودم‌ها  می‌توانند پوشش‌دهی متفاوتی داشته باشند و در شرایط مختلف و با توجه به مکان قرارگیری در منزل یا محل کار شما عملکرد متفاوتی داشته باشند و گاهی این پوشش‌دهی برای برخی کاربران با مشکلاتی مواجه است. اگر شما نیز قصد دارید محدوده پوشش‌دهی سیگنال وای‌‌فای مودم خود را افزایش داده یا ارتباطی پایدارتر با سرعتی بیشتر را در اختیار بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم کانال ارتباطی وایرلس را تغییر دهید. زیرا در بسیاری از مودم‌ها کانال ارتباطی به‌طور پیش‌فرض روی یک یا شش تنظیم شده است و در نرم‌افزارمودم‌ها  می‌توانند پوشش‌دهی متفاوتی داشته باشند و در شرایط مختلف و با توجه به مکان قرارگیری در منزل یا محل کار شما عملکرد متفاوتی داشته باشند و گاهی این پوشش‌دهی برای برخی کاربران با مشکلاتی مواجه است.

اگر شما نیز قصد دارید محدوده پوشش‌دهی سیگنال وای‌‌فای مودم خود را افزایش داده یا ارتباطی پایدارتر با سرعتی بیشتر را در اختیار بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم کانال ارتباطی وایرلس را تغییر دهید.

زیرا در بسیاری از مودم‌ها کانال ارتباطی به‌طور پیش‌فرض روی یک یا شش تنظیم شده است و در صورتی‌که اطراف شما کاربران دیگری نیز وجود داشته باشند و ارتباط وایرلس آنها نیز روی این کانال تنظیم شده باشد.

ممکن است به دلیل تعدد کاربران، تداخل یا ناپایداری در ارتباطات وایرلس ایجاد شود. برای انجام این کار می‌توانید به این روش عمل کنید:

برای اعمال تغییرات در کانال ارتباطی وایرلس باید وارد تنظیمات روتر/ مودم خود شوید. برای انجام این کار مرورگر اینترنتی را اجرا کرده و آدرس آی‌پی بخش تنظیمات را که در اغلب موارد 1، 1، 168، 192 است در نوار آدرس وارد کنید.

نکته: چنانچه آدرس مسیر دسترسی به بخش تنظیمات را نمی‌دانید کافی است پس از مراجعه به منوی استارت در کادر جست‌وجو عبارت cmd را بنویسید و در خط فرمان، عبارت ipconfig را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

در فهرست اطلاعات به‌نمایش درآمده گزینه‌ شامل عبارت Wireless را پیدا کنید و آدرس آی‌پی مقابل Default Gateway را برای دسترسی به بخش مدیریتی روتر/مودم استفاده کنید.

قابل ذکر است در حالت پیش‌فرض نام کاربری و رمز عبور دسترسی به بخش تنظیمات، admin است.

پس از مراجعه به بخش تنظیمات، گزینه‌ Wireless را برای دسترسی به تنظیمات وایرلس انتخاب کنید. (در صورت نیاز تنظیمات پیشرفته یا همان Advanced را فعال کنید)

تنظیمات موجود در این بخش با توجه به مدل دستگاه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، اما در حالت کلی نوع ارتباط، نام شبکه و کانال ارتباطی در زیر یکدیگر قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید با کلیک روی کادر مقابل گزینه Channel یکی از کانال‌های موجود (غیر از کانال یک و 6 که در اغلب موارد به‌طور پیش‌فرض فعال هستند) را انتخاب کنید.

نکته: شما می‌توانید با دانلود و اجرای نرم‌افزار WifiInfoView، همه شبکه‌های بی‌سیم اطراف خود را به همراه کانال ارتباطی که در آن قرار دارند مشاهده کنید.

به این ترتیب می‌توانید به‌راحتی خلوت‌ترین کانال را انتخاب و پس از اعمال تغییرات در مودم با مشاهده افزایش یا کاهش قدرت سیگنال دریافتی شبکه خود، نسبت به تغییر کانال تا کسب بهترین و پایدارترین سیگنال اقدام کنید.

http://jjo.ir/daNYrD

توجه: چنانچه طول کانال روی 20mhz تنظیم شده باشد و به‌عنوان مثال کانال 6 شلوغ باشد با توجه به افزایش یا کاهش پنج تایی طول در هر کانال باید تا حد امکان از کانال 4 تا 8 فاصله بگیرید، زیرا در محدوده مجاز کانال 6 با طول کانال 20mhz است.

]]>
رهگیری تلفن همراه گم شده 2016-02-28T18:12:12+01:00 2016-02-28T18:12:12+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5451 علیرضا میرزاخواه گم شدن یا به سرقت رفته شدن تلفن همره چناچه تلفن همراهتان به سرقت رفته یا گم شود ، مشکلاتی برای شما پیش می آید که اقداماتی پیشگیرانه میزان مشکلات شما را کاهش خواهد داد :     قبل از این‌که تلفن شما گم شود خبر خوب اینکه اگر هنوز تلفن‌ همراه تان را گم نکرده‌اید، می‌توانید پیش از گم شدن آن اقداماتی را انجام دهید تا آسیب به حداقل برسد. مهم‌ترین این اقدامات فعال کردن «Android Device Manager» یا «Find My iPhone»، بسته به شرکت سازنده موبایل‌تان است. این ابزارها آنقد گم شدن یا به سرقت رفته شدن تلفن همره

چناچه تلفن همراهتان به سرقت رفته یا گم شود ، مشکلاتی برای شما پیش می آید که اقداماتی پیشگیرانه میزان مشکلات شما را کاهش خواهد داد :

 

 

قبل از این‌که تلفن شما گم شود

خبر خوب اینکه اگر هنوز تلفن‌ همراه تان را گم نکرده‌اید، می‌توانید پیش از گم شدن آن اقداماتی را انجام دهید تا آسیب به حداقل برسد.

مهم‌ترین این اقدامات فعال کردن «Android Device Manager» یا «Find My iPhone»، بسته به شرکت سازنده موبایل‌تان است.

این ابزارها آنقدر فایده دارند که فعال کردن آن‌ها در این روزها شدیدا توصیه می‌شود. مگر آنکه واقعا دلیل موجهی برای غیرفعال کردن آن داشته باشید.

شما می توانید در اندروید به سراغ Google Settings (تنظیمات گوگل) بروید و در iOS در بخش Settings (تنظیمات)، قسمت iCloud را چک کنید.

شما باید حواستان باشد که حتما یک پین کد یا قفل اثرانگشت یا یک نوع قفل امنیتی بر روی lock screen (صفحه قفل) تلفن هوشمندتان تنظیم کنید.

این ها نفوذناپذیر نیستند اما اولین سد دفاعی در برابر افرادی محسوب می‌شوند که تلفن شما را برداشته و قصد بازگرداندنش را ندارند و بدون این سد‌های امنیتی ایمیل‌ها و اپ‌های شبکه‌های اجتماعی‌ تان در معرض دید قرار دارند.

افزودن تماس‌های اورژانسی هم بر روی لاک اسکرین تلفن کار مشکلی نیست. شما در بخش Security تلفن‌های اندرویدی می‌توانید به قسمت Owner info (اطلاعات صاحب تلفن) بروید و اطلاعات را وارد کنید.

در iOS، شما می‌توانید اطلاعات تماس‌تان را به کاغذ دیواری صفحه قفل گوشی‌تان اضافه کنید و یا اطلاعات تماس‌های اورژانسی را از طریق صفحه Medical ID در اپ Health وارد کنید (این اطلاعات با ضربه زدن روی Emergency در صفحه قفل در دسترس قرار می‌گیرند).

کسی که تلفن‌تان بدستش می‌افتد شاید آنقدر باهوش باشد که از «Siri» بپرسد
«?who does this phone belong to» (این تلفن متعلق به چه کسی است؟).

برای این‌که مطمئن شوید که وی جواب درستی دریافت می‌کند، Siri را در صفحه قفل فعال کنید (در Settings در بخش Touch ID & Passcode) و قسمت My Info (اطلاعات من) را ویرایش کنید.

تلفن‌تان را محل‌یابی، قفل و پاک کنید

شما می‌توانید از طریق وب و یا از یک دستگاه دیگر به آسانی به Android Device Manager و Find My iPhone دسترسی داشته باشید.

این اپ‌ها در چند نسخه اخیرِ این سیستم‌عامل‌ها پیشرفت‌های بسیاری کرده‌اند و حالا استفاده از آن‌ها خیلی بی دردسر است.

هر دو اپ به شما امکان می‌دهند تا از راه دور تلفن‌تان را قفل و یا پاک کنید و دسترسی به اپ‌های‌تان را مسدود کنید.

این‌که در واقع بخواهید بروید و تلفن‌تان را پیدا کنید بستگی به خودتان دارد. اگر به نظر می‌رسد که تلفن‌تان در یک فروشگاه گم شده، پس ارزش امتحان را دارد اما اگر دست کسی افتاده و در نقشه درحال حرکت است ما پیشنهاد نمی‌کنیم که سعی کنید با آن فرد روبرو شوید. داستان هرچه که باشد، مراقب باشید و جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.

اگر این سرویس‌ها را فعال نکرده باشید و تلفن‌تان گم شده باشد آن وقت کارتان خیلی سخت می‌شود.

پین کد و قفل اثر انگشت احتمالا برای امن نگه داشتن داده‌هایتان کافی هستند اما محل‌یابی گوشی دردسر دارد.

اگر تاریخچه موقعیت مکانی را در نقشه گوگل تنظیم کرده باشید می‌توانید تایم لاین‌تان را چک کنید اما این هم راه حل اساسی‌ نیست.

یکی از اولین کارهایتان باید این باشد که با اپراتور موبایل‌تان تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند خط شما را مسدود کرده و اطمینان حاصل کنند که کسی با حساب شما تماس بین‌المللی برقرار نکند.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، اگر تلفن‌تان به سرقت رفته باید یک شکایت پلیسی نیز تنظیم کنید.

از حساب‌های کاربریتان محافظت کنید

اگر اپ رهگیر دستگاه را تنظیم نکرده‌اید و تلفن‌تان با هیچ نوع سد دفاعی‌ محافظت نشده است، در اسرع وقت باید اطمینان حاصل کنید که حساب‌های کاربری و سرویس‌های‌ شما در امان هستند.

در حقیقت حتی اگر دستگاه‌تان را از راه دور قفل و پاک کرده‌اید باز هم بد نیست که این کار انجام دهید.

بیشتر اپ‌های معروف مثل فیسبوک، جی‌میل، توئیتر و غیره. به شما امکان می‌دهند تا فعالیت‌های در حال وقوع را رصد کنید و از طریق وب و از راه دور حساب را از سیستم خارج کنید.

برای مثال اگر به تنظیمات حساب کاربری گوگل خود بروید، می‌توانید تمام دستگاه‌هایی که درحال حاضر به داده‌های شما دسترسی دارند را مشاهده و با یک کلیک حذفشان کنید.

این اعمال فرد غریبه را از تلفن شما دور نمی‌کند اما به این معناست که او مجبور می‌شود برای دسترسی به آن سرویس‌ها مجددا رمز عبور وارد کند.

اگر می‌توانید از طریق وب به حساب‌هایی که در تلفن‌تان استفاده می‌کنید دسترسی داشته باشید، درخواهید یافت که اکثر آن‌ها شامل چنین قابلیتی می‌شوند.

برای آن دسته از سرویس‌هایی که از چنین قابلیتی پشتیبانی نمی‌کنند، شما بازهم می‌توانید رمز عبور را با رفتن به حسابتان از طریف یک کامپیوتر و یا دستگاه موبایل دیگر تغییر دهید که تاثیری یکسان دارد.

اگر بر روی اکانتتان تائید دو مرحله‌ای تنظیم کرده باشید ، باید از شیوه احراز هویت پشتیبان استفاده کنید.

این پشتیبان عموما یک کد است که در هنگام ایجاد دسترسی دو مرحله‌ای در اختیارتان قرار می‌گیرد.

]]>
استفاده همزمان از چند تلگرام 2016-01-17T17:22:24+01:00 2016-01-17T17:22:24+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5450 علیرضا میرزاخواه    استفاده همزمان از چند تلگرام در ویندوز جالب است بدانید که در ویندوز هم می توان با انجام یک ترفند ساده، چند نسخه از تلگرام را به صورت همزمان درکامپیوتر خود نصب کنید.     تلگرام یکی از محبوب ترین مسنجر های دنیا می باشد که دارای امکانات متعدد و امنیت بالا می باشد.همانطور که اطلاع دارید، در اندروید شما می توانید چند نسخه از تلگرام را همزمان نصب کرده و استفاده کنید. اما جالب است بدانید که در ویندوز هم می توان با انجام یک ترفند ساده، چند نسخه از تلگرام را به صورت همزمان    استفاده همزمان از چند تلگرام در ویندوز
جالب است بدانید که در ویندوز هم می توان با انجام یک ترفند ساده، چند نسخه از تلگرام را به صورت همزمان درکامپیوتر خود نصب کنید.
 
 

تلگرام یکی از محبوب ترین مسنجر های دنیا می باشد که دارای امکانات متعدد و امنیت بالا می باشد.همانطور که اطلاع دارید، در اندروید شما می توانید چند نسخه از تلگرام را همزمان نصب کرده و استفاده کنید.

اما جالب است بدانید که در ویندوز هم می توان با انجام یک ترفند ساده، چند نسخه از تلگرام را به صورت همزمان در کامپیوتر خود نصب نمود، برای مشاهده این آموزش در ادامه همراه ما باشید.

برای استفاده همزمان از چند تلگرام در ویندوز کار دشواری را پیش رو ندارید و تنها کافیست محل نصب پیشفرض تلگرام را تغییر دهید.

۱- ابتدا بر روی فایل نصبی تلگرام دوبار کلیک کرده و Setup آن را اجرا نمایید.

در صورتی که فایل نصبی تلگرام ویندوز را در اختیار ندارید به این لینک مراجعه نموده و اقدام به دانلود نسخه مورد نظر خود کنید.

۲- اکنون مراحل نصب را تا جایی ادامه دهید که به قسمت تعیین محل نصب تلگرام برسید.

در این قسمت محل پیشفرض نصب را به مکانی دیگر تغییر داده و بر روی Next کلیک کنید.(البته بهتر است درایو محل نصب را از C به مکان دیگر تغییر دهید)

۳- در این مرحله برای تلگرام خود یک نام دیگر انتخاب کنید و به مراحل بعدی مراجعه نموده تا تلگرام نصب شود.


۴- مراحل نصب به پایان رسید و اکنون شما داری ۲ تلگرام در ویندوز هستید.

برای اینکه این دو تلگرام را با هم اشتباه نکنید می توانید برای میانبر هر کدام یک نام انتخاب نموده یا آیکون یکی از آن ها را تغییر دهید.

]]>
پاک کردن ویروس بدون بهره گیری از آنتی ویروسی 2015-12-02T15:35:25+01:00 2015-12-02T15:35:25+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5449 علیرضا میرزاخواه     بدون آنتی ویروس کامپیوتر را اسکن کنید اگر مایل به اسکن کامپیوتر خود بدون استفاده از نرم افزارهای مخصوص هستید در این گزارش به شما آموزش خواهیم داد.     خیلی اوقات پیش می آید که کامپیوتر شما دچار ویروسی می شود که امکان اسکن و تشخیص آن توسط آنتی ویروس وجود ندارد و یا آنکه ویروس با تشخیص نصب بودن آنتی ویروس بروی سیستم شما عملکرد آن را دچار اختلال می کند و مانع از این می شود که شما بتوانید از آنتی ویروس خود برای اسکن کامپیوتر استفاده کنید.در این شرایط چه با

    بدون آنتی ویروس کامپیوتر را اسکن کنید

اگر مایل به اسکن کامپیوتر خود بدون استفاده از نرم افزارهای مخصوص هستید در این گزارش به شما آموزش خواهیم داد.
 
 

خیلی اوقات پیش می آید که کامپیوتر شما دچار ویروسی می شود که امکان اسکن و تشخیص آن توسط آنتی ویروس وجود ندارد و یا آنکه ویروس با تشخیص نصب بودن آنتی ویروس بروی سیستم شما عملکرد آن را دچار اختلال می کند و مانع از این می شود که شما بتوانید از آنتی ویروس خود برای اسکن کامپیوتر استفاده کنید.

در این شرایط چه باید کرد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان در این شرایط کامپیوتر را خودمان اسکن کنیم و مشکل به وجود آمده در آنتی ویروس را برطرف کرد؟ پاسخ تمامی این سوالات مثبت است! در این ترفند قصد داریم به معرفی روشی ابتکاری و در عین حال کاربردی بپردازیم که با استفاده از آن می توانید کامپیوتر خود را شخصا اسکن کنید و ویروس موجود را پاک کنید، بدون بهره گیری از هیچ نوع آنتی ویروسی!

اولین قدم برای اسکن کردن کامپیوترتان نمایش فایل های مخفی در کامپیوتر می باشد.

ترفند:
ابتدا با مراجعه به My Computer بروی منوی Tools کلیک کنید و از منوی حاصل بروی عبارت Folder Options کلیک کنید سپس بروی برگه View کلیک کنید و در این برگه تیک کنار عبارت های Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و بروی عبارت OK کلیک نمایید.

اینک از طریق مسیر C:/Windows/system32 به پوشه System32 مراجعه کنید. پس از ورود به پوشه system32 بروی منوی View کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Details را انتخاب کنید.

حال در پوشه system32 بروی جدا کننده Date Modified کلیک کنید و آنرا به سمت راست بکشید به طوری که تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل نمایش داده شود.

فایل های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل های سیستمی مربوط به ویندوز می باشد که اکثرا با پسوند dll می باشد و این بخش معمولا مورد هدف ویروس ه و Spyware قرار می گیرد و خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند.

اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که اکثر این فایلهای قرار گرفته در این بخش دارای یک زمان مشخص می باشد و این زمانها (مثلا 2004.10.8) معرف این می باشد که مایکروسافت در این تاریخ برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانیده است (ترفندستان) و در واقع این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد.

حال اگر ویروس و یا spyware به این بخش حمله کند زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابق ندارد و زمانی جدید تر از زمان مربوط به فایلهای سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد. البته نکته بسیار مهم که باید توجه شود این است که نصب یک سخت افزار جدید و یا یک نرم افزار خاص می تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل های سیستم مطابق ندارد.

پس برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکنید روشی را مطرح می کنیم که این اشتباه رخ ندهد: اگر میان فایل های واقع در پوشه system32 به فایلی برخورد کردیدکه تاریخ آن با تاریخ فایل های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد بروی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید سپس در پنجره Properties بروی برگه Version کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل مورد نظر را مطالعه کنید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اگر اطلاعات این فایل شامل نام کمپانی و خیلی اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود نام فایل مورد نظر را در موتور جستجوگر گوگل تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره شده بود که این فایل ویروس است حتما آن را پاک کنید ولی اگر در نتایج جستجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود این فایل به واسطه یک سخت افزار و یا نرم افزاری به وجود آمده است.

]]>
راهنمای خرید پاوربانک 2015-02-11T08:13:33+01:00 2015-02-11T08:13:33+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5448 علیرضا میرزاخواه راهنمای خرید پاوربانک تصور کنید به یک سفر کوتاه به دل کویر رفته‌اید و تمام ارتباط شما با دنیای بیرون از طریق تلفن هوشمند تان میسر می‌شود. در چنین شرایطی تمام شدن شارژ باتری گوشی می‌تواند برایتان بسیار گران تمام شود. داستان را کمی ساده‌تر تصور کنیم، به این ترتیب که به واسطه فشار کاری، وقت نکرده‌اید تلفن همراه ‌خود را شارژ کنید و باتریتان نیز کفاف بقیه روز را نمی‌دهد. چنین اتفاقی می‌تواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند و شما را از انجام کارهای روزانه‌ باز دارد. همه ما احتمالا با این مساله رو راهنمای خرید پاوربانک

تصور کنید به یک سفر کوتاه به دل کویر رفته‌اید و تمام ارتباط شما با دنیای بیرون از طریق تلفن هوشمند تان میسر می‌شود. در چنین شرایطی تمام شدن شارژ باتری گوشی می‌تواند برایتان بسیار گران تمام شود. داستان را کمی ساده‌تر تصور کنیم، به این ترتیب که به واسطه فشار کاری، وقت نکرده‌اید تلفن همراه ‌خود را شارژ کنید و باتریتان نیز کفاف بقیه روز را نمی‌دهد.

چنین اتفاقی می‌تواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند و شما را از انجام کارهای روزانه‌ باز دارد. همه ما احتمالا با این مساله روبه‌رو شدیم که شارژ تلفن همراهمان درست زمانی که به آن نیاز داشتیم، تمام شده است. این مشکل با وجود پاوربانک‌ها براحتی حل شده است. پاوربانک، یک شارژر همراه است که دستگاه شما را بدون نیاز به پریز برق شارژ می‌کند. بنابراین اگر از افرادی هستید که زیاد سفر می‌روید، داشتن یک پاور بانک  برای شما بسیار ضروری است. اما قبل از خرید پاوربانک نکاتی را باید در نظر بگیرید؛ مثلا این‌که چند وسیله را می‌خواهید با پاوربانک شارژ کنید، یا این‌که دستگاه‌های شما از چه نوع و برندی هستند. در ادامه ده مدل از بهترین شارژرهای همراه را معرفی می‌کنیم تا بدانید با توجه به دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید (تلفن هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ، نت‌بوک و...). کدام‌یک مناسب‌تر خواهد بود. تمام شارژرهای همراه که در ادامه توضیح داده شده با دستگاه‌های مجهز به سیستم‌‌های عامل‌ آی‌.او.اس، اندروید و ویندوز از قبیل آیفون، آیپد، آیپاد تاچ، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های سامسونگ گلکسی، اچ‌تی‌سی، گوگل نکسوس، سری ال‌جی، سری سونی اکسپریا، موتو ایکس‌/‌جی، سری نوکیا لومیا، ایسوس مموپد، ایسوس ترنسفورمر و ایسر آیکونیا سازگار است.

Slim - Lepow POKI Ultra

این شارژر 5000 میلی‌آمپر ساعتی، بسیار سبک و ظریف و در رنگ‌های سبز، زرد و سفید تولید شده است. این پاوربانک علاوه بر نشان دادن مقدار شارژ باقیمانده می‌تواند آیفون6پلاس را 5‌/‌1 بار، آیفون 6 را 5‌/‌2 بار و سامسونگ گلکسی S5 را 6‌/‌1 بار شارژ کند.

قیمت: حدود 110 هزار تومان

اندازه: 5.40 در 0.52 در 2.54 اینچ

وزن: 140 گرم

RAVPower 3rd Gen Deluxe

این شارژر 15 هزار میلی‌آمپرساعتی قادر به شارژ دستگاه‌های مختلف از قبیل آیفون6، آیفون6پلاس، اپل 5S و 5C، آیپد ایر مینی، سامسونگ گلکسی S5، گلکسی S4، گلکسی‌نوت4، گلکسی‌نوت3، گلکسی‌تب4 پرو، گوگل نکسوس، اچ‌تی‌سی وان M8، ال‌جی G3، موتو ایکس، سونی اریکسون و ... است. همچنین چهار ال‌ای‌دی دارد که میزان شارژ را به شما نشان می‌دهد و دارای یک چراغ‌قوه است که می‌توانید در محیط‌های تاریک از آن استفاده کنید.

قیمت: حدود 160 هزار تومان

اندازه: 5 در ‌0.86 در 3.2 اینچ

وزن: 1020 گرم

EasyAcc

این شارژر بسیار ظریف و جمع‌وجور، ظاهری جذاب دارد و در شش رنگ متفاوت عرضه شده است. این پاوربانک می‌تواند سامسونگ گلکسی S5 را 5‌/‌2 بار، آیفون 5S را 5‌/‌4 بار، آیفون 6 را چهار بار، آیپد ایر را حدود یک بار، اچ‌تی‌سی وان M8، موتو ایکس و نکسوس 5 را سه بار، ال‌جی G3 و سونی اکسپریا Z3 را بیش از دو بار شارژ کند. این شارژر علاوه بر داشتن یک باتری ده‌هزار میلی‌آمپر ساعتی، به دو خروجی یو.اس.‌بی مجهز است. خروجی یو.اس.‌بی اول 5 ولت و 1‌/‌2 آمپر و خروجی دوم 5 ولت و 5‌/‌1 آمپر است.

قیمت: حدود 900 هزار تومان

اندازه: 5.2 در 2.8 در 0.6 اینچ

وزن: 240 گرم

Anker 2nd Gen Astro Mini

این پاوربانک برای برطرف کردن نیازهای اولیه شما برای شارژ دستگاه‌ها استفاده می‌شود. بسیار جمع‌وجور است و زمانی که در شرایط بحرانی هستید و می‌خواهید یک تماس خیلی مهم بگیرید، ولی شارژتان تمام شده، می‌توانید از آن استفاده کنید. این شارژر می‌تواند آیفون6 یا آیفون 5S و 5C را بیش از یک بار، نکسوس را پنج بار، سامسونگ گلکسی S5 را 8‌/‌0، گلکسی نوت 3 را 7‌/‌0، اچ‌تی‌سی وان M8 را 9‌/‌0 و آیپدمینی را 5‌/‌0 بار شارژ کند. با استفاده از این شارژر 3200 میلی‌آمپر ساعتی، روی آیفون‌ 5 و قدیمی‌تر از آن می‌توانید 9 ساعت مکالمه و روی بیشتر تلفن‌ها بیش از 90 ساعت پخش صوتی داشته باشید. درون بسته خریداری شده، علاوه بر شارژر، یک کابل میکرویو‌.اس.‌بی، یک کیسه مسافرتی، دفترچه راهنما و یک برگ ضمانت 18 ماهه قرار دارد.

قیمت: حدود 60 هزار تومان

اندازه: 3.5 در 0.9 در 0.9 اینچ

وزن: 78 گرم

Anker 2nd Gen Astro E4

این شارژر 13 هزار میلی‌آمپرساعتی می‌تواند آیفون6 را حدود پنج بار، آیفون 5S را 6 بار، آیپد ایر را یک بار، آیپد مینی را 5‌/‌1 بار، سامسونگ گلکسی S5 را 5/3بار، سامسونگ گلکسی‌نوت4 و نوت3 را 75‌/‌2 بار و گوگل نکسوس 7 را 5/2 بار شارژ کند. در بسته خریداری شده علاوه بر شارژر، یک میکرو‌یو.اس.‌بی، کیف سفری، دفترچه راهنما، 18ماه ضمانت و خدمات پس از فروش قرار دارد.

قیمت: حدود 324 هزار تومان

اندازه: 5.9 در 2.44 در 0.91 اینچ

وزن: 295 گرم

zendure A2

این شارژر 6000 میلی‌آمپر ساعتی بسیار بادوام، جمع‌وجور و سبک است و وقتی به دستگاه وصل می‌شود، به‌طور خودکار روشن شده و شروع به شارژ دستگاه می‌کند. شارژر Zendure سری A با تمام تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌های اپل و اندروید سازگار است. با این‌حال، آیپاد نانو، تبلت‌های ایسوس، ال‌جی G2 و برخی دستگاه‌های جی‌.پی‌.اس و بلوتوث را پشتیبانی نمی‌کند. در هر بسته خریداری شده علاوه بر شارژر، یک کیف سفری و کابل شارژ یو‌.اس‌.بی 6 میکرو قرار دارد.

قیمت: حدود 170 هزار تومان

اندازه: 3.6 در 1.9 در 0.94 اینچ

وزن: 136 گرم

Levin Solstar Solar Panel

این شارژر می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد وقتی که وسط ناکجاآباد گیر افتاده‌اید. کافی است این شارژر را به مدت هفت، هشت ساعت زیر نور آفتاب قرار دهید تا آماده استفاده شود. این شارژر 5000 میلی‌آمپر ساعتی، ضدآب، ضدشوک و ضد گردوغبار است و به یک چراغ‌قوه نیز مجهز شده است. همچنین چهار ال‌ای‌دی میزان شارژ را نشان می‌دهند.

قیمت: حدود 100 هزار تومان

اندازه: 5.6 در 2.95 در 0.54 اینچ

وزن: 150 گرم

New Trent PowerPakxtreme

این شارژر بسیار مقاوم، بادوام، ضد آب، ضد گردوغبار و ضد شوک بوده و به دو پورت یو.اس.‌بی مجهز است و دو دستگاه را به طور همزمان شارژ می‌کند. این پاوربانک از یک باتری 12 هزار میلی‌آمپرساعتی بهره برده و برای آیپد و تبلت دارای خروجی دو آمپر و برای آیفون و تلفن‌های هوشمند دارای خروجی یک آمپر است.

قیمت: حدود 260 هزار تومان

اندازه: 5.2 در 2.8 در 1.2 اینچ

وزن: 363 گرم

Limefuel 24000mAh

این شارژر 24 هزار میلی‌آمپر ساعتی، بهترین گزینه برای تمام تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و ... است. اگر قصد دارید به یک سفر طولانی بروید، این پاوربانک  برای شارژ تمام وسایل شما کفایت می‌کند و می‌توانید چند بار از آن برای شارژ دستگاه‌ها استفاده کنید. این شارژر یک چراغ قوه هم دارد و سرعت شارژ آن دو برابر دیگر شارژرهاست و می‌تواند چهار دستگاه را به‌طور همزمان شارژ کند. در بسته خریداری شده علاوه بر شارژر یک کابل میکرو یو.اس.‌بی و ضمانت 12ماهه قرار دارد.

قیمت: حدود 540 هزار تومان

اندازه: 6.1 در 0.94 در 3.11 اینچ

وزن: 503 گرم

Photive BOLT

این شارژر بزرگ، ضدآب، ضد شوک و ضد گردوغبار است و با داشتن باتری 9000 میلی‌آمپر ساعتی برای فعالیت‌های خارج از خانه بسیار مفید است.

قیمت: حدود 150 هزار تومان

اندازه: 5.4 در 2.6 در 9.3 اینچ

وزن: 263 گرم

اکنون مدل‌های مختلف دیگری از پاوربانک‌ها در ایران موجود است که قیمت آنها بین رقم‌هایی است که برای موارد بالا گفته شد. برای سفارش هریک از پاوربانک‌های توضیح داده شده می‌توانید از سایت‌هایی خرید آنلاین یا مراکز و فروشگاه‌های معتبر فروش وسایل دیجیتال کمک بگیرید.

      توضیحات بیشتر

]]>
فایرفاکس ۳۵ 2015-02-03T19:41:32+01:00 2015-02-03T19:41:32+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5446 علیرضا میرزاخواه نسخه جدید فایرفاکس ۳۵ با قابلیت‌های پیشرفته ریز و درشتی همراه است. اگر تا کنون این مرورگر را امتحان نکرده‌اید و یا مدتی آن را کنار گذاشته‌اید، این ۱۰ ترفند، شما را وسوسه خواهد کرد که به سمت فایرفاکس بروید و از بیشتر قابلیت‌های آن با رضایت تمام استفاده کنید. در ابتدا لازم است آخرین نسخه این مرورگر را از وب‌سایت رسمی موزیلا دانلود کنید. ۱. امکان برقراری چت تصویری امکان برقراری چت تصویری، مهم‌ترین و چشم‌گیرترین افزونه نسخه ۳۵ فایرفاکس است که تجربه چت در یک فضای اسکایپ‌مانند نسخه جدید فایرفاکس ۳۵ با قابلیت‌های پیشرفته ریز و درشتی همراه است. اگر تا کنون این مرورگر را امتحان نکرده‌اید و یا مدتی آن را کنار گذاشته‌اید، این ۱۰ ترفند، شما را وسوسه خواهد کرد که به سمت فایرفاکس بروید و از بیشتر قابلیت‌های آن با رضایت تمام استفاده کنید.

در ابتدا لازم است آخرین نسخه این مرورگر را از وب‌سایت رسمی موزیلا دانلود کنید.

۱. امکان برقراری چت تصویری

امکان برقراری چت تصویری، مهم‌ترین و چشم‌گیرترین افزونه نسخه ۳۵ فایرفاکس است که تجربه چت در یک فضای اسکایپ‌مانند را بدون حضور هیچ اپلیکیشن یا پلاگین مزاحمی فراهم می‌کند. در اینجا شما نیاز به هیچ گونه حساب کاربری ندارید و تنها با ارسال لینک مکالمه برای طرف مقابل می‌توانید وارد یک محیط چت شوید. ضمن این که این لینک در هر مرورگر دیگری قابل اجراست. با این حال بهترین عملکرد آن در حالتی است که مرورگر هر دو طرف چت، فایرفاکس باشد.

برای شروع، روی صورتک لبخند Hello کلیک کنید. (اگر این گزینه موجود نیست، با کلیک راست بر روی منوبار و از طریق منوی Customize آیکون آن را انتخاب و به منوی بالا اضافه کنید)، پس از آن گزینه Start a conversation را انتخاب کرده و فرد مورد نظر را به چت دعوت کنید. از طریق پنجره باز شده به صورت پاپ‌اوت در آیکون Hello امکان مدیریت چت‌ها، بیان وضعیت و دسترسی به دیگر گزینه‌ها فراهم خواهد شد. چنانچه با استفاده از حساب کاربری فایرفاکس اقدام به چت کنید، سازمان‌دهی مکالمات آسان‌تر خواهد بود.

۲. امکان جستجوی هدفمند

اخیراً فایرفاکس در جستجوگر داخلی خود بازسازی‌هایی انجام داده است و بسته به مورد جستجو، شما می‌توانید به سرعت بین موتورهای جستجوی مختلف جابجا شوید. برای مثال وقتی شما به دنبال عبارتی در ویکی‌پدیا یا توئیتر هستید، این قابلیت بسیار کارآمد خواهد بود.

در باکس جستجوی گوشه بالای سمت راست عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید. تنها با یک کلیک لیستی از گزینه‌های جستجو نظیر eBay، آمازون، ویکی‌پدیا، داک‌داک‌گو و توئیتر به صورت پیش‌فرض به شما پیشنهاد می‌شوند. با کلیک بر روی Change Search Settings می‌توانید دیگر موتورهای جستجو را به دلخواه خود اضافه یا حذف کنید. (یوتیوب، گوگل ترنسلیت و IMDB از دیگر گزینه‌های موجود هستند)

۳. افزودن کلمات کلیدی به بوک‌مارک‌ها

افزودن کلمات کلیدی به بوک‌مارک‌ها، دسترسی به آن‌ها را در فایرفاکس آسان‌تر می‌سازد و شما را از یک ستون طولانی بوک‌مارک بی‌نیاز خواهد ساخت چرا که به آسانی با تایپ قسمتی از یک واژه مرتبط در نوار آدرس، سایت مورد نظر ظاهر می‌شود. اگر به سایت‌های مختلف سر می‌زنید و استفاده از میان‌برهای صفحه کلید را به کلیک کردن ترجیح می‌دهید، به تفاوت و کارآمدی این قابلیت به خوبی پی خواهید برد.

با راست‌کلیک بر روی لینک بوک‌مارک گزینه Properties را انتخاب کرده و کلمات کلیدی مورد نظر خود را وارد سازید. علاوه بر این امکان، فایرفاکس به شما اجازه خواهد داد که به علاقه‌مندی‌های خود تگ‌هایی را اختصاص بدهید تا دسته‌بندی آن‌ها آسان‌تر شود.

۴. رفع مشکل تأخیر زمان نصب افزونه‌ها

پیش‌فرض فایرفاکس این است که قبل از نصب هرگونه افزونه جدید، شما را ۵ ثانیه‌ای معطل سازد. تا مطمئن شود در مورد افزونه مورد نظر اطلاعات کافی دارید و آن را آگاهانه نصب می‌کنید. اگر شما از آن دسته کاربران بی‌خیال و ریسک‌پذیر هستید می‌توانید از طریق صفحه about:config از این ۵ ثانیه نیز صرف نظر کنید. (این صفحه خوراک هکرهایی است که قصد هک کردن مرورگرها را دارند. تمام تنظیمات مخفی شده را می‌توان اینجا کشف نمود!)

در نوار آدرس عبارت about:config را تایپ کرده و پس از باز شدن صفحه، در قسمت جستجو security.dialog_enable_delay را وارد کنید. با دوبار کلیک بر روی این گزینه و قرار دادن مقدار “صفر” برای آن، تاخیر ناشی از نصب افزونه‌ها از بین خواهد رفت. به یاد داشته باشید، مسئولیت عواقب این ریسک‌ به عهده خود شماست!

۵. ایجاد یک پسوورد اصلی

مشابه بیشتر جستجوگرهای مدرن امروز، فایرفاکس نیز امکان ذخیره پسورد را در سایت‌هایی که نیاز به کلمه عبور دارند، قرار داده است. به هر حال، این خطر وجود دارد که هر شخصی که پای سیستم شما بنشیند، بتواند وارد پورتال‌ شما در سایت‌های مختلف شود. به منظور رفع این خطر احتمالی، فایرفاکس امکان ایجاد یک پسوورد اصلی را فراهم کرده است تا کار را برای افراد کنجکاو یا سودجو سخت کند. با پسورد اصلی، تمام پسوردهای ذخیره شده شما محافظت خواهند شد.

برای این منظور، از منوی فایرفاکس، گزینه Options و پس از آن Security را انتخاب کنید. بر روی باکس کنار عبارت Use a master password علامت زده و پسورد مورد نظر خود را وارد سازید. مطمئن شوید که پسورد انتخابی را به سادگی فراموش نخواهید کرد چرا که بدون آن قادر به استفاده از پسوردهای ذخیره شده در دیگر سایت‌ها نخواهید بود.

۶. امکان استفاده از میان‌برهای ماوس

در سال میلادی جاری، استفاده از ترکیب میان‌برهای ماوس و صفحه کلید فراگیرتر شد. استفاده از این میان‌برها به شما کمک خواهد کرد تا در گشت و گذار در وب‌سایت‌ها و منوها، کنترل بیشتری داشته باشید. در ادامه به معرفی چند میان‌بر خواهیم پرداخت. (این میان‌برها در مرورگرهایی مثل کروم نیز قابل اجرا هستند)

کنترل+ اسکرول ماوس عملیات زوم کردن در صفحات وب را انجام می‌دهند. ترکیب کلید شیفت و اسکرول نیز نقش فوروارد و بک‌وارد را ایفا می‌کنند. کلیک روی اسکرول ماوس (وسط کلیک) در قسمت تب، باعث بسته شدن آن تب می‌شود. همچنین کلیک روی اسکرول (وسط کلیک) بر روی لینک، آن را در صفحه جدید باز می‌کند. این قابلیت، مناسب آن دسته از افرادی‌ست که علاقه دارند چند جین تب را همزمان با هم باز کنند! ترکیب کلید کنترل همراه با کلیک سمت چپ روش دیگری برای باز کردن لینک درج شده در زمینه اصلی صفحه است.

۷. افزودن پیش‌نمایش‌های بیشتر در تب جدید

این ترفند از ترفندهای معروف صفحه about:config است. هنگامی که یک تب جدید باز می‌کنید لیستی از سایت‌هایی که اخیراً بازدید کرده‌اید، برای شما نمایان می‌شود. پیش‌فرض چیدمان پیش‌نمایش‌ها ۴ در ۳ است، اما شما‌ می‌توانید طی یک تنظیمات آسان و راحت، تعداد آن‌ها را افزایش دهید تا سایت‌های بیشتری در دسترس خود قرار دهید.

پس از باز کردن صفحه about:config، روی گزینه‌های browser.newtabpage.rows و browser.newtabpage.columns موجود در لیست دابل کلیک کنید. تا امکان اعمال تغییرات دلخواه برای شما فراهم شود. با استفاده از این امکان می‌توان بعضی‌ پیش‌نمایش‌ها را در تب جدید حذف یا اضافه نمود.

۸. حذف سایت‌های خصوصی از تاریخچه مرورگر

مرورگر فایرفاکس در عین حال که عملکرد شفاف و واضحی دارد، به حریم خصوصی کاربر بهای زیادی داده است. با این حال ممکن است در مواقعی بخواهید گزینه خاصی از لیست سایت‌های بازدید شده در نوار آدرس خود را پاک کنید تا عنوان آن هنگام تایپ ناخودآگاه ظاهر نشود. خوشبختانه این کار در فایرفاکس به سادگی امکان‌پذیر است.

برای این کار، نام سایت را در نوار آدرس تایپ کنید. با استفاده از کلیدهای جهت‌نما سایت را انتخاب کرده و آن را پاک کنید. بدین ترتیب درمدت زمان کوتاهی توانسته‌اید، سایت مورد نظر خود را از حافظه فایرفاکس حذف کنید. البته در نظر داشته باشید که این روند برای سایت‌های بوکمارک شده پاسخ نمی‌دهد.

۹. ایجاد تب‌ بر روی کروم کست‌ اندروید

با آخرین نسخه ویرایش شده آزمایشی این اپلیکیشن می‌توان تب‌های دانگل کروم کست را شخصی‌سازی نمود. هر چند که این قابلیت جدید فعلا در مرحله آزمایشی است اما راه حل خوبی برای نمایش یک صفحه وب، یک نمودار، توئیت‌های بروز شده و دیگر موارد از اینترنت به یک صفحه نمایش بزرگ است. البته توجه داشته باشید که این گزینه در نسخه نهایی فایرفاکس آندروید هنوز در دسترس نیست.

وقتی که یک تب را باز کردید، از منوی برنامه‌ها گزینه Tools را انتخاب کرده و سپس به قسمت Mirror Tab بروید. اگر گروم کست شما روشن بوده و به یک شبکه ارتباطی محلی متصل باشد، تب‌های انتخاب شده بر روی یک صفحه نمایش بزرگ نمایش داده خواهد شد. در این صورت صفحات وب بدون هیچ گونه افزونه اضافی و مزاحم قابل نمایش هستند. برای توقف این روند، منوی اصلی را دوباره باز کنید.

۱۰. استفاده از بازار آنلاین

احتمالاً می‌دانید که فایرفاکس افزونه‌ها و ملحقات زیادی دارد اما شاید ندانید که موزیلا در حال تست و بررسی یک بازار آنلاین جدید است که مبنای کار آن، ارائه انواع افزونه‌های مرورگر است. این قابلیت جدید به منظور استفاده از فایرفاکس در محیط‌های اندروید و دسکتاپ طراحی شده است و نصب و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های مختلف بر روی مرورگر را بسیار ساده می‌کند.

هر آنچه را که از بازار آنلاین فایرفاکس نصب کنید، بر روی سیستم شما به عنوان یک برنامه مستقل عمل می‌کند. پیش‌فرض اجرا به صورتی است که برنامه در یک پنجره به شکل تمام صفحه باز می‌شود و مجموعه‌ای از گزینه‌های مختلف نظیر ساوند‌کلاود، تلگرام، ویکی‌پدیا و دیگر برنامه‌های موجود را فراهم می‌آورد. برای نصب افزونه‌های مرسوم‌تر، از منوی فایرفاکس Add-ons را انتخاب کرده و سپس به قسمت Get Add-ons مراجعه کنید.

]]>
KMPlayer 2014-10-11T08:02:37+01:00 2014-10-11T08:02:37+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5444 علیرضا میرزاخواه این روزها بسیاری از کاربران برای پخش فایل‌های صوتی و تصویری خود از نرم‌افزار رایگان KMPlayer کمک می‌گیرند، زیرا این نرم‌افزار با پشتیبانی از امکانات فراوان هر فرمت فایل صوتی و تصویری را پخش می‌کند و امکانات بی‌نظیر دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. یکی از موارد قابل توجه در نسخه‌های جدید این نرم‌افزار، بازشدن یک پنجره در سمت راست برنامه و نمایش تبلیغات در آن است. البته چنانچه ارتباط شما با اینترنت برقرار باشد این تبلیغات به‌ نمایش درمی‌آید و از آنجا که بسیاری از کاربران از اینترنت این روزها بسیاری از کاربران برای پخش فایل‌های صوتی و تصویری خود از نرم‌افزار رایگان KMPlayer کمک می‌گیرند، زیرا این نرم‌افزار با پشتیبانی از امکانات فراوان هر فرمت فایل صوتی و تصویری را پخش می‌کند و امکانات بی‌نظیر دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

یکی از موارد قابل توجه در نسخه‌های جدید این نرم‌افزار، بازشدن یک پنجره در سمت راست برنامه و نمایش تبلیغات در آن است. البته چنانچه ارتباط شما با اینترنت برقرار باشد این تبلیغات به‌ نمایش درمی‌آید و از آنجا که بسیاری از کاربران از اینترنت پر سرعت ADSL استفاده می‌کنند با هر بار اجرای این برنامه پنجره‌ تبلیغاتی ذکر شده را مشاهده می‌کنند و بناچار ‌باید آن را ببندند. دوست دارید این پنجره را برای همیشه ببندید تا تبلیغات آن مزاحمتی برای شما نداشته باشد؟ از یکی از روش‌های زیر کمک بگیرید:

روش اول:

1 ـ مرورگر اینترنت‌اکسپلورر را اجرا کنید.

2 ـ کلید Alt را از روی صفحه‌کلید فشار داده و پس از به‌نمایش درآمدن منوها از منوی Tools به روی گزینه‌ Internet options کلیک کنید.

3 ـ با کلیک روی تب Security گزینه‌ Restricted site را انتخاب کنید.

4 ـ در نهایت روی گزینه‌ sites کلیک کرده و پس از وارد کردن آدرس زیر در کادر مربوط Add را انتخاب و تغییرات را ذخیره کنید.

player.kmpmedia.net

روش دوم:

1 ـ منوی استارت را باز کرده به All Programs بروید. در ادامه Accessories را انتخاب کرده و پس از کلیک راست روی نرم‌افزار Notepad، گزینه‌ Run as administrator را انتخاب کنید تا نرم‌افزار با دسترسی مدیر سیستم اجرا شود.

2 ـ از منوی File روی Open کلیک کرده و در کادر مقابل filename، عبارت زیر را وارد کرده کلید اینتر را فشار دهید:

C:|Windows|System|Drivers|etc|hosts 32

توجه: چنانچه ویندوز را در درایو دیگری غیر از درایو C نصب کرده‌اید، نام درایو را در ابتدای فرمان بالا تغییر دهید.

3 ـ در صفحه‌ به‌نمایش درآمده به آخرین خط مراجعه کرده و عبارت زیر را در آن وارد کنید:

127.0.0.1 player.kmpmedia.net

4 ـ از منوی File روی Save کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.


]]>
روش صحیح تمیزکردن قطعات داخلی رایانه 2014-10-11T06:00:12+01:00 2014-10-11T06:00:12+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5443 علیرضا میرزاخواه پاییز از راه رسیده و رایانه‌های ما پیش از شروع دوباره درس و مشق به یک خانه تکانی و نظافت اساسی نیاز دارند. نظافت رایانه‌ها فقط برای ظاهر و زیبایی آنها نیست، بلکه با این کار به بهینه‌سازی سیستم خنک‌کننده آنها کمک کرده و از داغ کردن آنها که به قطعات داخلی‌شان صدمه می‌رساند، جلوگیری می‌کنید. هنگامی که رایانه کار می‌کند، داخل آن الکتریسیته ساکن ایجاد می‌شود که موجب جذب گرد و خاک و کرک و مو به سطح اجزای تشکیل‌دهنده رایانه می‌شود. این ذره‌ها به مرور به‌صورت توده‌هایی چرب درآمده و سطح هیت‌سینک خنک‌کن پاییز از راه رسیده و رایانه‌های ما پیش از شروع دوباره درس و مشق به یک خانه تکانی و نظافت اساسی نیاز دارند. نظافت رایانه‌ها فقط برای ظاهر و زیبایی آنها نیست، بلکه با این کار به بهینه‌سازی سیستم خنک‌کننده آنها کمک کرده و از داغ کردن آنها که به قطعات داخلی‌شان صدمه می‌رساند، جلوگیری می‌کنید.

هنگامی که رایانه کار می‌کند، داخل آن الکتریسیته ساکن ایجاد می‌شود که موجب جذب گرد و خاک و کرک و مو به سطح اجزای تشکیل‌دهنده رایانه می‌شود. این ذره‌ها به مرور به‌صورت توده‌هایی چرب درآمده و سطح هیت‌سینک خنک‌کننده، فن‌های خنک‌کننده کیس رایانه و قطعات داخلی دیگر را می‌پوشاند و باعث می‌شود گرما داخل قطعات بماند و مانع برخورد جریان هوا به سطح آنها و خنک شدنشان شود. به همین علت گرمای زیادی داخل رایانه مانده و خارج نمی‌شود که این مساله باعث داغ‌کردن رایانه می‌شود. بنابراین خانه تکانی رایانه‌ها چیزی فراتر از آن کردن ظاهری آنهاست و شما باید مرتب به نظافت رایانه خود بپردازید. در اینجا قصد داریم روش صحیح تمیزکردن قطعات داخلی رایانه را بیان کنیم.

لوازم مورد نیاز

اسپری هوای فشرده، اسپری کنتاکت شور مخصوص لوازم الکتریکی از نوع خشک (غیرچرب)، الکل سفید، آب مقطر، پارچه بدون پرز، گوش پاک‌کن و یک عدد مسواک تمیز.

مراحل کار

الف ـ کیس رایانه

مهم‌ترین مرحله نظافت رایانه به کیس مربوط می‌شود. این کار در مورد رایانه‌های پر حرارت بازیخوری از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چون در این رایانه‌ها فیلترهای هوای روی فن‌های خنک‌کننده در بدنه کیس و خود فن‌ها از قطعاتی است که از همه بیشتر خاک می‌گیرد.

1 ـ خاموش کردن و باز کردن درهای کناری کیس رایانه: این نکته را در نظر داشته باشید که باید کار گردگیری و نظافت را در محیط خارج از اتاق و هوای آزاد انجام دهید. در اولین قدم ابتدا رایانه را خاموش کرده و همه اتصالات رایانه شامل کابل برق، لوازم جانبی یو.اس.بی، بلندگوها و هدست را از آن قطع کنید. مهم است که با لمس کردن بدنه منبع تغذیه سیستم و فشردن دکمه روشن‌ خاموش دستگاه، الکتریسیته ساکن باقیمانده در رایانه و همچنین بدن خود را تخلیه کنید.

2 ـ فیلترهای هوا را خارج کنید: اگر فیلترهای هوای تعبیه شده مقابل فن‌های خنک‌کننده روی کیس قابل جدا شدن است، آنها را جدا و خارج کنید. اگر هم به صورت یکپارچه روی درهای کناری کیس تعبیه شده باشد، باید خود درپوش‌های کناری کیس را جدا کنید. حالا گرد و خاک آن را ابتدا با باد سپس با دستمال، پاک کنید. در مورد فیلترهای اسفنجی یا پشم شیشه، در صورت امکان آنها را جدا و تعویض کنید. در غیر این‌صورت می‌توانید این نوع فیلترها را با آب و کمی مایع نرم‌کننده لباس شسته و خشک کنید.

3 ـ تمیز‌کردن مادربورد و قطعات داخلی رایانه: اگر کابل‌های اتصال برای شما دست و پا گیر است، با به‌خاطر سپردن محل و نحوه اتصالشان، آنها را قطع کنید. این قطعات شامل کارت‌های گرافیک، ماژول‌های حافظه رم کابل‌های پاور و اتصالات داخلی دیگر و حتی هیت‌سینک‌ها می‌شود. البته پیش از جدا کردن هیت‌سینک‌ها کمی خمیر حرارتی برای زیرشان تهیه کنید. تمام گوشه و کنارهای مادربورد را باد بگیرید. سپس با ملایمت و احتیاط داخل تمام سوکت‌ها و پایانه‌های اتصال مادربورد را ابتدا با برداشتن توده‌های بزرگ گرد و غبار با دست سپس با دستمال، گوش‌پاک‌کن و مسواک تمیز کنید. حالا مقداری اسپری کنتاکت‌شور به داخل سوکت‌ها و پایانه‌های اتصال مادربورد بزنید. توده‌های گرد و غباری را که به قطعات آویزان شده و جدا نمی‌شوند می‌توانید با یک گوش پاک کن که کمی به آن الکل زده‌اید، پاک کنید.

4 ـ تمیز‌کردن کیس: یادتان باشد نظافت هیچ جای کیس از جمله سقف و کف و زیر آن را از قلم نیندازید.

ب ـ نظافت فن‌های خنک‌کننده

پیش از باد گرفتن فن‌های کیس، کارت گرافیک و پردازنده، برای جلوگیری از چرخیدن، پره‌هایشان را بدون فشارآوردن بیش از حد و به آرامی با نوک خودکار آهسته کارت گرافیک و پردازنده را نگهدارید. مثل گذشته تکه‌های بزرگ گرد و غبار را با دست برداشته سپس با یک تکه پارچه و گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل (نه کاملا خیس) بدنه فن و داخل پره‌های آن را نظافت کنید. حالا نوبت باد گرفتن فن‌های خنک‌کننده است. در اینجا به آرامی پره‌ها، داخل فن خنک‌کننده، داخل سوکت‌ها و شکاف‌های اتصال را به آرامی باد بگیرید. حتما کار باد گرفتن را با ملایمت انجام دهید، زیرا به‌کار بردن باد با فشار زیاد می‌تواند موجب چرخیدن پره فن با دور خیلی زیاد شده و به موتور آن صدمه برساند یا این‌که باعث صدمه‌زدن به قطعات الکترونیک یا سوکت‌ها شود.

ج ـ اتصال و بازگرداندن قطعات به حالت اولیه

وقتی کار نظافت تمام قطعات داخلی رایانه تکمیل شد، دوباره همه قطعات و اتصالات جدا شده را سر جای خود نصب کنید. دقت کنید رم و کارت گرافیک درست داخل سوکت و پایانه اتصالشان نصب شده و کابل‌ها نیز بدرستی سرجایشان قرار گیرند. حالا درهای کناری کیس را بسته، پیچ‌هایش را محکم کرده و در پایان کل کیس را با پارچه نمدار آغشته به آب مقطر پاک کنید. در این مرحله اتصالات و کابل برق رایانه را دوباره متصل کرده و رایانه را برای امتحان نصب صحیح قطعات و اتصالات، به برق زده و روشن کنید.

د ـ نظافت صفحه‌کلید و ماوس

1 ـ صفحه‌کلید: کار را با نظافت سطح خارجی صفحه‌کلید با پارچه خشک و نمدار تمیز بدون پرز شروع می‌کنیم. پس از تمیز کردن چربی‌ها و گرد و غبار روی سطح صفحه‌کلید، آن را پشت و رو کرده و مقداری تکان می‌دهیم تا آشغال‌ها و ذرات کوچکی که بین دکمه‌های صفحه‌کلید افتاده‌اند، خارج شوند. سپس بین کلیدهای صفحه‌کلید را باد بگیرید تا همه گرد و خاک، موها و ذرات باقیمانده از آنجا خارج شود. تا حالا 80‌درصد کار نظافت صفحه‌کلید را انجام داده‌اید و بسیاری از مشکلات آن باید با انجام کارهایی که گفتیم حل شده باشد. اگر بخواهید از این فراتر رفته و زیر دکمه‌های صفحه‌کلید را نظافت کلی کنید، باید وسیله مخصوص درآوردن کلیدهای صفحه‌کلید را تهیه کرده یا این‌که از یک پیچ گوشتی تخت ظریف برای درآوردن کلید‌ها استفاده کنید. پیش از درآوردن کلیدها یک عکس از صفحه‌کلید بگیرید. فراموش نکنید این مرحله به تجربه و حوصله کافی نیاز دارد. به آرامی نوک پیچ گوشتی را زیر کلیدها انداخته و آنها را از جایشان درآورید. زیر کلیدها را با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به الکل (نمدار نه خیس) تمیز کرده سپس با ملایمت باد بگیرید. پس از گرفتن کمی اسپری کنتاکت شور زیر کلیدها، دوباره با ملایمت باد بگیرید. حالا با نگاه کردن به عکسی که پیشتر از ترکیب بندی صفحه‌کلید گرفته‌اید، دکمه‌های آن را سر جایشان بیندازید.

2 ـ ماوس: تمیز کردن ماوس تقریبا مانند صفحه‌کلید است. بین دکمه‌های ماوس و چرخ اسکرول آن را با یک گوش پاک کن نمدار با الکل تمیز کرده و با استفاده از یک تکه پارچه سطح رو و زیر آن را از چربی‌ها پاک کنید. بیشتر کثیفی در زیر ماوس یعنی جایی که با پد تماس دارد جمع می‌شود، پس برای تمیز‌کردن این ناحیه توجه خاصی به ‌خرج دهید. اگر توده‌ای از گرد وغبار، مو و ذره‌ای آشغال بین چرخ اسکرول یا دکمه‌های ماوس گیر کرده باشد، می‌توانید آن را با گوش‌ پاک‌کن، مسواک یا باد خارج کنید. دست آخر نوبت به حسگر نوری یا اپتیکال ماوس می‌رسد که می‌توانید آن را نیز با پارچه تمیز و گوش‌پاک کن نمدار با الکل پاک کنید.

جمع‌بندی

رایانه شما کاملا تمیز شده است و هوا در آن بخوبی جریان می‌یابد و سیستم سرمایش کیس و قطعات آن که با نظافت بهینه‌سازی شده، عالی کار می‌کند. حالا سیستم شما مثل روز اولش کار می‌کند و شما می‌توانید با آسودگی خاطر و بدون هیچ نگرانی از داغ‌کردن با استفاده از آن به مطالعه، گشت و گذار در وب و انجام کارهای مدرسه بپردازید.

]]>
اتصال مستقیم چاپگر به دستگاه اندرویدی 2014-10-10T21:00:10+01:00 2014-10-10T21:00:10+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5438 علیرضا میرزاخواه اتصال مستقیم چاپگر به دستگاه اندرویدی نرم‌افزار PrinterShare به‌طور معمول هنگامی که قصد دارید تصویر، فایل متنی یا یک صفحه‌ از وب را که در تلفن‌همراهتان ذخیره شده است، چاپ کنید ‌باید ابتدا رایانه‌ خود را روشن کنید، تلفن‌همراه را به کمک کابل یو.اس.بی به آن متصل کنید و در نهایت با انتقال فایل‌های موردنظر به رایانه، عملیات چاپ را انجام دهید. یکی از راه‌های ساده‌تر برای این کار کمک گرفتن از چاپگرهای مجهز به بلوتوث یا وایرلس است. در این حالت می‌توانید براحتی و بدون نیاز به رایانه، محتوای موردنظرتان اتصال مستقیم چاپگر به دستگاه اندرویدی

نرم‌افزار PrinterShare

به‌طور معمول هنگامی که قصد دارید تصویر، فایل متنی یا یک صفحه‌ از وب را که در تلفن‌همراهتان ذخیره شده است، چاپ کنید ‌باید ابتدا رایانه‌ خود را روشن کنید، تلفن‌همراه را به کمک کابل یو.اس.بی به آن متصل کنید و در نهایت با انتقال فایل‌های موردنظر به رایانه، عملیات چاپ را انجام دهید.

یکی از راه‌های ساده‌تر برای این کار کمک گرفتن از چاپگرهای مجهز به بلوتوث یا وایرلس است. در این حالت می‌توانید براحتی و بدون نیاز به رایانه، محتوای موردنظرتان را روی چاپگر ارسال و چاپ کنید.

از دیگر روش‌هایی که کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند، بهره‌مندی از سرویس‌های آنلاینی همچون چاپ ابری گوگل (Google Cloud Print) است، اما در این حالت نیز نه تنها روشن بودن رایانه دارای اهمیت است، بلکه اتصال به اینترنت نیز یکی از ضروریات به‌شمار می‌رود.

به‌نظر شما چنانچه چاپگری از بلوتوث یا وایرلس پشتیبانی نکند یا نخواهید رایانه را به اینترنت وصل کنید یا حتی اصلا رایانه‌ای در اختیار نداشته باشید، می‌توانید از چاپگر برای چاپ محتوای موجود در تلفن‌همراه یا تبلت خود کمک بگیرید؟

اگر تلفن‌همراه یا تبلت شما به سیستم‌عامل اندروید مجهز باشد و از قابلیت OTG پشتیبانی کند، می‌توانید از یک راه‌حل خوب برای این کار کمک بگیرید.

اتصال بی‌واسطه

استفاده از کابل OTG و برقراری ارتباط مستقیم با چاپگر، ساده‌ترین روشی است که می‌توان برای چاپ محتوا از تلفن‌همراه   و تبلت ، آن را به کار برد. در این روش به رایانه نیازی نخواهید داشت و براحتی می‌توانید در کمتر از یک دقیقه عملیات چاپ را انجام دهید.

قدم اول: آماده‌سازی

برای اتصال مستقیم چاپگر و دستگاه اندرویدی، به موارد زیر نیاز دارید:

ـ چاپگر (فرقی نمی‌کند معمولی باشد یا از امکاناتی مانند وایرلس و بلوتوث برخوردار باشد)

ـ دستگاه مجهز به سیستم‌عامل اندروید با قابلیت پشتیبانی از فناوری OTG

ـ کابل رابط OTG

ـ کابل یو.‌اس.‌بی برای اتصال به چاپگر

قدم دوم: شناسایی در اندروید

با فرض این‌که قصد دارید دستگاه اندرویدی خود را به چاپگر وصل کنید و چاپگر نیز به‌طور معمول دارای کابل یو‌.اس‌.بی برای اتصال به رایانه است، تنها گزینه‌ای که ‌باید به فکر فراهم کردن آن باشید، کابل OTG است. در ادامه شما با دو حالت مواجه خواهید شد:

حالت اول: شناسایی خودکار

چنانچه مدل چاپگر مورد استفاده‌ شما جدید باشد، این احتمال وجود دارد که به محض اتصال کابل OTG به دستگاه اندرویدی و متصل کردن کابل اتصال چاپگر به درگاه یو‌.اس‌.بی این کابل، چاپگر به‌طور خودکار توسط سیستم‌عامل اندروید شناسایی شود. در این شرایط می‌توانید بدون طی مراحل بیشتر، براحتی به هریک از برنامه‌های موردنظرتان مراجعه کنید. روی گزینه‌ پرینت فشار دهید و پس از انتخاب چاپگر از فهرست چاپگرهای موجود، عملیات چاپ را به انجام برسانید.

حالت دوم: شناسایی نشدن چاپگر

در صورتی که چاپگر شما قدیمی باشد یا به دلایل دیگری سیستم‌عامل اندروید آن را شناسایی نکند، ‌باید ابتدا عملیات شناسایی چاپگر به سیستم‌عامل را به انجام برسانید.

در این مرحله بسیاری از کاربران تصور می‌کنند هیچ چاپگری فایل درایور سیستم‌عامل اندروید را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و همین تصور موجب می‌شود اتصال چاپگر به دستگاه اندرویدی را فراموش کنند، اما برنامه‌ای که قصد داریم در کلیک به شما معرفی کنیم، این مشکل را حل می‌کند.

نرم‌افزار قدرتمند PrinterShare یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای چاپ محتوا از دستگاه‌های اندرویدی روی چاپگرهای معمولی است.

ـ به لینک زیر بروید و نرم‌افزار PrinterShare را دانلود و روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید:

Bazaar: http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌42ebsB

Google Play: http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌hU55AZ

توجه: به‌کارگیری این نرم‌افزار در سیستم‌های‌‌عامل‌ آی.او.اس، ویندوز و مک نیز امکان‌پذیر است و برای دانلود دیگر نسخه‌ها می‌توانید از سایت سازنده برنامه کمک بگیرید:

http:‌/‌‌/‌www.printershare.com

نرم‌افزار PrinterShare به‌عنوان یک چاپگر مجازی به سیستم‌عامل اندروید اضافه می‌شود و شما آن را در فهرست چاپگرهای سیستم‌عامل مشاهده خواهید کرد، اما هنوز قادر به چاپ نیستید، چرا که فعلا اتصال با هیچ چاپگری برقرار نشده است.

ـ در ادامه کابل OTG را به دستگاه اندرویدی متصل کرده، کابل یو‌.اس‌.بی اتصال چاپگر به رایانه را نیز جدا کرده و یک‌سر آن را به چاپگر و سر دیگر را به کابل OTG متصل کنید.

ـ نرم‌افزار PrinterShare را اجرا کرده و روی Select Printer فشار دهید.

ـ در این مرحله گزینه‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام امکانات متعددی را برای اتصال به چاپگر در اختیار شما قرار می‌دهند. اتصال به چاپگرها به‌وسیله ارتباط بلوتوث، وایرلس، سرویس چاپ ابری گوگل و چاپ از راه دور برخی از این موارد هستند. گزینه‌ای که در این مرحله با آن سر و کار داریم Nearby – USB یا Direct USB است.

روی این گزینه فشار داده و منتظر بمانید چاپگر شما به وسیله نرم‌افزار شناسایی شود.

ـ پس از شناسایی چاپگر توسط برنامه، روی نام آن فشار دهید تا درایورهای موردنیاز به وسیله نرم‌افزار دانلود شده و چاپگر به دستگاه شما اضافه شود.

ـ از حالا به بعد چاپگر شما در سیستم‌عامل اندروید شناسایی شده و می‌توانید به چاپ محتوای موردنظر از دستگاه روی چاپگر بپردازید.

قدم سوم: چاپ محتوا

فرقی نمی‌کند در مرورگر وب باشید یا نرم‌افزار آفیس یا حتی برنامه مدیریت ایمیل‌ها. از هرجایی و هر برنامه‌ای می‌توانید با دسترسی به منو و انتخاب گزینه‌ چاپ، چاپگر PrinterShare را انتخاب کرده سپس با انتخاب هریک از چاپگرهای اضافه شده به این نرم‌افزار، عملیات چاپ را انجام دهید.

تعداد نسخه‌های چاپی، صفحات موردنظر برای چاپ، اندازه کاغذ، چاپ دو طرفه، افقی یا عمودی بودن صفحه و دیگر تنظیمات رایج پیش از عملیات چاپ نیز با نرم‌افزار بالا پشتیبانی می‌شوند و شما می‌توانید باتوجه به سلیقه‌ خود آنها را تغییر دهید.

]]>
شارژ موبایل به موبایل 2014-10-10T20:26:38+01:00 2014-10-10T20:26:38+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5439 علیرضا میرزاخواه تمام شدن شارژ باتری تلفن‌همراه یا تبلت مشکلی است که امیدواریم هیچ‌کسی آن را تجربه نکند، زیرا در بیشتر موارد زمانی شارژ دستگاه تمام می‌شود که بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز است. شما تا به‌حال چند بار با این مشکل مواجه شده‌اید؟ تابه‌حال شرایط به‌گونه‌ای بوده که مجبور شوید برای شارژ کردن تلفن‌همراه تان به مغازه‌های داخل خیابان سر زده و از فروشندگان بخواهید در صورت امکان با شارژر دستگاه خودشان (در صورت مشابه بودن کابل شارژ) تلفن‌همراه یا تبلت شما را شارژ کنند؟ همان‌طور که می‌دانید یکی از روش‌های ش تمام شدن شارژ باتری تلفن‌همراه یا تبلت مشکلی است که امیدواریم هیچ‌کسی آن را تجربه نکند، زیرا در بیشتر موارد زمانی شارژ دستگاه تمام می‌شود که بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز است.

شما تا به‌حال چند بار با این مشکل مواجه شده‌اید؟ تابه‌حال شرایط به‌گونه‌ای بوده که مجبور شوید برای شارژ کردن تلفن‌همراه تان به مغازه‌های داخل خیابان سر زده و از فروشندگان بخواهید در صورت امکان با شارژر دستگاه خودشان (در صورت مشابه بودن کابل شارژ) تلفن‌همراه یا تبلت شما را شارژ کنند؟ همان‌طور که می‌دانید یکی از روش‌های شارژ اعتبار ریالی در تلفن‌های همراه اعتباری، انتقال اعتبار از خطی به خط دیگر است. به‌عنوان مثال شما می‌توانید مبلغی را از اعتبار خودتان به شماره‌ دوستتان انتقال دهید تا او نیز بتواند از خدمات مکالمه یا پیام کوتاه بهره‌مند شود. تا به‌حال به استفاده از چنین روشی برای شارژ باتری دستگاه خود فکر کرده‌اید؟ چنانچه دوست دارید این روش را تجربه کنید تا بتوانید در شرایط اضطراری از تلفن‌های همراه یا تبلت‌های اطرافیان خود انرژی قرض کنید(!) به روش زیر عمل کنید:

توجه: یکی از دستگاه‌ها ‌باید حتما از قابلیت OTG پشتیبانی کند. (پیشنهاد می‌شود این روش میان دو دستگاه مجهز به سیستم‌عامل اندروید استفاده شود)

ـ یک کابل OTG تهیه کنید.

ـ کابل یو‌.اس‌.بی مربوط به شارژ تلفن‌همراه یا تبلت فردی را که قرار است از او شارژ بگیرید نیز آماده کنید. (در بیشتر موارد کابل‌هایی که یک سر آنها یو‌.اس‌.بی و سر دیگر میکرو یو‌.اس‌.بی است عمومیت دارند و بیشتر دستگاه‌های هوشمند از آنها پشتیبانی می‌کنند)

ـ کابل‌ها را به یکدیگر وصل کنید و کابل OTG را به دستگاه خود (دستگاهی که از OTG پشتیبانی می‌کند) و کابل شارژ دستگاه دوم را نیز به همان دستگاه وصل کنید.

ـ پس از اتصال موفقیت‌آمیز، انرژی از دستگاهی که دارای شارژ بیشتری است به دستگاهی که شارژ کمتری دارد منتقل می‌شود و این عملیات تا زمانی که شارژ باتری هر دو دستگاه مساوی شود، ادامه خواهد داشت.

نکته: استفاده از این روش شارژ در شرایط اضطراری بسیار سودمند است و می‌تواند دستگاه شما را برای مدتی روشن کند، اما همواره توجه داشته باشید استفاده نکردن از شارژر اصلی دستگاه و استفاده مداوم از چنین روش‌هایی موجب صدمه‌دیدن دستگاه و باتری آن می‌شود.

]]>
حفظ ایمنی iCloud 2014-10-10T18:30:50+01:00 2014-10-10T18:30:50+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5440 علیرضا میرزاخواه iCloud فضای ذخیره‌سازی ابری است. اپل این سرویس را در دوازدهم اکتبر 2011 ارائه کرد و تعداد کاربران این سرویس در جولای 2013 به 320 میلیون نفر رسید. این سرویس به کاربران امکان ذخیره اطلاعات مانند موزیک و برنامه ‌های آی.او.اس را در سرورهای رایانه راه‌دور برای دانلود در دستگاه‌های متعدد می‌دهد مانند دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آی.او.اسی که iOS 5 یا بالاتر، رایانه‌های شخصی که OS X 10.7.2 Lion یا بالاتر یا ویندوز مایکروسافت (ویستا سرویس پک 2 یا بالاتر) را اجرا می‌کنند. همچنین آی‌کلود جایگزین iCloud فضای ذخیره‌سازی ابری است. اپل این سرویس را در دوازدهم اکتبر 2011 ارائه کرد و تعداد کاربران این سرویس در جولای 2013 به 320 میلیون نفر رسید.

این سرویس به کاربران امکان ذخیره اطلاعات مانند موزیک و برنامه ‌های آی.او.اس را در سرورهای رایانه راه‌دور برای دانلود در دستگاه‌های متعدد می‌دهد مانند دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آی.او.اسی که iOS 5 یا بالاتر، رایانه‌های شخصی که OS X 10.7.2 Lion یا بالاتر یا ویندوز مایکروسافت (ویستا سرویس پک 2 یا بالاتر) را اجرا می‌کنند. همچنین آی‌کلود جایگزین سرویس MobileMe می‌شود و به عنوان مرکز همزمان‌سازی داده برای ایمیل، تماس‌ها، تقویم، بوک‌مارک‌ها، یادداشت‌ها، اسناد iWork، عکس‌ها و دیگر داده‌ها فعالیت می‌کند. این سرویس به کاربران امکان بک‌آپ به طور بی‌سیم دستگاه‌های آی.او.اس را نیز در آی‌کلود به جای این‌که به طور دستی با استفاده از آی‌تونز این کار را انجام دهند، می‌دهد.

اما حمله سایبری اخیر آی‌کلود که به لو رفتن عکس‌های خصوصی بیش از صد سوپر‌استار هالیوودی منجر شد، این پرسش را مطرح می‌کند: براستی سرویس ذخیره‌سازی ابری اپل چقدر در حفظ اطلاعات خصوصی کاربران موفق بوده و تا چه حد می‌توان به امنیت آن اطمینان داشت؟ در واقع از اسناد تجاری محرمانه گرفته تا فایل‌های حاوی اطلاعات حساس و محرمانه کاربران، همه چیزهایی که در آی‌کلود بک‌آپ گرفته می‌شوند، براحتی قابل نفوذ هستند.

ما در این نوشتار برای اطمینان از این‌که اطلاعات شما ایمن باشد، چهار روش‌ برای حفظ ایمنی اکانت‌تان معرفی می‌کنیم:

یک پسورد ایمن ایجاد کنید

۱ ـ در واقع حمله سایبری ذکر شده نفوذ به آی‌کلود نبود. هکرها با سوءاستفاده از حمله‌های ناشیانه‌ به حفره امنیتی در سرویس آی‌کلود به نام Find My iPhone بهره‌برداری کردند. این نفوذ منجر شد هکرها امکان دسترسی به پسوردها و نام‌های کاربری ستاره‌های هالیوودی را داشته باشند. بنابراین مانند هر اکانت آنلاین دیگری، ایجاد ذخیره‌سازی و پسوردهای منحصر به فرد و حصول اطمینان از ایمن بودن آنها اصلی‌ترین اصول حفظ امنیت اکانت آی‌کلود شماست.

به همین منظور اپل به چنین پسوردهایی نیاز دارد:

• حداقل هشت کاراکتر داشته باشد که شامل حداقل یک عدد و حروف بزرگ و کوچک باشد.

•‌ هیچ کاراکتری از پسورد بیش از سه بار به طور متوالی تکرار نشود.

•‌ با نام اکانت مشابه نباشد.

•‌ جدید و غیرمتداول باشد.

بعلاوه اپل برای حفظ ایمنی پسوردهای آی‌کلود بهترین روش‌ها را پیشنهاد کرده است:

•‌ با افزودن کاراکترهای غیر متداول و علامت‌های نشانه‌گذاری پسوردهایتان را قوی‌تر کنید.

• از پسوردهای مشابه برای ایمیل، اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی و اکانت‌های آنلاین دیگر استفاده نکنید.

• از یک پسورد به مدت زیادی استفاده نکنید.

• پسوردتان را به دیگران نگویید.

• پسوردتان را مرتب تغییر دهید و هیچ‌گاه دوباره از یک پسورد استفاده نکنید.

• پسوردها یا دیگر اطلاعات اکانت حساس خود را با ایمیل برای کسی ارسال نکنید.

Two-Step Verification را روشن کنید

۲ ـ همان‌طور که در اکانت‌های جیمیل ویژگی به نام 2-Step Verification داریم تا با استفاده از پسورد و تلفن خود، اکانتمان از ایمنی بیشتری برخوردار باشد، در اکانت اپل نیز چنین ویژگی موجود است. ویژگی Two-Step Verification، لایه دیگری از امنیت را با لزوم این‌که کاربران باید پسورد و فرم اضافی از بازبینی را با استفاده از یکی از دستگاه‌هایشان وارد کنند، به آی‌کلود اضافه می‌کند. با طرح سوال در مورد فرم فیزیکی آی دی، Two-Step Verification از دسترسی کاربران غیرمجاز و اعمال تغییرات در اکانت‌های آی‌کلود حتی اگر پسورد به خطر بیفتد، جلوگیری می‌کند. این ویژگی مانع خرید اکانت‌های شما در iTunes Store، App Store یا iBooks از سوی هکرها هم می‌شود.

iCloud به کاربران امکان ذخیره اطلاعات مانند موزیک و برنامه‌های آی.او.اس را در سرورهای رایانه راه‌دور برای دانلود در دستگاه‌های متعدد می‌دهد مانند دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آی.او.اسی که iOS 5 یا بالاتر، رایانه‌های شخصی که OS X 10.7.2 Lion یا بالاتر یا ویندوز مایکروسافت (ویستا سرویس پک 2 یا بالاتر) را اجرا می‌کنند

به منظور استفاده از Two-Step Verification ، باید از دستگاه قابل اطمینانی که قادر به ارسال پیامک باشد، ثبت نام کنید. وقتی Two-Step Verification فعال شد، اپل کد تائید چهار رقمی را به آن دستگاه ارسال می‌کند که شما برای ورود با پسورد خود به منظور دسترسی به آی‌کلود به آن نیاز خواهید داشت.

برای روشن کردن Two-Step Verification می‌توانید به My Apple ID مراجعه کنید و روی Manage your Apple ID کلیک کرده و Password and Security را انتخاب کنید، سپس رویGet Started در زیر Two-Step Verification کلیک کنید.

My Photo Stream را غیرفعال کنید

۳ ـ وقتی عکسی می‌گیرید یا در آیفون ذخیره می‌کنید، به طور خودکار این عکس‌ها با استفاده از ویژگی My Photo Stream در آی‌کلود آپلود می‌شود. این ویژگی تصاویر را در دسترس هرکسی که به اکانت آی‌کلود یا دستگاه‌های دارای آی‌کلود شما دسترسی داشته باشد، قرار می‌دهد. البته وقتی عکس‌ها به طور خودکار در آی‌کلود قرار بگیرد، قادر هستید هر زمان که بخواهید به آنها از هر دستگاهی دسترسی داشته باشید، منتها به دلیل این‌که ممکن است شامل اطلاعات محرمانه‌ای باشد، بهترین گزینه نیست.

به منظور حفظ ایمنی عکس‌ها در دستگاه خود و خارج از آی‌کلود می‌توانید My photo Stream را در هر دستگاهی که می‌خواهید خاموش کنید. برای این کار از منوی Settings به iCloud بروید و photos را انتخاب و My Photo Stream را خاموش کنید.

آدرس ایمیل‌تان را ذخیره کنید

۴ ـ وقتی می‌خواهید وارد ایمیل خود شوید یا پسوردتان را ریست کنید، آدرس ایمیل شما کلیدی برای حفظ ایمنی اکانت آی‌کلود شماست. به همین دلیل کاربران آی‌کلود باید همیشه به آدرس ایمیل پیوند خورده خود با آی‌کلود دسترسی داشته باشند. آنها باید آن اکانت را از نفوذ حملات سایبری حفظ کنند. اپل در این باره پیشنهاد می‌دهد اپل آی‌دی خود را همیشه در دسترس داشته باشید، برای مثال همیشه مطمئن باشید اپل آی‌دی خود را با ایمیلی که اکنون از آن استفاده می‌کنید، به‌روزرسانی کنید تا همیشه به هشدارها و ایمیل‌هایی که از طرف اپل فرستاده می‌شود، دسترسی داشته باشید. همچنین rescue email address را به اکانت اپل آی دی خود اضافه کنید. این آدرس کلیدی برای ریست پسورد، تغییر اطلاعات تماس یا حفظ اکانت شماست. در آخر اپل توصیه کرده است کاربران همیشه اطمینان داشته باشند بهترین راه‌حل‌ها را برای حفظ ایمنی اکانت خود علیه هکرها دنبال می‌کنند. مثلا ایمیل‌های ارسال شده از آدرس‌های ناشناخته را باز نکنند، روی لینک‌های مشکوک کلیک نکنند و از ارائه اطلاعات شخصی خود به وبسایت‌های ناشناس اجتناب ورزند.

]]>
ایمن کردن XP 2014-10-10T17:36:24+01:00 2014-10-10T17:36:24+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5441 علیرضا میرزاخواه تقریبا شش ماه پیش (هشتم آوریل 2014 مصادف با نوزدهم فروردین 1393) مایکروسافت به وعده‌ خود عمل کرد و به پشتیبانی از ویندوز اکس‌پی پایان داد. همان‌طور که می‌دانید مدت‌ها قبل قرار بود مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز اکس‌پی را خاتمه دهد، اما زمان انجام این کار بارها و به دلایل متعدد به تعویق افتاده بود تا این‌که بالاخره این اتفاق افتاد و بسیاری از کاربران اکس‌پی که تا آن زمان هیچ اقدامی برای به‌روزرسانی به نسخه‌های بالاتر ویندوز انجام نداده بودند، دست به کار شدند. برخی دیگر هم که قادر به به‌روزرسانی تقریبا شش ماه پیش (هشتم آوریل 2014 مصادف با نوزدهم فروردین 1393) مایکروسافت به وعده‌ خود عمل کرد و به پشتیبانی از ویندوز اکس‌پی پایان داد.

همان‌طور که می‌دانید مدت‌ها قبل قرار بود مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز اکس‌پی را خاتمه دهد، اما زمان انجام این کار بارها و به دلایل متعدد به تعویق افتاده بود تا این‌که بالاخره این اتفاق افتاد و بسیاری از کاربران اکس‌پی که تا آن زمان هیچ اقدامی برای به‌روزرسانی به نسخه‌های بالاتر ویندوز انجام نداده بودند، دست به کار شدند. برخی دیگر هم که قادر به به‌روزرسانی به نسخه‌های جدیدتر ویندوز نبودند، به دیگر سیستم‌های عامل از جمله اوبونتو (یکی از محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکسی با شباهت بسیار به ویندوز) نقل مکان کردند.

در این میان کاربران بسیاری نیز وجود دارند که از ترس مواجهه با سیستم‌های ‌عامل جدید بویژه توزیع‌های لینوکسی و در مواردی نیز به‌دلیل وابستگی‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری تجهیزات و برنامه‌های مورد استفاده، همچنان به استفاده از ویندوز اکس‌پی ادامه می‌دهند.

فاجعه بزرگ

همان‌طور که می‌دانید استفاده از ویندوز اکس‌پی پس از تاریخ مذکور، خطرات امنیتی بسیاری را برای کاربران این سیستم‌عامل به‌همراه دارد، چرا که هیچ به‌روزرسانی دیگری برای این سیستم‌عامل ارائه نشده و حفره‌های امنیتی شناخته شده پس از این تاریخ نیز اصلاح نشده‌اند.

‌اکنون شش ماه است اکس‌پی به‌روزرسانی نشده و در دنیای امنیت، این زمان یک فاجعه به‌شمار می‌رود، اما فاجعه بزرگ‌تری نیز وجود دارد. بسیاری از کاربران ویندوز اکس‌پی از سرویس‌پک شماره یک، 2 یا حتی شماره 3 این ویندوز استفاده می‌کنند و اگر بخواهیم تاریخ انتشار این سرویس‌پک‌ها را در نظر بگیریم به بیش از یک یا دو سال قبل خواهیم رسید. حالا فرض کنید ویندوزی که یک‌روز به‌روز نباشد یک تهدید امنیتی بزرگ به‌شمار می‌رود، ویندوزی که بیش از دو سال است به‌روز نشده به چه میزان امن و قابل اعتماد است؟

سرویس‌پک 4

آخرین سرویس‌پک رسمی مایکروسافت برای ویندوز اکس‌پی سرویس‌پک شماره 3 است، اما پس از انتشار این سرویس‌پک و تا پیش از فرارسیدن تاریخ پشتیبانی نکردن از ویندوز‌اکس‌پی، اصلاحیه‌ها و به‌روزرسانی‌های متعدد دیگری نیز برای آن و بسیاری از کاربران سیستم‌عامل دستگاه خود را با این اصلاحیه‌ها به‌روز کرده‌اند. یکی از مشکلاتی که امروز کاربران ویندوز اکس‌پی با آن مواجهند ضرورت نصب همین اصلاحیه‌ها و به‌روزرسانی‌ها روی ویندوز اکس‌پی است.

بسیاری از کاربران ویندوز رایانه‌ خود را مجدد نصب کرده‌اند و برخی از آنها نیز سرویس‌پک شماره یک یا 2 را در اختیار دارند و می‌خواهند برای امنیت بیشتر سیستم‌عامل، سرویس‌پک شماره 3 و حتی به‌روزرسانی‌هایی که پس از آن منتشر شده را نیز روی ویندوز نصب کنند تا دست‌کم با خطرات امنیتی همین شش ماه مواجه باشند، نه با خطراتی که بیش از یک یا دو سال است سیستم‌عامل ویندوز اکس‌پی را تهدید می‌کند. اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید، استفاده از سرویس‌پک 4 را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سرویس‌پک 4 ویندوز اکس‌پی یک سرویس‌پک غیررسمی است و نصب سرویس‌پک‌های غیررسمی روی نسخه‌های مختلف ویندوز توصیه نمی‌شود، اما این سرویس‌پک تنها شامل به‌روزرسانی‌های ویندوز پس از سرویس‌پک شماره یک است و آخرین اصلاحیه‌ها تا پیش از تاریخ پشتیبانی نکردن از ویندوز اکس‌پی را نیز در خود جای داده است. با توجه به این نکته که ویندوز اکس‌پی نیز دیگر پشتیبانی نمی‌شود و سرویس پک‌رسمی‌ای برای آن منتشر نخواهد شد و دسترسی به این به‌روزرسان‌ها برای بسیاری از کاربران امکان‌پذیر نیست، توصیه می‌شود از این سرویس‌پک کمک بگیرید.

سرویس‌پک شماره‌ 4 ویندوز اکس‌پی در ویندوز اکس‌پی سرویس‌پک یک و بالاتر قابل نصب است و می‌توانید آن را به دیسک نصب ویندوز نیز اضافه کنید تا هر زمان که به نصب مجدد ویندوز نیاز داشتید، سرویس‌پک 4 نیز همراه با نصب سیستم‌عامل روی ویندوز نصب شود.

این سرویس‌پک اکنون به‌صورت نسخه‌ آزمایشی شماره 3 منتشر شده است و بزودی نسخه‌ جدید آن همراه با اصلاحیه‌های امنیتی بیشتر و به‌روزرسانی‌های رجیستری برای رفع مشکلات امنیتی منتشر می‌شود.

ـ صفحه‌رسمی پروژه‌ ساخت سرویس‌پک شماره 4 ویندوز اکس‌پی:

http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌OJKccS

ـ دانلود سرویس‌پک شماره‌ 4 ویندوز اکس‌پی نسخه‌ آزمایشی شماره‌ 3:

http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌lSY96N

http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌ODvKGF

ـ فایل‌ها و مجموعه‌های موجود در سرویس‌پک شماره4:

http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌yiLFYM

سرویس‌پک ویندوز چیست؟

پس از انتشار هر نسخه از سیستم‌عامل ویندوز، فایل‌های به‌روزرسان، اصلاحیه‌های امنیتی، بهینه‌سازهای نرم‌افزاری و... در بازه‌های زمانی مختلفی توسط مایکروسافت ارائه می‌شود و کاربران با نصب این فایل‌ها روی سیستم‌عامل، همواره آن را به‌روز نگه‌داشته و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کنند. پس از مدتی که این فایل‌ها و به‌روزرسان‌ها ارائه می‌شود، همه آنها در یک بسته قابل نصب گرد‌آوری شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. این بسته‌های نصبی شامل مجموعه‌ای از فایل‌های بالا را سرویس‌پک نامگذاری می‌کنند.

به‌عنوان مثال چنانچه پس از گذشت شش ماه از انتشار سرویس‌پک شماره یک ویندوز، سرویس‌پک شماره‌ 2 ویندوز ارائه شود، کاربران پس از نصب ویندوز سرویس‌پک یک نیازی به دانلود تک‌به‌تک فایل‌های به‌روزرسانی و اصلاحیه‌های شش ماه اخیر ندارند و تنها با نصب این سرویس‌پک می‌توانند ویندوز خود را تا لحظه‌ انتشار سرویس‌پک شماره‌ 2 به‌روز کنند.

]]>
قابلیت کشیدن و بستن 2014-10-10T16:38:45+01:00 2014-10-10T16:38:45+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5442 علیرضا میرزاخواه یکی از جذابیت‌های ویندوز 8.1 روش جدیدی است که برای بستن صفحات فعال در آن به‌کار گرفته شده است. شما می‌توانید بالای صفحات را بگیرید و با کشیدن آنها به سمت پایین، آنها را ببندید. استفاده از این قابلیت در نمایشگر‌های لمسی بسیار لذت‌بخش است، زیرا به جستجوی کلید بستن نیازی نیست و براحتی می‌توانید با استفاده از انگشت خود صفحه‌ موردنظر را ببندید. متاسفانه محدودیت‌هایی در این قابلیت وجود دارد که یکی از آنها توانایی نداشتن در بستن پنجره‌های متعلق به برنامه‌هاست. به‌عبارت دیگر، شما می‌توانید صفحات سیستم یکی از جذابیت‌های ویندوز 8.1 روش جدیدی است که برای بستن صفحات فعال در آن به‌کار گرفته شده است. شما می‌توانید بالای صفحات را بگیرید و با کشیدن آنها به سمت پایین، آنها را ببندید.

استفاده از این قابلیت در نمایشگر‌های لمسی بسیار لذت‌بخش است، زیرا به جستجوی کلید بستن نیازی نیست و براحتی می‌توانید با استفاده از انگشت خود صفحه‌ موردنظر را ببندید. متاسفانه محدودیت‌هایی در این قابلیت وجود دارد که یکی از آنها توانایی نداشتن در بستن پنجره‌های متعلق به برنامه‌هاست. به‌عبارت دیگر، شما می‌توانید صفحات سیستمی همچون دسکتاپ، صفحه‌ شروع، تنظیمات سیستم و صفحه‌ برنامه‌ها را به این روش ببندید، اما نمی‌توانید یک نرم‌افزار در حال اجرا یا پنجره‌ ویندوز اکسپلورر را نیز به این روش ببندید.

دوست دارید این کار را نیز با استفاده از انگشت خود انجام دهید یا در صورتی که از نمایشگر لمسی استفاده نمی‌کنید از قابلیت کشیدن و بستن با ماوس کمک بگیرید؟

نرم‌افزار Process Closer ابزاری کاملا رایگان است که قابلیت کشیدن و بستن را به نسخه‌های مختلف ویندوز از جمله اکس‌پی، ویستا، ویندوز 7 و 8 اضافه می‌کند.

پس از دانلود و نصب این نرم‌افزار، یک آیکون در کنار ساعت ویندوز قرار خواهد گرفت که با کلیک روی آن پنجره‌ Drag & Kill به‌نمایش درمی‌آید. شما می‌توانید با کشیدن این پنجره روی هریک از پنجره‌های فعال در ویندوز، آنها را ببندید.

چنانچه از نمایشگرهای لمسی استفاده می‌کنید، از همان عملیات کشیدن روی پنجره‌ هدف استفاده کنید و در صورتی‌که با ماوس این کار را انجام می‌دهید، ‌باید با کلیک راست ماوس این گزینه را روی پنجره‌ موردنظرتان حرکت دهید.

از ویژگی‌های قابل ذکر در نرم‌افزار Process Closer، پشتیبانی از قابلیت بستن پنجره‌ها در حالت‌های مختلفی مانند بستن عادی، بستن پردازش و زیرپردازش‌های مرتبط است.

علاوه بر اینها شما می‌توانید با فعال کردن قابلیت Detect not responding process از برنامه بخواهید تا در صورت هنگ کردن هریک از برنامه‌ها به شما هشدار دهد. در این شرایط نیز شما می‌توانید با فشار یک دکمه، برنامه‌ مذکور را ببندید.

این نرم‌افزار برای نصب و اجرا در سیستم‌های عامل اکس‌پی، ویستا و ویندوز 7 نیازمند NET Framework 4 است و می‌توانید آخرین نسخه‌ آن را از لینک زیر دانلود کنید:

http:‌/‌‌/‌www.adminscope.com‌/‌downloads‌/‌process-closer

Microsoft.NET Framework 4: http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌uOa1P3

]]>
فرمت raw 2014-10-10T16:11:28+01:00 2014-10-10T16:11:28+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5437 علیرضا میرزاخواه اگر با دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای کار کرده باشید، حتما خواسته یا ناخواسته با عکس‌هایی با فرمت raw در کارت حافظه دوربینتان برخورد کرده‌اید. شما می‌توانید عکس‌های خود را در سه فرمت raw، jpeg و tiff ذخیره کنید. فرمت raw که از درون تنظیمات دوربین شما فعال می‌شود، حالت خام عکس است و به شما این امکان را می‌دهد تا تمام اطلاعاتی را که با حسگر دوربین ثبت می‌شود، ذخیره کنید. این موضوع باعث می‌شود هیچ فشرده‌سازی یا ویرایشی روی عکس شما انجام نشود و عکس‌های شما با بالاترین کیفیت ذخیره شود. می اگر با دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای کار کرده باشید، حتما خواسته یا ناخواسته با عکس‌هایی با فرمت raw در کارت حافظه دوربینتان برخورد کرده‌اید. شما می‌توانید عکس‌های خود را در سه فرمت raw، jpeg و tiff ذخیره کنید.

فرمت raw که از درون تنظیمات دوربین شما فعال می‌شود، حالت خام عکس است و به شما این امکان را می‌دهد تا تمام اطلاعاتی را که با حسگر دوربین ثبت می‌شود، ذخیره کنید. این موضوع باعث می‌شود هیچ فشرده‌سازی یا ویرایشی روی عکس شما انجام نشود و عکس‌های شما با بالاترین کیفیت ذخیره شود. می‌توان گفت تمام دوربین‌های دیجیتال با استفاده از فرمت raw عکاسی می‌کنند، اما برای راحتی کاربران آن را در یک پردازش به فرمت jpeg تغییر می‌دهند. تا اینجای کار همه چیز خوب به نظر می‌آید، اما نکته اینجاست که شما هوش بیشتری نسبت به دوربینتان برای ویرایش عکس دارید، بعلاوه رایانه شما نیز توانایی بالاتری نسبت به دوربین برای پردازش تصاویر دارد. در نتیجه باید گفت با این‌که معمولا عکس‌های jpeg به آن چیزی که انتظارش را دارید نزدیک است و نتیجه قابل قبولی را در اختیارتان قرار می‌دهد، اما فرمت raw این امکان را به شما می‌دهد تا عکس‌هایی با کیفیتی فراتر از چیزی که تا به حال تجربه کرده‌اید، در اختیار داشته باشید. علاوه بر این ویژگی‌ها باید به این نکته هم توجه کرد که کار کردن با فرمت raw چندان بدون دردسر نیست و برای دست پیدا کردن به عکس مورد نظرتان، باید دست به دامن فتوشاپ شوید. همچنین اگر از دوربین‌های نیکون استفاده می‌کنید، عکس‌های raw در این دوربین با پسوند NEF ذخیره می‌شود.

باب دل به‌روزها

در گام اول و قبل از هر چیز باید بدانید اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر از cs5 فتوشاپ استفاده می‌کنید، برای بازکردن فرمت raw باید از یک پلاگین استفاده کنید تا نرم‌افزار شما قابلیت باز کردن این عکس‌ها را داشته باشد. عبارت photoshop plugin raw را در گوگل باتوجه به نسخه فتوشاپ خود جستجو کنید، سپس فایل مورد نظر را دانلود کنید و به نشانی نصب نرم‌افزار بروید و در فولدر plug-ins آن را کپی کنید. به طور مثال آدرس روبه‌رو C:|program files‌‌|adobe|photoshop Cs4|plug-ins‌‌ در بیشتر دستگاه‌ها مقصد اصلی برای انتقال فایل پلاگین شماست.

بعد از این کار نرم‌افزار را یک بار دیگر باز کرده و عکس با فرمت raw را در فتوشاپ فراخوانی کنید. البته این مشکل از نسخه‌های cs5 به بعد به طور کلی حل شده و اگر به روز باشید و از نسخه‌های نهایی استفاده کنید، پلاگین raw به طور پیش‌فرض به این نرم‌افزار اضافه شده است. پس از این‌که عکس مورد نظر خود را از مسیر منوی files و انتخاب گزینه open در فتوشاپ باز کردید، عکس شما در پنجره camera raw باز می‌شود. اگر دقت کنید مدل دوربین شما نیز در نوار بالای منو به نمایش گذاشته می‌شود.

همه چیز در دسترس است

همان‌طور که می‌بینید عکس شما در پنجره camera raw باز شده و می‌توانید با انتخاب دکمه open image در گوشه راست پایین صفحه، عکس مورد نظرتان را در فتوشاپ باز کنید یا با انتخاب دکمه save image در گوشه چپ پایین صفحه، عکس را به هر فرمتی که می‌خواهید تغییر دهید و ذخیره کنید. از این پنجره براحتی نگذرید، زیرا امکاناتی در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توانید کارهای متفاوتی انجام دهید.

در بالای کادر عکس، نواری از ابزارهای مختلف وجود دارد. دو ابزار اول که با شکل ذره‌بین و دست نشان داده شده است، به شما امکان بزرگنمایی و جابه‌جایی عکس را می‌دهد. ابزار سوم که به شکل قطره‌چکان است و white blance نام دارد به شما کمک می‌کند اجسام درون عکس را به رنگ‌های طبیعی‌شان تبدیل کنید. برای این کار اول روی آیکون white blance کلیک کنید، حال ابزار برای شما فعال شده است. یکی از اجسامی را که دقیقا به رنگ واقعیش ثبت شده، انتخاب کنید. همان طور که می‌بینید رنگ‌های اجزای دیگر نیز به صورت خودکار به رنگ طبیعی‌شان در‌می‌آیند. ابزار بعدی targeted adjustment tool نام دارد. این ابزار مرکز نور را به تصویر تابیده شده معین می‌کند. قسمتی از عکس را که قرار است مرکز نور باشد انتخاب کنید، سپس ماوس را به سمتی که می‌خواهید حرکت دهید تا تغییرات اعمال شود. ابزارهای بعدی مانند crup، red eyes و spot کاربردی مانند فتوشاپ دارند و می‌توانید در ویرایش عکستان از آنها بهره‌مند شوید.

بی‌نیاز به کلیدهای میانبر

از نوار بالا که بگذریم به ستون سمت راست می‌رسیم که ابزارهای ریز و درشتی دارد که هر کدام وظیفه خاصی در ویرایش تصویر انجام می‌دهند. در بالای این ستون نحوه تقسیم رنگ عکستان به وسیله نمودار نمایش داده می‌شود. زیر آن سه عدد با نشانه‌های R، G، B به ترتیب میزان رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را در عکس شما به نمایش می‌گذارد. همچنین تنظیمات دوربین شما هنگام عکاسی نیز نمایش داده شده است. اولین منو basic نام دارد و تنظیمات ابتدایی رنگ‌های عکس را برای شما امکان‌پذیر می‌کند. لغزنده‌های مختلف مانند temperature و tint تنظیمات white blance را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید به انتخاب خودتان آن را تغییر دهید. زیر این منو، لغزنده‌های دیگری مانند Exposure، Contranst، Highlights، shadows و... وجود دارد که هرکدام روی یکی از خصوصیات عکس شما تاثیر می‌گذارد و می‌توانید روشنایی، شفافیت، سایه‌روشن‌ها و نقاط تاریک عکس‌ را ویرایش کنید.

پول برای لنز و دوربین ندهید

ابزار tone Curve به شما کمک می‌کند مانند Curve فتوشاپ که با کلید میانبر Ctrl+M فعال می‌شود، نور عکس را تنظیم کنید. همان‌طور که می‌بینید در مرکز این منو یک فرم پاراماتیک وجود دارد که با تغییر حالت لغزنده‌های زیر آن می‌توانید نقاط کم‌نور و پرنور تصویر را ویرایش کنید.

منوی HLS نیز رنگ‌های تصویر شما را مدیریت می‌کند. همان‌طور که می‌بینید شما می‌توانید هر یک از رنگ‌ها را به‌صورت اختصاصی تنظیم کنید و با انتخاب هر یک از لغزنده‌ها شدت آن رنگ را به دلخواه خود تغییر دهید. همچنین با انتخاب گزینه grayscale عکس خود را به حالت سیاه و سفید تبدیل کنید. منوی بعدی با نام Hue، کاربردی مشابه منوی HLS دارد، با این تفاوت که هر کدام از لغزنده‌های آن روی تمام رنگ‌ها به طور همزمان تاثیر می‌گذارد.

lens Corrections یکی دیگر از ابزارهاست که تجربه جالبی را برای شما به نمایش می‌گذارد، با استفاده از این منو می‌توانید ببینید اگر به‌جای لنز فعلی خود از لنزهای دیگر استفاده می‌کردید، ابعاد و اجسام در تصویر شما به چه شکل نمایش داده می‌شد. کافی است در قسمت profile مدل دوربین و لنز دلخواهتان را انتخاب کنید. این روش بسیار کارآمد است و خلأ نداشتن لنزهای مختلف را تا حدودی پوشش می‌دهد. همچنین از قسمت manual می‌توانید این تغییر ابعاد را به‌صورت دستی انجام دهید. منوی بعدی نیز مربوط به دوربین می‌شود. camera calibration به شما این امکان را می‌دهد که دوربین‌های مختلف را انتخاب کنید تا ببینید دوربین‌های دیگر در شرایطی مشابه تصویر را به چه شکل ثبت می‌کنند. بعد از این که کارتان با منوهای مختلف تمام شد می‌توانید با انتخاب دو گزینه‌‌ای که ابتدا به آن اشاره کردیم یعنی save image و open image عکس خود را ثبت کنید.

رهایی از فتوشاپ

اگر امکان دسترسی به نرم‌افزار فتوشاپ را ندارید یا به هر دلیلی ترجیح می‌دهید با این نرم‌افزار نسبتا سنگین دست به گریبان نشوید، می‌توانید از نرم‌افزار جانبی شرکت ادوب برای همین کار با نام Adobe Camera Raw استفاده کنید. این نرم‌افزار ۱۸۰ مگابایتی که برای هر دو سیستم‌عامل پرکاربرد مک و ویندوز طراحی شده است، به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فتوشاپ از تمام ویژگی‌های فرمت raw استفاده کرده و عکس‌های خود را با این فرمت ویرایش کنند. شما می‌توانید با جستجوی کوتاه در گوگل، آخرین نسخه این نرم‌افزار یعنی 8.6 را دانلود کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که کار کردن با فتوشاپ امکاناتی را به شما می‌دهد که در این  نرم‌افزار   در دسترس نیست.

]]>
ری‌استارت بدون ماوس 2014-09-20T14:43:54+01:00 2014-09-20T14:43:54+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5436 علیرضا میرزاخواه برخی کاربران بشدت به ماوس وابسته‌اند و بدون ماوس نمی‌توانند به استفاده از رایانه بپردازند. یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از کاربران آن را تجربه کرده‌اند، از کار افتادن ماوس به‌طور کاملا ناگهانی است. گاهی این از کار افتادن ناگهانی با یک‌بار قطع و وصل مجدد ماوس به درگاه یو.‌اس‌.بی رفع می‌شود، اما گاهی نیز تنها راه‌حل، راه‌اندازی مجدد یا همان ری‌استارت کردن رایانه است. در چنین شرایطی اگر مثل ما به ماوس وابسته باشید، مشکل دیگری پیش رویتان قرار می‌گیرد و آن هم ناتوانی در ری‌استارت کردن درست سیستم‌عا برخی کاربران بشدت به ماوس وابسته‌اند و بدون ماوس نمی‌توانند به استفاده از رایانه بپردازند. یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از کاربران آن را تجربه کرده‌اند، از کار افتادن ماوس به‌طور کاملا ناگهانی است. گاهی این از کار افتادن ناگهانی با یک‌بار قطع و وصل مجدد ماوس به درگاه یو.‌اس‌.بی رفع می‌شود، اما گاهی نیز تنها راه‌حل، راه‌اندازی مجدد یا همان ری‌استارت کردن رایانه است.

در چنین شرایطی اگر مثل ما به ماوس وابسته باشید، مشکل دیگری پیش رویتان قرار می‌گیرد و آن هم ناتوانی در ری‌استارت کردن درست سیستم‌عامل بدون استفاده از ماوس است. در این شرایط فقط صفحه کلید در اختیار شما قرار دارد و در صورتی‌که نتوانید با استفاده از آن رایانه را ری‌استارت کنید، ‌باید از کلید سخت‌افزاری ری‌استارت کمک بگیرید. با فشار ناگهانی این کلید نیز ممکن است بدشانسی به شما سلام کند و بوت سیستم‌عامل با مشکل مواجه شود.

برای انجام این کار از طریق صفحه ‌کلید در نسخه‌های مختلف ویندوز می‌توانید از این روش کمک بگیرید:

ویندوزهای اکس‌پی، ویستا و 7

1 ـ کلید Win را که به شکل یک پنجره‌ ویندوز است از روی صفحه کلید فشار دهید تا منوی استارت به ‌نمایش درآید.

2 ـ با استفاده از کلیدهای جهت‌نما (چپ، راست، بالا و پایین) به گزینه ‌ Shutdown‌ (یا هر گزینه دیگری که به‌طور پیش‌فرض فعال است) مراجعه کرده، سپس کلید جهت‌نما در سمت راست را فشار دهید تا منوی گزینه‌های بیشتر برای شما به ‌نمایش درآید.

3 ـ دوباره به کمک کلیدهای جهت‌نما گزینه‌ Restart را انتخاب کرده و در نهایت با فشردن کلید اینتر عملیات ری‌استارت را اجرا کنید.

ویندوز 8 و 1‌/‌8

1 ـ کلیدهای WIN + X را از روی صفحه‌کلید فشار دهید تا منوی ابزارهای حرفه‌ای به ‌نمایش درآید.

2 ـ کلید U را از روی صفحه‌کلید فشار دهید تا منوی Shut down or sign out به‌ نمایش درآید.

3 ـ اکنون با فشار کلید R از روی صفحه‌کلید فرمان Restart اجرا می‌شود.

نکته: فشار کلیدهای زیر در مرحله‌ 3 نتایج مختلفی دارد که عبارت است از:

ـU: خاموش شدن رایانه

ـ S: ورود به حالت اسلیپ

ـ i: خروج از کاربر فعلی ویندوز

]]>
میانبر برای ورود به حافظه‌ فلش 2014-09-20T10:41:45+01:00 2014-09-20T10:41:45+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5435 علیرضا میرزاخواه بعضی از کاربران از حافظه‌ فلش برای ذخیره‌سازی اطلاعات زیاد کمک می‌گیرند. البته در برخی مشاغل نیز حافظه فلش بیش از هر چیز دیگری کاربرد دارد. برای مثال فرض کنید یک مرکز خدمات چاپ دیجیتال مدام فلش مشتریان را به رایانه وصل کرده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را به نرم‌افزارهای چاپ ارسال می‌کند. در این شرایط دسترسی سریع به محتوای ذخیره شده در حافظه‌ فلش می‌تواند سرعت انجام فعالیت‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد. دوست دارید بدون مراجعه به ویندوز اکسپلورر و با استفاده از کلیدهای میانبر روی صفحه‌ کلید به محت بعضی از کاربران از حافظه‌ فلش برای ذخیره‌سازی اطلاعات زیاد کمک می‌گیرند. البته در برخی مشاغل نیز حافظه فلش بیش از هر چیز دیگری کاربرد دارد. برای مثال فرض کنید یک مرکز خدمات چاپ دیجیتال مدام فلش مشتریان را به رایانه وصل کرده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را به نرم‌افزارهای چاپ ارسال می‌کند. در این شرایط دسترسی سریع به محتوای ذخیره شده در حافظه‌ فلش می‌تواند سرعت انجام فعالیت‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد.

دوست دارید بدون مراجعه به ویندوز اکسپلورر و با استفاده از کلیدهای میانبر روی صفحه‌ کلید به محتوای ذخیره شده در حافظه‌های فلش دسترسی یابید؟

1 ـ یک حافظه‌ فلش به دستگاه وصل کنید (این کار برای تشخیص درایو حافظه‌ فلش و تغییر نام اختصاص یافته به آن صورت می‌گیرد. عملیات تغییرنام نیز به‌این منظور انجام می‌شود تا در صورت افزایش پارتیشن‌های ویندوز و... نام درایو مربوط به حافظه‌ فلش تغییر کند.)

2 ـ ابزار مدیریت دیسک (disk management) را در ویندوز اجرا کنید. برای این کار می‌توانید کلیدهای Win + R را از روی صفحه‌ کلید فشار دهید. سپس در کادر مورد نظر عبارت diskmgmt.msc را وارد کرده و کلید اینتر را فشار دهید.

3 ـ درایو اختصاص یافته به حافظه‌ فلش را انتخاب کرده، کلیک راست ماوس را فشار داده و گزینه‌ Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید.

4 ـ روی Change کلیک کرده و یک نام درایو اختصاصی برای درایو متعلق به حافظه فلش انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم از نام‌هایی مانند X کمک بگیرید. با کلیک روی OK و Yes تغییرات را ذخیره کنید.

5 ـ پنجره‌ ویندوز اکسپلورر را باز کنید. روی درایو مربوط به حافظه‌ فلش کلیک راست ماوس را فشار دهید و از منوی باز شده گزینه‌ Create shortcut را کلیک کنید.

6 ـ اکنون یک میانبر برای ورود به حافظه‌ فلش در دسکتاپ ویندوز ایجاد شده است. پس از مراجعه به دسکتاپ روی میانبر مورد نظر کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

7 ـ به تب Shortcut رفته و پس از وارد کردن کلیدهای میانبر مورد نظرتان از روی صفحه‌ کلید،Apply را برای ذخیره کردن تغییرات فشار دهید.

8 ـ از حالا به بعد می‌توانید برای دسترسی به درایو حافظه‌ فلش متصل به رایانه ، کلیدهای میانبر اختصاص یافته در مرحله‌ 7 را از روی صفحه‌کلید فشار دهید.

]]>
جلوگیری از داغ کردن لپ تاپ 2014-09-20T07:34:44+01:00 2014-09-20T07:34:44+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5434 علیرضا میرزاخواه جلوگیری از داغ کردن لپ تاپ امروزه لپ‌تاپ‌‌ها بسیار قدرتمندتر از گذشته هستند و به همین دلیل پیکربندی آنها از اجزا و قطعات پرقدرت و حرارت‌زاتری نسبت به لپ‌تاپ‌‌های قدیمی‌ تشکیل شده است. همین مساله باعث شده خطر داغ کردن و صدمه رسیدن به قطعه‌ها نیز بیشتر شود. این موضوع بیشتر هنگامی اتفاق می‌افتد که شما زیاد از آن کار بکشید یا بار وظایف سنگین پردازشی و گرافیکی را بر دوشش بگذارید. اگر حرارت نقاط مشخصی از لپ‌تاپ‌ شما بیش از حد بالا رفته و آن ناحیه خیلی داغ می‌شود (شما با دست زدن به بدنه لپ‌تاپ‌ می‌ت جلوگیری از داغ کردن لپ تاپ

امروزه لپ‌تاپ‌‌ها بسیار قدرتمندتر از گذشته هستند و به همین دلیل پیکربندی آنها از اجزا و قطعات پرقدرت و حرارت‌زاتری نسبت به لپ‌تاپ‌‌های قدیمی‌ تشکیل شده است. همین مساله باعث شده خطر داغ کردن و صدمه رسیدن به قطعه‌ها نیز بیشتر شود.

این موضوع بیشتر هنگامی اتفاق می‌افتد که شما زیاد از آن کار بکشید یا بار وظایف سنگین پردازشی و گرافیکی را بر دوشش بگذارید. اگر حرارت نقاط مشخصی از لپ‌تاپ‌ شما بیش از حد بالا رفته و آن ناحیه خیلی داغ می‌شود (شما با دست زدن به بدنه لپ‌تاپ‌ می‌توانید گرمای بیش از حد آن ناحیه را حس کنید) یا این‌که دستگاه شما گاهی خودبه‌خود خاموش شده و ری استارت می‌کند، باید تقصیر آن را گردن داغ کردن سیستم بیندازید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر لپ‌تاپ‌ شما هنوز گارانتی دارد، حتما در صورت پیش آمدن هرگونه اشکال از جمله داغ کردن، برای تعمیر و رفع عیب آن به شرکت مورد نظر مراجعه کنید، اما اگر گارانتی لپ‌تاپ‌ تمام شده و موقع آن است که دست به کار شوید و با استفاده از راهنمای قدم به قدمی که ما در اینجا توضیح می‌دهیم، پیش از آن که دیر شود و حرارت زیاد صدمه‌ای به قطعات داخلی لپ‌تاپ‌تان برساند، مشکل داغ کردن آن را رفع کنید.

تمیز کردن سیستم خنک‌کننده

این روش برای کاربرانی است که به اصطلاح دست به آچار نیستند و آشنایی زیادی با قطعات سخت‌افزاری داخل لپ‌تاپ‌ ندارند. حتی اگر پیش از این دست شما به هیچ‌یک از قطعات سخت‌افزاری داخل یک لپ‌تاپ‌ هم نخورده باشد، باز هم می‌توانید برای رفع مشکل داغ کردن آن اقدام کنید. پس بدون این‌که هیچ نگرانی به خود راه دهید، فقط با دنبال کردن و اجرای دستورهای ساده‌ای که در اینجا برایتان آورده‌ایم، به رفع این مشکل بپردازید.

ابزارهای لازم

1ـ ست پیچ‌گوشتی ساعتی (برای باز کردن پیچ‌‌های درپوش پشتی لپ‌تاپ‌)

2ـ یک اسپری هوای فشرده یا بلوور (دستگاه دمنده) یا کمپرسور کوچک باد

3ـ چند عدد گوش پاک کن

4ـ مچ‌بند ضد الکتریسیته ساکن

5ـ محیطی تمیز و منظم برای انجام کار

قدم اول: باز کردن درپوش پشتی لپ‌تاپ‌

این مدل خاص فقط به باز کردن و برداشتن دو عدد پیچ‌ (که در عکس ذیل با علامت‌های قرمز نشان داده شده است) نیاز دارد، اما ممکن است در لپ‌تاپ‌ شما تعداد پیچ‌هایی که باید باز شوند، بیشتر باشد. پیش از شروع کار، اطمینان حاصل کنید دستگاه را خاموش کرده‌اید (هرگز در حالت sleep، hibernate و آماده به کار لپ‌تاپ‌، درپوش پشتی آن را باز نکنید که احتمال خطر برق گرفتگی و همچنین صدمه دیدن لپ‌تاپ‌ وجود دارد). باید دوشاخه کابل برق آن را از پریز کشیده باشید. فیش شارژر را نیز از لپ‌تاپ‌ قطع کنید. سپس باتری لپ‌تاپ‌ را از آن جدا کرده و کنار بگذارید. اگر از مچ‌بند ضد الکتریسیته ساکن استفاده می‌کنید، حالا زمان آن است که آن را برای مدت کوتاهی به زمین اتصال دهید.

حتما به این موضوع توجه داشته باشید که روش باز کردن و برداشتن درپوش پشتی در لپ‌تاپ‌‌های مختلف متفاوت است. مرحله بعد باز کردن پیچ‌های بغلی نگهدارنده درپوش لپ‌تاپ‌ است که بسیاری از لپ‌تاپ‌‌ها از این مدل پیچ‌ها در بغل و پشت خود نیز دارند. در برخی مدل‌ها هم (مانند برخی مدل‌های مک‌بوک) امکان دسترسی آسان به قطعات داخلی لپ‌تاپ‌ به این سادگی‌ها وجود ندارد. توجه کنید همه پیچ‌های بغلی و پشتی مربوط به درپوش پشتی لپ‌تاپ‌ نیستند. بنابراین پیش از باز کردن پیچ‌ها سطح پشتی لپ‌تاپ‌ را خوب چک کنید تا مطمئن شوید همه پیچ‌هایی که می‌خواهید باز کنید، مربوط به درپوش پشتی هستند. وقتی همه پیچ‌ها را باز کردید و برداشتید، می‌توانید درپوش پشتی لپ‌تاپ‌ را بردارید. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید و خیلی با دقت نوک پیچ‌‌گوشتی تخت ظریفی را بین درز بین درپوش پشتی و بدنه لپ‌تاپ‌ انداخته و برای جدا کردن درپوش از آن کمک بگیرید. توجه داشته باشید هرگز برای جدا ساختن و برداشتن درپوش پشتی لپ‌تاپ‌ از زور استفاده نکنید. اگر در یک نقطه نتوانستید براحتی درپوش را از بدنه جدا کنید، دقت کنید که ممکن است در برخی موارد یک پیچ‌ در زیر یک برچسب خورده شده به پشت لپ‌تاپ‌، باز نشده باشد. لطفا پیش از دست زدن به آن برچسب و پاره کردن آن دقت کنید که اگر از گارانتی دستگاه شما مدتی باقی مانده، با پاره کردن آن استیکر یا برچسب و باز کردن پشت دستگاه، ممکن است شرکت گارانتی کننده لپ‌تاپ‌ از ارائه خدمات گارانتی به دستگاه شما در صورت خرابی‌های احتمالی آن در آینده سر باز بزند.

قدم دوم: تمیز کردن فن خنک‌کننده و هیت سینک

بیشتر لپ‌تاپ‌‌های مدرن امروزی سیستم سرمایشی شبیه آنچه در عکس می‌بینید، دارند که در آنها با استفاده از لوله‌های مسی، پردازنده و واحد پردازنده گرافیکی را به هیت سینک مسی نزدیک فن خنک کننده متصل می‌کند. شما باید هر نوع گرد و خاک، مو، الیاف یا چربی که ممکن است روی هیت سینک را پوشانده باشد تمیز کنید. بیشتر اوقات چربی‌ها بین فن خنک کننده و هیت‌سینک جمع می‌شود. آسان‌ترین راه این است که تکه‌های بزرگ جمع شده گرد و خاک را با انگشت و گوش پاک کن بردارید و پس از آن بقیه را با اسپری هوا تمیز کنید. فقط مراقب باشید به‌طور اتفاقی هیچ‌یک از لوله‌های مسی و پره‌های هیت‌سینک را کج نکنید. علاوه بر این شما باید فن خنک‌کننده را نیز با هوای فشرده تمیز کنید. هوا را در فواصل زمانی کوتاه و با دقت به پره‌های فن خنک کننده بدمید تا باعث چرخیدن خیلی سریع آن نشود. مراقب باشید جسمی را بین تیغه‌های فن خنک‌کننده وارد نکنید و فشاری را روی پره‌ها نیاورید. شاید برخی مدل‌ها چند فن خنک‌کننده و هیت‌سینک داشته باشند. در این صورت، بسادگی همین رویه را در مورد هر یک از فن‌های خنک‌کننده و هیت‌سینک‌های آن تکرار کنید. توجه داشته باشید موقع باد گرفتن، لوله باد را مستقیم روبه‌روی محل مورد نظر نگه دارید. باد گرفتن از بغل و از بالا و پایین می‌تواند هوای فشرده را به مایع تبدیل کند که بسیار سرد است و ممکن است موجب صدمه دیدن قطعات الکتریکی مادربورد لپ‌تاپ‌ شود.

قدم سوم: تمیزکاری نهایی و بستن سیستم

وقتی کار تمیز کردن فن خنک‌کننده و هیت‌سینک را به پایان رساندید، زمان خوبی است تا با استفاده از هوای فشرده همه سطوح داخلی پوشیده شده با گرد و خاک را نیز با همان ترتیبی که گفته شد، تمیز کنید. روش کار این است که با آرامش و دقت، هوا را میان تمام قطعات سیستم بدمید. کنترل کنید تمام هواکش‌ها، فضای میان قطعات و به طور خلاصه تمام منافذ داخل لپ‌تاپ‌ و جاهایی را که ممکن است مانع برخورد به قطعات داخلی بشوند، باد گرفته و جایی را از قلم نیندازید. با دقت کامل کنترل کنید با حرکات خود موجب وارد آمدن ضربات شدید به اتصالات داخلی لپ‌تاپ‌ و باعث قطع شدت سوکت‌ها و سیم‌های متصل به آنها نشده باشید. پیش از بستن درپوش پشتی لپ‌تاپ‌ نیز یک بار کنترل نهایی کنید که اگر اتصالی قطع شده باشد، دوباره آن را جا انداخته و وصل کنید. پس از حصول اطمینان از درستی و صحت همه چیز، درپوش پشتی لپ‌تاپ‌ را سر جایش گذاشته و پیچ‌هایش را محکم سر جایشان ببندید. دست آخر باتری لپ‌تاپ‌ را مجدد به آن متصل کرده و فیش شارژر را وصل و کابل برق را به پریز برق بزنید. حالا زمان آن است که لپ‌تاپ‌ را روشن کرده و از اثرات مثبت بهینه‌سازی سیستم خنک‌کننده آن لذت ببرید.

]]>
تلفن‌همراه بعنوان عینک مطالعه 2014-09-20T02:29:40+01:00 2014-09-20T02:29:40+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5433 علیرضا میرزاخواه  Reading Lens سیستم‌عامل: ویندوزفون 8 و 8.1 عینک‌های مطالعه را که برخی دستفروش‌ها تبلیغ می‌کنند دیده‌اید؟ دوست دارید بدون صرف هزینه و با کمک گرفتن از تلفن‌همراه تان از عینک مطالعه استفاده کنید؟ نرم‌افزار Reading Lens مانند همان عینک‌های مطالعه است. به‌عبارت دیگر با استفاده ازاین نرم‌افزار می‌توانید متن‌های ریز را براحتی مشاهده کرده و به مطالعه آسان کتاب‌ها و بروشور داروها بپردازید. این نرم‌افزار با استفاده از دوربین تلفن‌همراه شما و قابلیت بزرگ‌نمایی، تصویر واضحی را در اختیار شما قرار می
 Reading Lens سیستم‌عامل: ویندوزفون 8 و 8.1

عینک‌های مطالعه را که برخی دستفروش‌ها تبلیغ می‌کنند دیده‌اید؟ دوست دارید بدون صرف هزینه و با کمک گرفتن از تلفن‌همراه تان از عینک مطالعه استفاده کنید؟ نرم‌افزار Reading Lens مانند همان عینک‌های مطالعه است. به‌عبارت دیگر با استفاده ازاین نرم‌افزار می‌توانید متن‌های ریز را براحتی مشاهده کرده و به مطالعه آسان کتاب‌ها و بروشور داروها بپردازید. این نرم‌افزار با استفاده از دوربین تلفن‌همراه شما و قابلیت بزرگ‌نمایی، تصویر واضحی را در اختیار شما قرار می‌دهد. از ویژگی‌های منحصر به‌فرد آن، نمایش متون برای مطالعه در محیط‌های تاریک است. http:‌/‌‌/‌goo. gl‌/‌DHw48E

]]>
خراب شدن یا گیر کردن کلید پاور 2014-09-19T19:29:04+01:00 2014-09-19T19:29:04+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5432 علیرضا میرزاخواه هر گجت بالاخره یک روز خراب می‌شود.تلفن‌های همراه   و تبلت‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و ممکن است هر لحظه از کار بیفتند، بشکنند یا بر اثر یک اتفاق کاملا ساده از دست شما بیفتند. گاهی همین اتفاقات ساده می‌تواند دردسرساز شود که یکی از این دردسرها خراب شدن یا گیر کردن کلید پاور دستگاه است. در بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی، روشن و خاموش کردن صفحه نمایش پس از بوت شدن کامل سیستم‌عامل، با استفاده از کلید پاور صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، هنگامی که دستگاه شما روشن است می‌توانید کلید پاور هر گجت بالاخره یک روز خراب می‌شود.تلفن‌های همراه   و تبلت‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و ممکن است هر لحظه از کار بیفتند، بشکنند یا بر اثر یک اتفاق کاملا ساده از دست شما بیفتند. گاهی همین اتفاقات ساده می‌تواند دردسرساز شود که یکی از این دردسرها خراب شدن یا گیر کردن کلید پاور دستگاه است.

در بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی، روشن و خاموش کردن صفحه نمایش پس از بوت شدن کامل سیستم‌عامل، با استفاده از کلید پاور صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، هنگامی که دستگاه شما روشن است می‌توانید کلید پاور را فشار دهید تا صفحه نمایش خاموش شود و در صورتی که بخواهید دوباره از دستگاه خود استفاده کنید با فشار کلید پاور صفحه نمایش فعال شده و می‌توانید با لمس آن از دستگاه‌تان استفاده کنید.

خراب شدن کلید پاور گاهی به دلایل کاملا نامعلومی رخ می‌دهد و گاهی نیز با گذشت زمان گردوغبار عملکرد کلید پاور را با مشکل مواجه می‌کند.

در این شرایط ممکن است دستگاه شما روشن شود و در حال استفاده از آن باشید، اما چنانچه کمی دستگاه را به حال خود رها کنید و از آن استفاده نکنید، صفحه نمایش آن به‌طور خودکار خاموش می‌شود. برای روشن کردن مجدد صفحه‌نمایش باید کلید پاور را فشار بدهید و همین‌جا مشکل، خودش را نشان می‌دهد؛ پاور عمل نمی‌کند و تا صفحه نمایش روشن نشود نیز نمی‌توانید از قابلیت لمسی آن استفاده کنید.

در صورتی که این مشکل برای شما پیش آمد، پیشنهاد می‌کنیم از این روش‌ به عنوان راه‌حل‌های موقت کمک بگیرید:

خانه به جای پاور

کلیدهای سخت‌افزاری در بیشتر دستگاه‌های اندرویدی به کلید پاور و کلیدهای افزایش یا کاهش صدا محدود است، اما گاهی نیز برخی مدل‌ها به کلید خانه یا همان Home مجهز می‌شوند.

در صورتی که دستگاه شما به کلید سخت‌افزاری خانه مجهز است، می‌توانید در صورت خرابی پاور از این کلید کمک بگیرید. یک یا دو بار فشار این کلید عملکردی مشابه با کلید پاور را در حالتی که صفحه نمایش خاموش است در اختیار شما قرار می‌دهد. با انجام این کار صفحه نمایش روشن می‌شود و می‌توانید به کمک عملگرهای لمسی از دستگاه استفاده کنید.

دستگاه را بیدار کنید

همان‌طور که اشاره کردیم بیشتر دستگاه‌های اندرویدی فاقد کلید سخت‌افزاری خانه هستند. در این شرایط و در صورتی که کلید پاور خراب شود برای فعال کردن صفحه نمایش می‌توانید از روش بیدار کردن دستگاه کمک بگیرید.

در روش بیدار کردن دستگاه آن را وادار می‌کنید به یک فعالیت واکنش نشان دهد. این فعالیت می‌تواند دریافت یک تماس تلفنی باشد. علاوه بر این شما می‌توانید دستگاه را به شارژر آن وصل کنید. اگر دستگاه شما به کلید سخت‌افزاری دوربین مجهز باشد نیز می‌توانید با فشار و نگه داشتن این کلید، نرم‌افزار دوربین را فعال کنید و تمام این فعالیت‌ها به نوعی استفاده از روش بیدار کردن دستگاه است.

هنگامی که یک تماس تلفنی با دستگاه شما برقرار می‌شود، به طور خودکار صفحه نمایش روشن می‌شود. هنگامی که شارژر را به دستگاه وصل می‌کنید، برای چند لحظه صفحه نمایش روشن می‌شود تا درصد شارژ را به شما نشان دهد و در مواقعی که با استفاده از کلیدهای سخت‌افزاری، یک نرم‌افزار اجرا می‌شود باز هم صفحه نمایش فعال می‌شود. در تمام این شرایط شما می‌توانید با فعال شدن صفحه نمایش از قابلیت لمسی کمک گرفته و به انجام دیگر کارهای موردنظر بپردازید.

توجه: استفاده از روش بیدار کردن دستگاه برای یک یا حداکثر چند مرتبه ممکن است ساده باشد، اما اگر کلید پاور دستگاه شما معیوب باشد، مطمئنا نمی‌توانید هر بار برای روشن کردن صفحه از این روش کمک بگیرید. در این شرایط پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که یک بار دستگاه را روشن کردید از روش‌های نرم‌افزاری که در ادامه توضیح می‌دهیم کمک بگیرید تا بدون نیاز به برقراری تماس یا اتصال شارژر بتوانید دستگاه را روشن کنید.

کمک‌های نرم‌افزاری

1. نرم‌افزار Power Button to Volume Button دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که از خواندن نام آن می‌توان حدس زد. با این نرم‌افزار شما می‌توانید از کلید افزایش و کاهش صدا برای روشن کردن صفحه کمک بگیرید.

این نرم‌افزار برای اجرا نیازمند روت نیست و با بیشتر دستگاه‌های اندرویدی نیز سازگار است.

برای استفاده از این برنامه باید ابتدا نسخه‌ای از آن را روی دستگاه نصب کنید. (هنگام نصب چنانچه نرم‌افزار درخواست سطح دسترسی مدیر سیستم را داشت، مجوز موردنظر را در اختیار آن قرار دهید و با ری‌استارت شدن دستگاه نیز موافقت کنید.)

پس از نصب نرم‌افزار چنانچه صفحه‌نمایش خاموش شود و کلید افزایش یا کاهش صدا را فشار دهید، عملکردی مشابه کلید پاور در اختیار شما قرار می‌گیرد و صفحه‌ نمایش فعال می‌شود. برای خاموش کردن سریع صفحه‌ نمایش نیز می‌توانید از کلید لمسی که با عنوان Turn off screen در پنجره هشدار (notification panel) قابل مشاهده است، استفاده کنید.

این نرم‌افزار به‌طور کاملا رایگان و بدون هیچ‌گونه تبلیغات مزاحمی قابل استفاده است. تنها نکته‌ای که باید هنگام استفاده از این برنامه به آن توجه داشته باشید، افزایش مصرف شارژ باتری است.

http://goo.gl/lsfG4F

2. نرم‌افزار Gravity Unlock با استفاده از حسگرهای دستگاه هوشمند شما عملیات روشن کردن خودکار صفحه ‌نمایش را مدیریت می‌کند. هنگامی که دستگاه خود را در دستتان بگیرید صفحه‌ نمایش به‌طور خودکار روشن می‌شود و هنگامی که آن را روی میز یا در جیب کت خود قرار می‌دهید، به ‌صورت کاملا خودکار صفحه‌ نمایش خاموش می‌شود.

از آنجا که این نرم‌افزار با استفاده از حسگرهای دستگاه شما عمل می‌کند، ممکن است در برخی دستگاه‌ها عملکرد بسیار خوبی از خود داشته باشد و در برخی دیگر نیز با مشکلاتی همراه باشد. البته در صورت مشاهده مشکل در عملکرد برنامه می‌توانید با کالیبره کردن آن، مشکل را تا حد زیادی رفع کنید.

http://goo.gl/cbx8Hb

3. حسگرهای مجاورت‌سنج از جمله حسگرهایی است که امکانات متعددی در اختیار شما قرار می‌دهند. یکی از رایج‌ترین این امکانات، خاموش شدن خودکار صفحه‌ نمایش در زمانی است که شما گوشی را به گوشتان نزدیک می‌کنید و در حال مکالمه هستید.

نرم‌افزار Proximity Actions از دیگر برنامه‌هایی است که به کمک این حسگر قابلیت خاموش و روشن شدن خودکار صفحه ‌نمایش را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای استفاده از این برنامه کافی است پس از نصب و اجرا روی Hold Actions فشار داده و When screen is off را انتخاب کنید. در ادامه روی Hold 1 فشار داده و wake up را انتخاب کنید. از حالا به بعد چنانچه انگشت خود را روی حسگر مجاورت‌سنج قرار دهید، یک یا دو بار ویبره دستگاه فعال می‌شود و به این معناست که انگشت خود را بردارید. پس از برداشتن انگشت صفحه ‌نمایش دستگاه روشن می‌شود.

http://goo.gl/Hs7aUJ

4. نرم‌افزار Shake Screen On /Off از دیگر ابزارهای رایگانی است که به کمک حسگر مجاورت‌سنج عمل می‌کند و هنگامی صفحه نمایش دستگاه را روشن می‌کند که دستگاه را تکان دهید. این نرم‌افزار در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه شده که نسخه رایگان آن دارای محدودیت‌هایی مانند عدم اجرای خودکار همراه با بوت سیستم‌عامل است.

http://goo.gl/Z2JjFc

کمک سخت‌افزاری

با استفاده از روش‌های ذکر شده تا زمانی که دستگاه شما به‌طور کامل خاموش نشود می‌توانید صفحه ‌نمایش را روشن و از آن استفاده کنید. اما هزار و یک دلیل وجود دارد که ممکن است موجب خاموش شدن دستگاه شما شود. پس برای آن‌که غافلگیر نشوید پیشنهاد می‌کنیم پس از مشاهده این مشکل تا جایی که می‌توانید از روش‌های گفته شده کمک بگیرید تا کارتان لنگ نماند، اما در اولین فرصت نسبت به تعمیر سخت‌افزاری دستگاه اقدام کنید. البته برای تعمیر دستگاه پیشنهاد می‌کنیم خودتان وارد عمل نشوید و به متخصصان یا شرکت گارانتی‌کننده دستگاه مراجعه کنید.

]]>
ترفندهای پنهان 2014-09-19T16:21:24+01:00 2014-09-19T16:21:24+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5431 علیرضا میرزاخواه شاید تصور کنید یک کاربر حرفه‌ای هستید و زیر و بم سیستم‌های عامل ویندوز، اندروید و آی. او. اس را می‌دانید، اما بهتر است واقع‌بین باشیم و بدانیم هر قدر هم که دانسته‌های ما درباره این سه سیستم عامل وسیع و عمیق باشد، باز هم ممکن است حداقل چند دستورالعمل را ندانیم. در این نوشتار بهترین ترفندهای پنهان را که می‌توانند دستورالعمل‌های معمول را آسان‌تر کنند، آورده شده است. ویندوز 7 و 8 1. تعداد کمی از کاربران ویندوز، از امتیاز این میانبر جهانی که مهجور مانده و از طریق کلید Windows-X در دسترس است، اطلاع شاید تصور کنید یک کاربر حرفه‌ای هستید و زیر و بم سیستم‌های عامل ویندوز، اندروید و آی. او. اس را می‌دانید، اما بهتر است واقع‌بین باشیم و بدانیم هر قدر هم که دانسته‌های ما درباره این سه سیستم عامل وسیع و عمیق باشد، باز هم ممکن است حداقل چند دستورالعمل را ندانیم.

در این نوشتار بهترین ترفندهای پنهان را که می‌توانند دستورالعمل‌های معمول را آسان‌تر کنند، آورده شده است.

ویندوز 7 و 8

1. تعداد کمی از کاربران ویندوز، از امتیاز این میانبر جهانی که مهجور مانده و از طریق کلید Windows-X در دسترس است، اطلاع دارند. این میانبر، مرکز Windows Mobility کنترل پنلی را که فقط در ویندوز 7 و ویستا ظاهر می‌شود، ارائه می‌کند. Mobility Center، نوعی فروشگاه تک‌مرحله‌ای برای هر چیزی است که با رایانه‌های سیار در ارتباط است. با کمک این کنترل پنل تمرکز یافته، شما می‌توانید پروفایل باتری، حالت روشن‌/‌ خاموش وایرلس، روشنایی صفحه نمایش و حجم صدا را کنترل کنید. اگر از صفحه نمایش خارجی یا Sync Center ویندوز استفاده می‌کنید، کنترل‌ها برای این ابزارها نیز با Mobility Center در دسترس است.

این میانبر شاید در ویندوز گزینه جدیدی را اضافه نکند، اما برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا در ضربه کلید تکی که معمولا باید به واسطه نیم دوجین کنترل پنل‌های مختلف شعبده بازی کنید، کار خود را انجام دهید. این را هم به یاد داشته باشید که متاسفانه Win-Xدر ویندوز 8 کاری کاملا متفاوت انجام می‌دهد و فهرستی از میانبرها را در انواع جزئیات دیگر ویندوز ارائه می‌کند.

2. ویندوز ابزاری به‌نام Problem Steps Recorder دارد که شما می‌توانید آن را تحت عبارت Record steps to reproduce a problem در منوی استارت ویندوز 7 یا فقط در Steps Recorder در ویندوز 8 پیدا کنید. ارائه این ابزار موجب باز شدن پنجره دیالوگ بسیار ساده‌ای تنها با یک گزینه می‌شود با این عنوان Start: Record. Press this و ویندوز کاری را که انجام دادید همچون حرکت‌های ماوس، کلیک‌ها، دستورات کیبورد و تایپ‌ را ثبت خواهد کرد. وقتی تمام شد، فایل به عنوان سند اچ.تی.ام.ال به صورت فایل زیپ شده‌ای ذخیره می‌شود و دقیقا به هرچیزی که اشتباه شده و این که در کجا قرار دارد، اشاره می‌کند.

3. آیا به باز شدن کپی دوم اکسپلورر یا هر برنامه‌ای که با آن کار می‌کنید، نیاز دارید؟ دکمه Shift را نگه دارید و روی آیکون منوی وظیفه کلیک کنید تا نمونه دوم برنامه نشان داده شود. شما می‌توانید همان کار را با کلیک راست کردن روی آیکون و انتخاب نام برنامه (معمولا گزینه سوم از انتهای فهرست) انجام دهید. این روش در ویندوز 7 و 8 مشابه است.

4. پرینت اسکرین یکی از محبوب‌ترین ابزارهای کاربران است، اما گاهی برای استفاده عادی زیادی پیچیده بوده است. ابزار Snipping ویندوز 7 برای ارتقای روشی که شما از تصاویر روی دسکتاپ‌تان عکس بگیرید، وقت نسبتا زیادی می‌گیرد. ولی در ویندوز 8 علاوه بر این ابزار، ارتقای پرینت اسکرین عرضه می‌شود و به جای این‌که دکمه PrtSc را بفشارید، دکمه Win -prtSc را که فشار دهید، از تمام صفحه عکسبرداری و به طور خودکار در آرشیو تصاویرتان ذخیره می‌شود، به این ترتیب در زمان صرفه‌جویی کرده‌اید.

5. اگر از کلاینت ایمیل آفلاین مانند آوت لوک استفاده می‌کنید، ویندوزهای 7 و 8 ارسال فایل‌ها با ضمیمه‌ها را بدون این‌که نیاز باشد تا ساختار مستقیم خود در کلاینت ایمیل را انتخاب کنید، راحت کرده‌اند.

فقط با کلیک راست روی فایلی که می‌خواهید ارسال کنید و انتخاب Send to سپس درج ایمیل گیرنده، می‌توانید براحتی فایل خود را ایمیل کنید. کلاینت ایمیل شما فرستاده می‌شود و پیغام ایمیل جدید با فایل ارسالی که ضمیمه کرده‌اید، باز می‌شود. به خاطر داشته باشید انواع گزینه‌های اضافی را با توجه به سرویس‌ها یا سخت افزاری که استفاده می‌کنید، با توجه به send toپیدا خواهید کرد. برای مثال می‌توانید به دراپ باکس، اسکایپ یا درایو شبکه یا گزینه‌های دیگر ارسال کنید.

6. ویندوز 8، سیستم بک‌آپ ساده‌ای را به نام File History اضافه کرده است که به نظر می‌رسد کاربران از آن اطلاع کمی داشته باشند. برای استفاده از این میانبر، بسادگی به هارددرایو اکسترنال متصل می‌شوید و ویندوز هم به طور خودکار فایل‌ها را در آن آرشیو می‌کند.

بنابراین اگر اشتباهی مرتکب شدید و مطلبی را روی مطلب دیگرتان ذخیره کردید، می‌توانید با این ویژگی آن را به حالت اول بازگردانید. File History را با جستجوی عبارتی که می‌خواهید در ویندوز به دنبال آن بگردید، با انتخابOn روشن کنید. فقط به خاطر داشته باشید به درایو اکسترنال متصل شده باشید یا درایوهای شبکه، آن را پشتیبانی کنند. برنامه دیگری با نام Restore your files with File History در ویندوز است که می‌توان به منظور بازیافت داده‌های از دست رفته از آن استفاده کرد.

آی.او.اس

7. بیشتر کاربران سیستم عامل آی.او.اس اگر تصادفی این برنامه را باز کنند، آن را می‌بینند وگرنه روحشان از وجود چنین برنامه مفیدی خبر ندارد. حرکت از پایین صفحه نمایش تبلت یا تلفن به سمت بالا موجب مشاهده منوی بسیار مفیدی با دسترسی فوری به بسیاری از وظایف رایج شامل وضع خاموش و روشن کردن حالت Airplane، وای ـ فای، بلوتوث، Do Not Disturb ،Rotation Lock، درخشندگی اسلایدر، کنترل‌های موزیک و دسترسی به برنامه‌های کمکی از جمله ساعت‌/‌تایمر، ماشین حساب، دوربین و چراغ قوه می‌شود.

8. بعضی‌ها وقتی پیامکی برای کسی ارسال می‌کنند دوست دارند بدانند چه ساعتی پیامشان به دست گیرنده رسیده است. البته این را هم اضافه کنیم که برخی گوشی‌های موبایل قابلیت دلیوری پیام متنی ندارند. به همین منظور می‌توانید صفحه Messages را به سمت چپ بکشید تا زمان دقیق هر پیامکی را که ارسال کرده‌اید، ببینید.

9. برنامک جهت‌یاب را باز کرده و به سمت چپ حرکت کنید. تلفن شما به سطحی که هم افقی و هم عمودی کار می‌کند می‌چرخد، این کار برای نصب تابلو در نقطه درست روی دیوار بسیار مفید است. به‌روزرسانی‌های سیستم عامل آی.او.اس اخیر نیز سطح کوچک‌تری را در صفحه برنامک جهت‌یاب استاندارد اضافه کرده‌اند. به دنبال دایره کوچک‌تر و نشانه + در میان حلقه خارجی بگردید. وقتی نشان + کوچک‌تر و + بزرگ‌تر در یک ردیف قرار گرفتند، تلفن شما همسطح شده است.

10. این ویژگی در سیستم عامل آی.او.اس جدید است و به تنظیم نیاز دارد، اما کاربرانی که اختلال فیزیکی دارند یا کسانی که می‌خواهند شعبده‌بازی تکنیکی را انجام دهند، ممکن است آن را بهترین ترفند آیفون بدانند. به‌واسطه سیستم Switch Control می‌توانید سر خود را به سمت چپ و راست کج کنید، تلفن شما حرکاتی را انجام می‌دهد، به‌طور مثال در منوها اسکن می‌کند و آیتم‌هایی را در منویی که گفته شد، انتخاب می‌‌کند.

تنظیم این سیستم به کمی جستجو نیاز دارد. این مسیر را دنبال کنید: Settings » General » Accessibility » Switch Control بعد Switches » Add New Switch » Camera را انتخاب کنید. در آنجا می‌توانید اعمال متفاوتی را برای حرکت سر به سمت راست یا به چپ تعیین کنید. کار با انواع گزینه‌های «اسکن» و Select Item را تجربه کنید یا به Auto Scanning در منوی قبلی بروید تا مراحل را برایتان آسان‌تر کند. شما به روشن کردن Switch Control نیاز دارید تا مراحل آغاز شوند.

اندروید

11. جی.پی.اس با این‌که یک جاهایی بسیار مفید است، اما شارژ تلفن را زود تمام می‌کند. اندروید کیت‌کت 4/4 به شما امکان می‌دهد مقداری از دقت مکان‌یاب خود را صرف دریافت عمر بیشتر باتری کنید. به این معنی که دستگاه شما فقط از شبکه وای‌ ـ فای استفاده می‌کند و مکان شما را تخمین می‌زند تا مصرف باتری تلفن‌تان را کاهش دهد. حالت High accuracy را فعال کنید تا از اطلاعات ماهواره جی.پی.اس استفاده کند و محلی را که هستید، تعیین کند و علاوه بر این مراقب جریان عمر باتری شما هم باشد. شما هر دو گزینه را در Settings » Location خواهید یافت.

12. اگر Developer Mode را در دستگاه مجهز به کیت‌کت خود از دست داده‌اید، گزینه‌های Developer به شما امکان دسترسی به دیباگ کردن یو.اس.بی را می‌دهد. به منظور فعال کردن آنها، به Settings » About Device/Phone بروید و عدد Build در پایین صفحه را هفت بار کلیک کنید. پیغامی به شما هشدار خواهد داد که Developer Options مجددا به منویSettings اضافه شده است.

13. وقتی Developer Options روشن باشد، شما می‌توانید در به‌کارگیری حافظه دستگاه خود کاوش کنید. فقط باید به Settings » Developer options » Process Stats بروید تا صفحه نمایش میزان مصرف حافظه دستگاه خود را به دست آورید. این کار بویژه اگر دستگاه اندرویدیتان کند به نظر برسد، بسیار مفید است.

14. 0/5 Android “L” ویژگی‌ زمان اجرای جدیدی به نام ART دارد که زمان اجرای Dalvik قدیمی‌تر را که در دستگاه‌های اندروید وجود دارند، جایگزین می‌‌کند. اگر سیستم عامل اندورید کیت‌کت 4/4 دارید، می‌توانید همین امروز کار با ART را شروع کنید، اما به خاطر داشته باشید که این ویژگی هنوز آزمایشی است. به منظور روشن کردن آن به Developer Options در بالای صفحه بروید و Select Runtime را انتخاب کنید.

منبع: pcworld

]]>
بازگردان آیفون، آیپد یا آی‌پاد به پیش از جیلبریک شدن 2014-07-11T15:16:41+01:00 2014-07-11T15:16:41+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5429 علیرضا میرزاخواه بازکردن محدودیت‌های سیستم‌عامل آی. او. اس و دسترسی به منابع سیستمی در محصولات مجهز به این سیستم‌ را در اصطلاح جیلبریک کردن می‌نامند. آیفون، آیپد یا آی‌پاد شما نیز جیلبریک شده است و اکنون قصد دارید دستگاه را همچون روز اول به دوران پیش از جیلبریک شدن آن بازگردانی کنید؟ آیا می‌دانید انجام این کار غیرممکن نیست و براحتی با صرف کمی وقت می‌توانید جیلبریک را ازروی دستگاه حذف کنید؟ برای انجام این کار ‌باید به این روش عمل کنید: دانلود آخرین نسخه از سیستم‌عامل آی. او. اس 1 ـ دستگاه خود را به رایانه متصل بازکردن محدودیت‌های سیستم‌عامل آی. او. اس و دسترسی به منابع سیستمی در محصولات مجهز به این سیستم‌ را در اصطلاح جیلبریک کردن می‌نامند. آیفون، آیپد یا آی‌پاد شما نیز جیلبریک شده است و اکنون قصد دارید دستگاه را همچون روز اول به دوران پیش از جیلبریک شدن آن بازگردانی کنید؟ آیا می‌دانید انجام این کار غیرممکن نیست و براحتی با صرف کمی وقت می‌توانید جیلبریک را ازروی دستگاه حذف کنید؟ برای انجام این کار ‌باید به این روش عمل کنید:

دانلود آخرین نسخه از سیستم‌عامل آی. او. اس

1 ـ دستگاه خود را به رایانه متصل کرده و نرم‌افزار iTunes را اجرا کنید. منتظر بمانید تا عملیات هماهنگ‌سازی اطلاعات دستگاه با نرم‌افزار به‌طور کامل انجام شود.

2 ـ از ستون سمت چپ نرم‌افزار روی نام دستگاه کلیک کنید. (چنانچه ستون سمت چپ را مشاهده نمی‌کنید کلیدهای Ctrl+S را فشار دهید)

3ـ در تب summary مربوط به اطلاعات دستگاه، روی گزینه Restore iPhone‌/‌iPod‌/‌iPad کلیک کنید.

4 ـ در این مرحله پنجره هشداری برای شما به‌نمایش درخواهد آمد. روی Restore کلیک کرده و منتظر بمانید تا نرم‌افزار آی‌تونز ضمن اتصال به سرورهای اپل، نسخه نرم‌افزاری مناسب برای دستگاه شما را یافته و پس از آن در پنجره هشدار به‌نمایش درآمده با کلیک روی Next و Agree مجوز دانلود نرم‌افزار موردنیاز توسط آی‌تونز را صادر کنید.

بوت در حالت DFU و حذف جیلبریک

1 ـ اکنون نرم‌افزار موردنیاز برای دستگاه شما دانلود شده و ‌باید آن را روی دستگاه نصب کنید. پیش از شروع عملیات نصب ‌باید از اطلاعات فعلی دستگاه یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. انجام این کار به کمک گزینه Back Up Now در تب اطلاعات عمومی دستگاه در نرم‌افزار آی‌تونز امکان‌پذیر است.

2 ـ پس از تهیه نسخه پشتیبان با توجه به مراحل زیر دستگاه را در حالت DFU بوت کنید:

ـ دستگاه را خاموش کنید.

ـ هنگامی که دستگاه خاموش است کلید پاور را به مدت سه ثانیه فشار دهید.

ـ همچنان کلید پاور را پایین نگه‌داشته و پس از مدت زمان سه ثانیه‌ای، به مدت ده ثانیه به‌طور همزمان کلید Home را نیز فشار دهید.

ـ پس از مدت ده ثانیه کلید پاور را رها کرده، اما کلید Home را همچنان پایین نگه‌دارید.

ـ کلید Home را تا زمانی که پیغام ورود به حالت Recovery Mode در نرم‌افزار آی‌تونز مشاهده شود فشار دهید.

3 ـ هنگامی که نرم‌افزار آی‌تونز یک پیغام هشدار مبنی بر تشخیص دستگاه در حالت Recovery Mode را برای شما به‌نمایش درآورد ‌باید پس از کلیک روی OK و تائید این هشدار، مجدد روی گزینه Restore iPhone‌/‌iPad‌/‌iPod در نرم‌افزار آی‌تونز کلیک کنید.

4ـ با طی مراحل فوق، عملیات نصب نرم‌افزار دانلود شده روی دستگاه شما آغاز می‌شود و تنها کاری که ‌باید در این مرحله انجام دهید، انتظار کشیدن برای پایان یافتن عملیات نصب است.

5ـ در پایان عملیات نصب مشاهده خواهید کرد که جیلبریک دستگاه شما حذف شده و از نرم‌افزارهایی همچون Cydia نیز خبری نیست!

6‌ـ با استفاده از گزینه Restore Backup می‌توانید اطلاعات ذخیره شده در فایل پشتیبان را مجدد به دستگاه خود منتقل کنید.

]]>
اطلاع از میزان تاخیر در پاسخ به هر ایمیل 2014-07-11T13:26:42+01:00 2014-07-11T13:26:42+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5428 علیرضا میرزاخواه این روزها در همه چیز باید به‌روز بود. بررسی ایمیل نیز جزو این موارد به‌شمار می‌رود، زیرا وقتی فردی برای شما ایمیل می‌فرستد انتظار دارد همان‌طور که ایمیل در کمتر از یک دقیقه ارسال می‌شود، حداکثر در کمتر از یک ساعت نیز پاسخ آن را از جانب شما دریافت کند. گاهی اوقات مشغله‌ زیاد موجب می‌شود به برخی ایمیل‌ها در زمان مناسب پاسخ داده نشود و این پاسخ‌ندادن می‌تواند موجب بروز مشکلاتی شود. دوست دارید در سرویس جیمیل، با نشانه‌گذاری ایمیل‌ها به رنگ‌های مختلف، از میزان تاخیر در پاسخ به هر ایمیل مطلع شوید

این روزها در همه چیز باید به‌روز بود. بررسی ایمیل نیز جزو این موارد به‌شمار می‌رود، زیرا وقتی فردی برای شما ایمیل می‌فرستد انتظار دارد همان‌طور که ایمیل در کمتر از یک دقیقه ارسال می‌شود، حداکثر در کمتر از یک ساعت نیز پاسخ آن را از جانب شما دریافت کند.

گاهی اوقات مشغله‌ زیاد موجب می‌شود به برخی ایمیل‌ها در زمان مناسب پاسخ داده نشود و این پاسخ‌ندادن می‌تواند موجب بروز مشکلاتی شود. دوست دارید در سرویس جیمیل، با نشانه‌گذاری ایمیل‌ها به رنگ‌های مختلف، از میزان تاخیر در پاسخ به هر ایمیل مطلع شوید؟

1ـ با مراجعه به یکی از لینک‌های زیر، افزونه‌Reply Now را برای مرورگر فایرفاکس یا کروم دانلود کرده و روی مرورگر خود نصب کنید:

Chrome:http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌frg2cJ

Firefox: http:‌/‌‌/‌goo.gl‌/‌iQwMKp

2ـ اکنون چنانچه به سرویس جیمیل خود مراجعه کنید، خواهید دید در سمت راست هر ایمیل ضمن به‌نمایش درآمدن زمان گذشته از هر ایمیل دریافتی، رنگ آن نیز سبز، نارنجی یا قرمز است.

رنگ سبز به ایمیل‌هایی اختصاص می‌یابد که کمتر از 15 دقیقه از زمان دریافت آنها گذشته است. رنگ نارنجی برای محدوده‌ زمانی 15 دقیقه تا یک ساعت است و رنگ قرمز نیز محدوده‌ زمانی یک ساعت تا یک هفته را شامل می‌شود. چنانچه بیش از یک هفته نیز از ارسال یک ایمیل گذشته باشد و هنوز به آن پاسخی نداده باشید، همچون گذشته به رنگ پیش‌فرض گوگل آن را مشاهده خواهید کرد.

]]>
حفاظت اطلاعات محرمانه تلفن همراه 2014-07-11T12:26:29+01:00 2014-07-11T12:26:29+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5427 علیرضا میرزاخواه به عقیده برخی کاربران، تلفن همراه از مسواک هم خصوصی‌تر است زیرا ممکن است اطلاعاتی کاملا شخصی و محرمانه در آن ذخیره شده باشد و به هیچ وجه دوست نداشته باشید در دسترس کسی جز خودتان قرار بگیرد. نظر شما در این‌باره چیست؟ تلفن همراه را ابزاری کاملا خصوصی می‌دانید و اطلاعات شخصی و محرمانه‌ خود را در آن ذخیره می‌کنید؟ قصد دارید اطلاعات ذخیره شده را از دسترس افراد غیرمجاز دور نگه‌ دارید و در صورتی‌که تلفن همراه تان مورد سرقت قرار گرفت یا مفقود شد، خیالتان راحت باشد و نگران افشای اطلاعات خود نباشید؟

به عقیده برخی کاربران، تلفن همراه از مسواک هم خصوصی‌تر است زیرا ممکن است اطلاعاتی کاملا شخصی و محرمانه در آن ذخیره شده باشد و به هیچ وجه دوست نداشته باشید در دسترس کسی جز خودتان قرار بگیرد.

نظر شما در این‌باره چیست؟ تلفن همراه را ابزاری کاملا خصوصی می‌دانید و اطلاعات شخصی و محرمانه‌ خود را در آن ذخیره می‌کنید؟ قصد دارید اطلاعات ذخیره شده را از دسترس افراد غیرمجاز دور نگه‌ دارید و در صورتی‌که تلفن همراه تان مورد سرقت قرار گرفت یا مفقود شد، خیالتان راحت باشد و نگران افشای اطلاعات خود نباشید؟

سیستم‌عامل اندروید به‌طور پیش‌فرض در تلفن‌های همراه گلکسی‌اس 5 مجهز به قابلیتی با عنوان Private mode است که امکانات لازم برای حفاظت اطلاعات محرمانه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. برای استفاده از این قابلیت می‌توان به روش زیر عمل کرد:

1ـ به فهرست برنامه‌ها بروید و روی Settings فشار دهید.

2ـ در بخش Personalization گزینه ‌Private mode را پیدا کرده و روی آن فشار دهید.

3ـ چنانچه برای اولین بار روی این گزینه فشار دهید از شما درخواست می‌شود از میان روش‌های موجود برای رمزگذاری روی این قابلیت، یکی را انتخاب کنید. الگوی رمز، پین‌کد، اثر انگشت و رمز عبور از جمله گزینه‌هایی است که در این بخش می‌توانید از آن استفاده کنید. پس از انتخاب هریک از گزینه‌ها و فشار Next، فهرستی از برنامه‌هایی که با این قابلیت سازگاری دارند برای شما به‌نمایش درمی‌آید. گالری، ویدئو، موزیک، ضبط صدا و مدیریت فایل‌ها نیز برنامه‌هایی است که در این فهرست مشاهده می‌شود.

4ـ در پایان عملیات راه‌اندازی Private mode صفحه‌ آن کمینه می‌شود و شما می‌توانید برای انتخاب اطلاعاتی که قصد دارید از آنها حفاظت کنید، به هریک از برنامه‌هایی که با این قابلیت پشتیبانی می‌شود، مراجعه کنید. فایل‌های موردنظر را به حالت انتخاب درآورید و گزینه‌ منو را (در بیشتر موارد به‌شکل آیکونی متشکل از سه نقطه‌ عمودی قابل مشاهده است) فشار دهید.

5ـ از فهرست به‌نمایش درآمده روی Move to Private فشار دهید. (باتوجه به حجم فایل‌های انتخابی این مرحله نیازمند صرف زمان است)

6ـ پس از انتخاب فایل‌های موردنظر و انتقال آنها به حالت پنهان، پنل هشدار را از بالای صفحه به پایین کشیده و روی Private mode’s notification فشار دهید. در ادامه گزینه‌ به‌نمایش درآمده را فشار دهید تا به حالت غیرفعال تغییر کند.

7ـ اکنون اطلاعات موردنظر شما پنهان شده است و توسط هیچ فردی غیر از شما قابل مشاهده و دسترسی نخواهد بود. در صورتی‌که قصد دارید به استفاده یا مشاهده مجدد آنها بپردازید، ‌باید پنل هشدار را از بالای صفحه به پایین بکشید و پس از مراجعه به Private mode’s notification، حالت Private Mode را فعال کنید (در این مرحله نیازمند عبور از لایه امنیتی که در مرحله‌ 3 مشخص کرده‌اید خواهید بود).

]]>
عکسبرداری با آی‌فون 5اس در کوتاه‌ترین زمان 2014-07-11T11:29:45+01:00 2014-07-11T11:29:45+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5426 علیرضا میرزاخواه آیا می‌دانید عکسبرداری با آی‌فون 5اس در کوتاه‌ترین زمان ممکن چگونه امکان‌پذیر است؟ چنانچه به شکار لحظه‌ها علاقه دارید و همیشه به‌دلیل تاخیر در اجرای نرم‌افزار  موردنظر و... گذشت زمان لحظه‌های شما را شکار می‌کند، از روش زیر کمک بگیرید: 1ـ بدون باز کردن قفل صفحه می‌توانید از پایین سمت راست صفحه‌ قفل آی‌فون، روی آیکون کوچک دوربین فشار دهید تا نرم‌افزار دوربین اجرا شود. 2ـ در ادامه برای عکسبرداری کلید افزایش شدت صوت (Volume Up) را فشار دهید. 3ـ در صورتی که می‌خواهید از یک سوژه چند

آیا می‌دانید عکسبرداری با آی‌فون 5اس در کوتاه‌ترین زمان ممکن چگونه امکان‌پذیر است؟ چنانچه به شکار لحظه‌ها علاقه دارید و همیشه به‌دلیل تاخیر در اجرای نرم‌افزار  موردنظر و... گذشت زمان لحظه‌های شما را شکار می‌کند، از روش زیر کمک بگیرید:

1ـ بدون باز کردن قفل صفحه می‌توانید از پایین سمت راست صفحه‌ قفل آی‌فون، روی آیکون کوچک دوربین فشار دهید تا نرم‌افزار دوربین اجرا شود.

2ـ در ادامه برای عکسبرداری کلید افزایش شدت صوت (Volume Up) را فشار دهید.

3ـ در صورتی که می‌خواهید از یک سوژه چند عکس متوالی بگیرید و بهترین عکس را انتخاب کنید، می‌توانید کلید افزایش شدت صوت را فشار داده و کمی آن‌را در همان حال نگه‌دارید. همچنین می‌توان گزینه‌ شاتر روی تصویر را نیز فشار داد و چند لحظه آن را در همان حال نگه داشت. در این روش در هر ثانیه ده تصویر از سوژه‌ موردنظر تهیه می‌شود و می‌توانیم بهترین عکس را از میان این تصاویر انتخاب کنیم. همچنین برای راحت شدن مدیریت تصاویر نیز همه این تصاویر در یک پوشه‌ ذخیره می‌شود و می‌توان براحتی تصاویر اضافه را حذف کرد.

]]>
تبدیل یک لپ‌تاپ به آمپلی‌فایر 2014-07-11T10:57:58+01:00 2014-07-11T10:57:58+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5425 علیرضا میرزاخواه اگر چند سالی است که از لپ‌تاپی استفاده می‌کنید و امسال تصمیم دارید لپ‌تاپ جدیدی بخرید، باید برای لپ‌تاپ قدیمی خود فکر تازه‌ای بکنید. در بازار فعلی اگر قصد فروش آن را داشته باشید، احتمالا مبلغ زیادی دستتان را نخواهد گرفت. به جای آن که این سیستم را گوشه‌ای بیکار بگذارید، استفاده مفیدی برایش بیابید. در این مطلب به کمک دو طرح ابتکاری، راهکاری برای استفاده‌ خلاق و مفید برای لپ‌تاپ قدیمی‌تان معرفی می‌کنیم. به اشتراک گذاشتن ویدئو با کنسول‌های بازی یکی از راه‌های هوشمندانه استفاده از لپ‌تاپ‌های قدیمی اگر چند سالی است که از لپ‌تاپی استفاده می‌کنید و امسال تصمیم دارید لپ‌تاپ جدیدی بخرید، باید برای لپ‌تاپ قدیمی خود فکر تازه‌ای بکنید. در بازار فعلی اگر قصد فروش آن را داشته باشید، احتمالا مبلغ زیادی دستتان را نخواهد گرفت. به جای آن که این سیستم را گوشه‌ای بیکار بگذارید، استفاده مفیدی برایش بیابید. در این مطلب به کمک دو طرح ابتکاری، راهکاری برای استفاده‌ خلاق و مفید برای لپ‌تاپ قدیمی‌تان معرفی می‌کنیم.

به اشتراک گذاشتن ویدئو با کنسول‌های بازی

یکی از راه‌های هوشمندانه استفاده از لپ‌تاپ‌های قدیمی به‌کار بردن آنها به عنوان یک سرور استریم مدیا (نوعی پخش و به اشتراک‌گذاری محتوای رسانه‌ای) است. می‌توان کار استریم را از لپ‌تاپ به کنسول‌های بازی مستقلی مانند پلی‌استیشن3 و ایکس‌باکس 360 انجام داد. نرم افزار تی. وی ارسیتی که از نشانی اینترنتی (www. tversity. com) قابل دانلود و نصب است، بهترین گزینه برای کنسول‌های بازی ذکر شده است. همچنین مدیا سرور (PS3‌(http:‌/‌‌/‌ps3mediaserver.blogspot.com برای استریم ویدئوی کیفیت بالا (high-def) بهترین عملکرد را دارد. توجه داشته باشید برای استریم محتوای رسانه‌ای کیفیت بالای 1080 p پردازنده لپ‌تاپ شما باید حداقل اینتل Core 2 Duo باشد تا این وضوح تصویر را پشتیبانی کند. برای فایل‌های ویدئوی720 p لپ‌تاپی با مشخصات پردازشی پایین‌تر از این نیز قابل استفاده است. لپ‌تاپ‌های قدیمی برای استریم‌کردن ویدئو، عکس و موزیک عالی بوده و قادرند فایل‌های ویدئویی را که فرمتشان با کنسول‌های بازی مستقل قابل پشتیبانی نیست، به فرمت استاندارد تبدیل و روی کنسول بازی استریم کنند. حتی اگر Home server یا NAS هم داشته باشید، به علت پردازنده اتمی بیشتر این نوع سرورها، با مشکل گیرکردن و پرش ویدئوی کیفیت بالا مواجه می‌شوید که به کار بردن لپ‌تاپ برای استریم به کنسول بازی را ضروری می‌کند.

برای شروع کار ابتدا باید درگاه‌های اتصال (پورت) روتر را برای به اشتراک‌گذاری محتوای رسانه‌ای (media sharing) باز کنید. به منظور راه‌اندازی مدیا سرور PS3 به انجام چند مرحله نیاز دارید. ابتدا نرم‌افزار لازم را دانلود و روی سیستم عامل ویندوز نصب کنید. البته به هیچ تنظیمات پیچیده‌ای نیاز نیست، اما باید پورت 5001 کنسول بازی را برای گرفتن آدرس آی پی (IP Address) باز بگذارید. با این کار یافتن مدیا سرور برای کنسول بازی میسر می‌شود. در مرحله بعد استریم محتوای رسانه‌ای را فعال کنید. برای این کار در لپ‌تاپ به Network and sharing center رفته و پس از آن واردChange advanced sharing setting شده و استریم مدیا را فعال کنید. برای پخش فایل‌هایی با فرمت WMA روی کنسول بازی باید به تنظیمات سیستم بروید و WMA را فعال کنید. حالا بررسی کنید که Media server option فعال شده باشد. در این حالت PS3 Media server در لپ‌تاپ شما نمایانگر می‌شود و یک گزینه زیر قسمت رابط کاربری XMB ویدئو، موزیک و عکس پلی استیشن 3 ظاهر می‌شود.

اگر همه مراحل درست انجام شده باشد، مدیا سرور PS3 تمام کارهایی را که روی سرور انجام می‌شود برای شما نمایش خواهد داد. در پایان اگر در به کار گرفتن آدرس آی پی PS3 به مشکل برخوردید، تنظیمات force IP setting را امتحان کنید. برای اجرای این طرح باید یک مسیریاب داشته باشید و شبکه باسیم یا بی‌سیم خانگی کوچکی را راه‌اندازی کنید. اگر هم هیچ اطلاعی از شبکه و آی پی ندارید. می‌توانید از دوستان مطلع یا یک تکنیسین شبکه کمک بگیرید.

تبدیل لپ‌تاپ به استودیوی ضبط صدا

یکی از سرگرم‌کننده‌ترین استفاده‌‌ها از یک لپ‌تاپ قدیمی این است که آن را به یک ایستگاه کاری (workstation) صوتی برای ریپ‌کردن (rip) صدا تبدیل کنید. منظور از این کار چیست؟ پاسخ این است که ما برای ضبط صدا به یک رایانه رومیزی بسیار سریع با حجم زیادی حافظه رم نیاز داریم. استفاده از لپ‌تاپ قدیمی که پردازنده چندان سریعی ندارد، برای برنامه‌ریزی صوتی (MIDI Programing) پایه به کار می‌آید. متصل کردن یک رابط کاربری صوتی به آن و کنترل یک آمپلی‌فایر مجازی برای ضبط ترک‌های (track) پایه در یک سکوونس صدا کارساز است. اما توصیه می‌شود برای ضبط کامل صدای multi-track از یک رایانه دسکتاپ فوق پیشرفته که درایو دیسک سخت بسیار پرسرعتی داشته باشد، کمک گرفته شود.

برای تبدیل یک لپ‌تاپ به آمپلی‌فایر به یک سری اجزای اصلی نیاز دارید. اول باید راهی برای متصل کردن ادوات موسیقی و بلندگوها که صدایی قدرتمند برای میکس صدای شما ایجاد کند و یک نرم‌افزار آمپلی‌فایر مجازی پیدا کنید. این کار با استفاده از یک رابط کاربری سخت‌افزاری صوتی امکان‌پذیر است. یکی از راه‌ها استفاده از رابط کاربری صوتی Line6 POD Studio UX1 است که می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره آن را در نشانی اینترنتی (http:‌/‌‌/‌line6.com‌/‌podstudioux1) دریافت کنید. این رابط کاربری صوتی کاربرد آسانی دارد که با ویندوز بسیار خوب جواب می‌دهد و وقتی شما وسایل صوتی خود را به هم وصل کنید، یک میز استودیوی قوی در اختیار شما می‌گذارد. این رابط کاربری یک نرم افزار رایگان همراه دارد که مزرعه پود (POD Farm) نامیده می‌شود و تقلیدی از یک آمپلی‌فایر را روی رایانه پیاده می‌کند. بلندگوها هم باید کیفیتی بهتر از بلندگوهای معمول رایانه‌ها داشته باشند. لازم است برای اتصال بلندگوها به رابط کاربری صوتی از کابل‌های یک‌چهارم اینچی استفاده کنید. در صورتی که بلندگوی شما از کابل‌های نازک 3.5 اینچی یا یک اتصال یو. اس. بی استفاده ‌کند، باید حتما مراقب باشید ولوم صدا را بالا نبرید تا خروجی قوی آلات موسیقی یا ادوات صوتی شما بلندگوها را نسوزاند. به عنوان جانشین بهتری برای نرم‌افزار آمپلی فایر می‌توان سونوما (Sonoma wire works riffWorks T4 Free) را نــــام بـــرد کـــه از نشـــانی اینترنتـــی (www. sonomawireworks.com‌/‌T4) قابل دریافت است. این نرم افزار مانند برنامه ذکر شده قبلی کار می‌کند، اما گزینه‌های ضبط و قابلیت‌های تغذیه لوپ‌های صوتی و ضبط در برنامه‌های نرم‌افزاری دیگر را افزون بر آن ارائه می‌کند. برای ضبط MIDI و ترک برنامه ریپر (www. reaper. fm) مناسب است و کاربران OS لینوکس می‌توانند از برنامه آردور (www. ardour. org) که یک ابزار منبع باز است استفاده کنند.

اگر شما به سخت‌افزارهای رابط‌ کاربری صوتی ذکر شده دسترسی نداشتید، می‌توانید با استفاده از مشاوره فروشندگان ادوات صوتی در بازار‌های آلات موسیقی تجهیزات و رابط کاربری مناسب برای این کار را پیدا و با راهنمایی فروشنده‌های متخصص، آن را جایگزین سخت‌افزارهای ذکر شده کنید. اولین قدم برای سرهم کردن ایستگاه کاری صوتی و استودیوی مجازی این است که رابط کاربری را از طریق اتصال یو. اس. بی به لپ‌تاپ وصل و کابل‌های یک‌چهارم اینچی را به بلندگوها متصل کنید. حال آلات موسیقی، میکروفن و صفحه کلید MIDI خود را به ورودی‌های (input) صوتی در قسمت جلوی رابط کاربری متصل کنید. برنامه پود فارم یا ریفت ورکز را اجرا کرده و با انتخاب یک ـ آمپلی و تنظیمات افکت‌ها یک آمپلی فایر مجازی را پیاده کنید.

روی رابط کاربری سخت‌افزاری دکمه‌های بزرگی برای تنظیم سطح بلندی صدا (ولوم) وجود دارد. وقتی همه تنظیمات انجام شود، شما برای ضبط صدا و ساختن MP3 یا میکس با ساز و ادوات صوتی دیگر آماده هستید.

یک راه سریع دیگر برای تبدیل لپ‌تاپ قدیمی به یک ایستگاه کاری و استودیوی صوتی، نصب اوبونتو استودیو (Ubuntu studio) از آدرس اینترنتی (www. ubuntustudio. org) است. این برنامه پیشرفته‌ترین ابزارهای صوتی، پلاگین‌ها و کتابخانه‌های افکت‌های صوتی را برای خلق فایل‌های MIDI و ضبط ترک‌های صوتی ارائه می‌کند.

]]>
حذف و بازیابی اطلاعات 2014-07-11T03:31:32+01:00 2014-07-11T03:31:32+01:00 tag:http://mobile-ir.mihanblog.com/post/5423 علیرضا میرزاخواه حذف و بازیابی اطلاعات موضوعی است که کاربران جدید و قدیم با آن سر وکار دارند. کافی است یک‌بار به‌طور اتفاقی فایلی را پاک کنید یا براثر معیوب شدن هارد‌دیسک یا حتی آلودگی آن به بدافزارها، اطلاعات مهم خود را از دست بدهید. در چنین شرایطی هر کاری می‌‌کنید تا بتوانید برای رفع مشکل و بازیابی اطلاعات خود راه‌حلی پیدا کنید. البته این مشکل به گونه‌ای دیگر نیز ممکن است اتفاق بیفتد. یعنی شما فایل‌های خصوصی و محرمانه خود را حذف می‌کنید و رایانه را به کاربر دیگری می‌فروشید یا اطلاعاتی را از روی حافظه فلش حذف حذف و بازیابی اطلاعات موضوعی است که کاربران جدید و قدیم با آن سر وکار دارند. کافی است یک‌بار به‌طور اتفاقی فایلی را پاک کنید یا براثر معیوب شدن هارد‌دیسک یا حتی آلودگی آن به بدافزارها، اطلاعات مهم خود را از دست بدهید.

در چنین شرایطی هر کاری می‌‌کنید تا بتوانید برای رفع مشکل و بازیابی اطلاعات خود راه‌حلی پیدا کنید. البته این مشکل به گونه‌ای دیگر نیز ممکن است اتفاق بیفتد. یعنی شما فایل‌های خصوصی و محرمانه خود را حذف می‌کنید و رایانه را به کاربر دیگری می‌فروشید یا اطلاعاتی را از روی حافظه فلش حذف کرده‌اید و حافظه فلش خود را گم می‌کنید، اما براحتی اطلاعات محرمانه وخصوصی شما بازیابی می‌شود و مشکلات فراوانی برای شما پدید می‌آید. در هر دو صورت مشکل وجود خواهد داشت.

امروز قصد داریم شما را با صفر تا صد حذف و بازیابی اطلاعات آشنا کنیم و نرم‌افزارهایی را نیز برای حذف مطمئن اطلاعات از هارد‌دیسک به شما معرفی کنیم.

یک پرسش

هنگامی که فایلی را حذف می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا فایل مورد نظر از روی هارد‌دیسک پاک می‌شود و فضای اشغال شده با آن نیز خالی می‌شود؟ اگر چنین است چطور همان فایل در روش‌های بازیابی اطلاعات بازیابی می‌شود؟

سرنوشت حذف شده‌ها در دیسک سخت

هنگامی که فایلی حذف می‌شود، ابتدا آن فایل به سطل زباله انتقال داده می‌شود. در حقیقت با انجام این کار می‌توانیم فایل را بازیابی و مجدد مورد استفاده قرار دهیم. اما آیا با حذف شدن اولیه و انتقال به سطل زباله، این فایل جابه‌جا می‌شود؟ در واقعیت این‌طور نیست. هنگامی که فایل به سطل زباله منتقل می‌شود، فقط آدرس آن به سطل زباله انتقال می‌یابد و فایل‌ها در هارد‌دیسک رایانه در همان مکان قبلی خود قرار دارند. هنگامی که آن فایل را درخواست می‌کنیم به‌جای آن‌که به شما نشانی درایوها و محل ذخیره‌سازی فایل داده شود، به سطل زباله ارجاع داده می‌شوید.

جدول نشانی‌های هارد‌دیسک

این آدرس‌دهی با یک فایل ایندکس با عنوان Master File Table یا همان MFT صورت می‌گیرد. جدول فایل مستر از سه بخش تشکیل شده است؛ ستون سمت چپ آدرس بلوک‌ها را در خود جای می‌دهد، ستون میانی اطلاعات را به‌صورت کدهای هگز (هگزادسیمال) نمایش می‌دهد و ستون سمت راست نیز اطلاعات را به‌صورت متن ساده به‌نمایش درمی‌آورد.

آیا می‌دانید وقتی یک فایل از سطل زباله نیز حذف می‌شود، فایل مورد نظر همچنان روی هارد‌دیسک وجود دارد؟ با حذف کامل فایل در سیستم‌عامل نیز در فایل شما تغییری ایجاد نمی‌شود، بلکه این‌بار نیز جدول فایل مستر‌کارها را مدیریت می‌کند.

در این شرایط جدول فایل اعلام می‌کند: رایانه، می‌دانی فایل jamejam. txt کجا بود؟ ما دیگر به این فایل احتیاج نداریم و مکان آن نیز هر زمان شما بخواهید فایل جدیدی را ذخیره کنید، در اختیار شما قرار می‌گیرد.

این اعلام مثل این است که در یک خیابان، ملکی متروکه وجود داشته باشد. این ملک استفاده نمی‌شود، اما همچنان در جای خود قرار دارد تا زمانی که فردی تصمیم به ساخت ملک جدیدی در آن بگیرد و ملک قبلی را خراب کند. پس تا وقتی فایل جدیدی در مکان فایل حذف شده قرار نگیرد، همچنان می‌توان به فایل حذف شده دسترسی داشت و آن را از روی هارد‌دیسک بازیابی کرد.

ممکن است اشغال مجدد فضای یک فایل حذف شده در چند دقیقه صورت گیرد یا روزها، هفته‌ها و حتی سال‌ها یک فایل حذف شود، اما مکان آن با فایل جدید اشغال نشود و شما بتوانید آن فایل را بازیابی کنید.

سرنوشت حذف شده‌ها در درایوهای حالت جامد

درایوهای حالت جامد (Solid State Drives:SSD) کمی با هارد‌دیسک‌های معمولی تفاوت دارند. در این درایوها با حذف یک فایل، مکان آن به‌صورت اتفاقی روی هارد‌دیسک جابه‌جا می‌شود. به‌عنوان مثال اگر شما فایلی را از مکان 5420 حذف کنید، در همان لحظه یا با کمی تاخیر، فایل حذف شده شما به مکانی دیگر به‌صورت اتفاقی منتقل می‌شود و در آن مکان باقی می‌ماند تا زمانی که SSD تصمیم بگیرد روی آن عملیات بازنویسی انجام دهد یا اطلاعات جدیدی روی آن ذخیره کند.

باتوجه به روش عملکرد این نوع هارد‌ها، بازیابی اطلاعات از آنها ساده‌تر و شانس موفقیت در عملیات بازیابی نیز بیشتر است. در مقابل، حذف بدون بازگشت اطلاعات کمی دردسرساز می‌شود؛ ‌زیرا مکان جدیدی که به فایل اختصاص می‌یابد براحتی قابل شناسایی نیست و وقتی شناسایی مکان فایل صورت نگیرد، بازنویسی روی آن نیز تقریبا غیرممکن خواهد بود.

حذف مطمئن

حذف امن اطلاعات، مزایا و معایبی دارد. پیش از آن‌که به بیان این مزایا و معایب بپردازیم بهتر است با واژه امن آشنا شویم. امنیت برای شما چه معنایی دارد؟ در حالت کلی، امنیت برای هر فرد یک معنا دارد. به‌عبارت دیگر چنانچه شما فکر می‌کنید رایانه‌تان امن است، پس برای شما امن است و معنای امنیت آن چیزی است که شما انتظار دارید. اگر حذف بی‌بازگشت اطلاعات برای شما اهمیتی ندارد، پس حذف فایل به‌روش‌های معمولی برای شما امن است و اگر این روش حذف از نظر شما ایمن نیست، پس حذف معمولی برای شما امن نیست و ‌باید به‌دنبال روش‌های امن برای حذف اطلاعات باشید. در ادامه قصد داریم روش‌هایی با ضریب اطمینان کم و بیشتر را برای حذف ایمن اطلاعات به شما معرفی کنیم. پس انتخاب هر روش به تعریف امنیت از نظر شما بستگی دارد.

ایمنی کم

ساده‌ترین شکل حذف اطلاعات، انتقال آنها به سطل زباله و پس از آن نیز خالی کردن سطل زباله است. در این روش حذف، بازیابی اطلاعات امکان‌پذیر است! اما شاید برای بسیاری از کاربران یا بسیاری از فایل‌هایی که اهمیت خاصی ندارند همین روش حذف اطلاعات کافی باشد.

ایمنی متوسط

همان‌طور که اشاره کردیم، بازنویسی در مکان‌هایی که با فایل‌های حذف شده اشغال شده‌اند، براحتی امکان‌پذیر نیست. برای بازنویسی در محل فایل‌های حذف شده می‌توان از نرم‌افزارهایی با عنوان file shredders کمک گرفت. این نرم‌افزارها فضای یک فایل را با بلوک‌های خالی پر می‌کنند، اما ایمنی حذف در این روش متوسط است؛ زیرا قبل از حذف هر فایل باید از این برنامه‌ها کمک گرفت. به‌عبارت دیگر اگر فایلی را حذف و فراموش کنید یا با استفاده از این نرم‌افزار آن را حذف کنید، آن فایل قابل بازیابی خواهد بود. چنانچه قصد دارید برخی پوشه‌ها یا فایل‌های محرمانه خود را حذف کنید، می‌توانید از این برنامه‌ها کمک بگیرید:

http:‌/‌‌/‌www. kakasoft. com‌/‌file-shredder

ایمنی مناسب

همان‌طور که گفتیم در روش قبل اگر فراموش کنید فایلی را با استفاده از نرم‌افزار حذف کنید، بازیابی روی آن انجام‌پذیر خواهد بود. این نرم‌افزار فایل‌های حذف شده به روش معمولی را نیز شناسایی و مکان آنها را روی هارد‌دیسک بازنویسی می‌کند. نرم‌افزار CCleaner نام این نرم‌افزار است که برای این کار طراحی شده است. شما می‌توانید همه فضاهایی را که با جدول فایل مستر آزاد اعلام شده است، بازنویسی کرده تا بازیابی اطلاعات تا حد زیادی غیرممکن شود.

https:‌/‌‌/‌www. piriform. com‌/‌ccleaner

ایمنی زیاد

ایمنی بالا زمانی حاصل می‌شود که شما کل هارد را پاک کنید. البته در این روش به‌دلیل تفاوت‌های میان هارد‌دیسک‌های معمولی و هارد‌های حالت جامد ‌باید از دو روش مجزا کمک گرفت که عبارت است از:

ـ هارد‌دیسک معمولی: فرمت کردن، معناهای متفاوتی دارد. گاهی اوقات در عملیات فرمت کردن هارد‌دیسک فقط جدول فایل مستر پاک می‌شود و به‌این ترتیب فضای اشغال شده در هارد‌دیسک صفر است اما اطلاعات روی آن قرار دارند. گاهی اوقات نیز فرمت کردن به روش سطح پایین (low-level) صورت می‌گیرد که در این روش همه اطلاعات حذف شده با بلوک‌های خالی بازنویسی می‌شوند. فرمت سطح پایین از سیستم‌عامل امکان‌پذیر نیست و پیش از بوت‌شدن ‌باید آن را انجام دهید.

http:‌/‌‌/‌www. dban. org‌/‌download

ـ درایو حالت جامد: بیشتر سازندگان درایوهای حالت جامد، ابزاری را برای حذف مطمئن فایل‌ها در اختیار
مشتریان خود قرار می‌دهند. نام برخی از این ابزارها که برای هر مدل اختصاصی است عبارتند از:

Intel Solid State Toolbox، OCZ Toolbox، Corsair SSD Toolbox، Samsung Magician، SanDisk SSD Toolkit

روش پارانوئید

از نظر موسسه ملی علوم و فناوری (National Institute of Science and Technology) اطلاعات بسیار حساس باید به روشی که این موسسه می‌گوید حذف شوند! شما خیلی به‌دنبال این روش نباشید، زیرا پس از آن باید کاملا قید هاردتان را بزنید. در این روش که حتی استانداردهای وزارت دفاع کشورهای مختلف را نیز قبول ندارد، متلاشی کردن، نرم‌کردن، تکه‌تکه کردن و خاکستر کردن پایه کار را تشکیل می‌دهند. البته انجام این روش نیز کار هر کسی نیست و افرادی مجوز این کار را دارند که گواهی تائید حذف اطلاعات از این موسسه را دریافت کرده باشند.

]]>